Niespełna 15 km od Szklarskiej Poręby, tuż za granicą polsko-czeską w miejscowości Harrachov do dzisiaj funkcjonuje huta, w której tradycyjną metodą ręcznego wytapiania i wydmuchiwania tworzy się szklane ozdoby i naczynia codziennego użytku.

Historię tej jednej z najstarszych hut na terenie Czech opowiada przewodnik Patryk w poniższym filmie:

Obecny właściciel huty, František Novosad, nie tylko utrzymał ręczną produkcję szkła, które zdobywa uznanie na całym świecie, ale stworzył w Harrachovie kompleks turystyczny. Przyjeżdżający tu turyści mają do dyspozycji:

 • hutę szkła – można skorzystać z wycieczki z przewodnikiem i z bliska zobaczyć proces wydmuchiwania, studzenia a potem szlifowania szklanych naczyń (cena zwiedzania z anglojęzycznym przewodnikiem: 180 CZK), można spróbować sił w dmuchaniu szkła (cena: 1000 CZK za 15 minut), można też obserwować prace huty z tarasy restauracji
 • Muzeum Szkła – zwiedzanie: 40 CZK
 • mini browar i restaurację – to właśnie z tarasu restauracji, która połączona jest z hutą można spoglądać na pracujących w hucie robotników. Restauracja serwuje dania kuchni czeskiej (takie sobie, choć w przystępnej cenie). Browar produkuje 3 rodzaje piwa, których można spróbować w restauracji, a butelkowane zakupić w hotelowej recepcji – jak piwa nie lubię, to ciemny lager Čerták bardzo mi smakował, a przywiezione do domu zapasy szybko się skończyły.
 • hotel – nazwałabym to raczej hostelem, którego korytarze przywoływały skojarzenia z horrorami. Czas się tutaj zatrzymał gdzieś w latach 80. najdalej. Jest skromnie, ale czysto. Cena za nocleg w pokoju typu komfort: 240 CZK/os.
 • spa piwne – po zobaczeniu pokoju hotelowego nie chcieliśmy próbować, ale jeśli popełniliśmy błąd dajcie nam znać w komentarzu.

Opis miejsc noclegowych może sugerować, że nam się nie podobało i odradzamy wam wycieczki. Ale jest wręcz przeciwnie. Bardzo nam się podobała wycieczka po hucie szkła, wiedza którą przekazał nam przewodnik nie dorównywała żadnej szkolnej. Staliśmy od hutników zaledwie kilka kroków, widzieliśmy w jaki sposób formują nóżki kieliszków, spróbowaliśmy samodzielnego dmuchania i szlifowania szkła. A piwo było pyszne! Wybierzcie się do huty szkła w Harrachovie!

WIĘCEJ INFO O ZWIEDZANIU HUTY, BROWARZE I HOTELU:
sklarnaharrachov.cz

NA OBIAD
Polecamy restaurację ZA PECI. Tradycyjna kuchnia czeska w nowoczesnym wydaniu, przyjemne wnętrze, miła obsługa i niezapomniane przeżycia smakowe. (Ta restauracja znajduje się w miasteczku)

Z Harrachova całkiem niedaleko jest do Czeskiego Raju. Sprawdź jakie miejsca w Czeskim Raju warto odwiedzić: Czeski Raj – 7 miejsc, które warto odwiedzić

3 komentarze

 1. Tomasz Hechliński Reply

  Spa jest super, polecam. Na pewno nie jest to standard lat 80.

  • Monika Reply

   Oooo dobrze wiedzieć. My się troszkę przestraszyliśmy i nie skorzystaliśmy, ale mam nadzieję, że czytelnicy teraz bedą już mieli pewność, że ze SPA również warto skorzystać. Czyli kolejny plus jeśli ktokolwiek jeszcze zastanawia się czy jechać. Jechać!

 2. widok pracujących hutników podczas śniadania jest bezcenny. rano, gdy ledwo wstałeś, oni już pracują. widok rozpalonego pieca jest dostępny przez cały wieczór. bardzo lubimy to miejsce, a szczególnie okolice, oczywiście zimą i oczywiście na biegówkach 🙂

Write A Comment