Bez zbędnych wstępów… lecimy z listą miejsc, które musisz zobaczyć, przysmaków, których musisz spróbować, emocji, które musisz przeżyć w Göteborgu

#1 Udać się na spacer południowym nabrzeżem Göta älv

Żaglowiec Viking jest najlepszym miejscem, aby rozpocząć zwiedzanie Göteborga. Stąd mamy do wyboru albo spacer wzdłuż kanału, albo przeprawienie się tramwajem wodnym na drugi brzeg, albo rejs do twierdzy New Älvsborg Fortress, albo spacer główną ulicą miasta – Avenyn, albo…

Pierwsza propozycja to właśnie spacer wzdłuż południowego brzegu Göta älv i sfotografowanie ikon göteborskiego krajobrazu – żaglowca Viking, najbrzydszego biurowca świata – Läppstiftet (Lipstick), czy dźwigu Eriksberg na przeciwległym brzegu. Poza wymieniony punktami podczas spaceru mijamy marinę, w której cumują wypasione żaglówki i motorówki. Przy marinie możemy zatrzymać się na moment w pawilonie, w którym obejrzymy makietę Göteborga z uwzględnionymi na niej planowanymi inwestycjami miejskimi. Kiedy kilka lat temu pojawił się ten pawilon wydawało mi się, że będzie to tymczasowa konstrukcja, ale stoi już dobrych kilka lat i nie widać oznak, że miałby zniknąć.

Dalej trasa prowadzi przy gmachu opery – dzisiaj już budynek nie robi na nikim wrażenie, ale pamiętam jaki wydawał się nowoczesny kiedy pojawił się w Göteborgu w 1994 roku. Kolejno mijać będziemy Maritiman – muzeum mieszczące się na kilku połączonych statkach, do których wnętrz możemy zajrzeć (fajne dla dzieci, mnie nudziło), nowoczesny terminal promowy Stenpiren, z którego latem odpływają statki na południowy archipelag. Tutaj możemy zakończyć spacer i skręcić w głąb miasta, albo pójść dalej aż do wiszącego mostu Älvsborg (Älvsborgsbron) i muzeum sztuki współczesnej Rödasten.

Läppstiftet (Lipstick), Göteborg

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

4 komentarze

    • Monika Reply

      Miło, że podobają Ci się zdjęcia. Biurowiec może i nie taki straszny, ale jeśli porówna się do obecnych trendów to mocno odbiega 🙂 Ale z drugiej strony jego kształt i kolor to tak bardzo charakterystyczny obraz dla Goteborga, że ja go lubię.

Write A Comment