Marzłam w stopy, macałam pleśń, zaglądałam do betonowego tanka na wino, a na koniec do jednego wcisnęłam się do środka… i była to najlepsza eno-wycieczka od dawna.

Zabytki Mariboru, czyli co zobaczyć poza najstarszą winoroślą

Ale po kolei 😊 Jak większość, trip po Słowenii zaczęliśmy w Mariborze. Mieliśmy sobie to miasteczko odpuścić, ale stwierdziłam, że skoro nasza podróż ma choć trochę zahaczać również o wino, to wypadałoby zobaczyć najstarszą winorośl tego kraju. A tą znajdziemy właśnie w Mariborze. Wyposażeni w mapę – zrywkę z informacji turystycznej, w drodze do owej winorośli zobaczyliśmy przy okazji wszystkie inne atrakcje miasta. Podczas krótkiego spaceru (dajcie wiarę, ale godzina spokojnym tempem to maks ile na taki spacer potrzeba) minęliśmy:

Wieżę wodną – w której dzisiaj jest nic innego jak winiarnia
Synagogę
Wieżę sądową
Kościół Franciszkanów
Katedrę św. Jana Chrzciciela
Ratusz miejski
• urokliwe kamienice Starego Miasta poprzeplatane budynkami w stylu socrealnego brutalizmu, czyli betonu, ostrych kantów i przerysowanych struktur nośnych.

Pomiędzy wspomnianymi miejscami minęliśmy najstarszą winorośl, liczącą ponad 400 lat i wciąż płodną, to znaczy obradzającą każdego roku w grona, z których wytwarza się kilkadziesiąt litrów czerwonego lekkiego wina.

Piwnice Vinag

Kulminacją wizyty w Mariborze była wycieczka po największej winiarni znajdującej się pod murami miejskimi, bo liczącej obecnie ponad 15 tysięcy mkw. powierzchni o korytarzach długości ponad 2 kilometrów. Piwnice Vinag, bo o nich mowa, znajdują się na Starym Mieście, a ich powstanie datuje się na 1847 rok. Znajdują się na dwóch poziomach – pierwotnej winiarni ponad 6 metrów pod ziemią, i – dołączonej do niej później – powierzchni po sąsiedzkim browarze około 11 metrów pod ziemią.

W piwnicach winnicy Vinag, Maribor

Zwiedzanie obejmuje prawie cały teren obecnych piwnic (podkreślam „obecnych”, ponieważ kiedyś piwnice zajmowały większy obszar), podczas którego zobaczycie kilka rodzajów zbiorników do produkcji i starzenia wina:

• kadzie stalowe
• beczki dębowe różnych rozmiarów, mogących pomieścić od kilku tysięcy do nawet blisko 17 tysięcy litrów wina
• olbrzymie zbiorniki betonowe (o nich za moment).

Poza tym czekają na was butelki wina z najstarszej winorośli, długie korytarze pełne drewnianych beczek, leżakujące tu obecnie wina musujące czy degustacja win produkowanych przez obecnego właściciela piwnic. Wycieczka będzie też okazją, by posłuchać o produkcji wina i towarzyszącym im zjawiskom, a także trochę miejskich anegdot jakich dostarczyła mieszkańcom winiarnia. Zajrzycie do jednego z betonowych tanków, w którym niegdyś sok z winogron pod wpływem fermentacji zamieniał się w wino. A na koniec… do jednego z nich będziecie nawet mogli WEJŚĆ DO ŚRODKA! Gdzie będziecie mieli drugą taka okazję?!

W środku betonowego tanka na wino, Maribor

Uprzedzę pytania – na potrzeby owej atrakcji zaadaptowano podobno największy z tutejszych zbiorników. Jako, że zbiornik duży to i otwór też spory, więc umożliwiający wślizgnięcie się do środka osobnika większych rozmiarów niż dziecko.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zwiedzanie piwnic odbywa się 2 razy dziennie, w  wybrane dni tygodnia:

  • poniedziałek i wtorek – godz. 16:00 i 17:30
  • środa – nieczynne
  • czwartek i piątek – godz. 16:00 i 17:30
  • sobota i niedziela – godz. 11:00 i 15:00

Czas zwiedzania: 1,5 godz.

Cena: 10 – 15 EUR

Więcej informacji na stronie internetowej: vinag1847.si

Vinag, Maribor

1 Comment

Write A Comment