Słoneczny Cypr to bardzo dobry pomysł jeśli chcemy naładować baterie słonecznymi promieniami. Ciepło dłużej niż w Polsce i wcześniej niż w Polsce. Dobre miejsce dla tych, którzy lubią smażyć swoje ciała na plaży, ale ci którzy mają mrówki w tyłkach (jak my) też dla siebie znajdą wiele propozycji.
Wybierając się na Cypr warto wiedzieć, że mimo iż wyspa jest mała to aby zobaczyć najbardziej atrakcyjne miejsca zarówno południowej jak i północnej części, potrzebuje troszkę więcej czasu niż przedłużony weekend. Wybierając się na tzw. city-break’a należy się zdecydować, po której stronie wyspy spędzicie czas. Ale już w tydzień można poszaleć po obu stronach granicy*(pamiętajmy, że Cypr jest podzielony a Północ okupują wojska tureckie).
My byliśmy na Cyprze dwa razy i za pierwszym razem nie byłam specjalnie zachwycona. Po namyśle zdecydowałam się oficjalnie Cypr przeprosić 😊 – to jednak dosyć fajna wyspa, jeśli odjedziemy troszkę dalej od imprezowych miasteczek Południa czy gwarnych centrów miasteczek Północy można wypocząć jak nigdy, nacieszyć oczy widokami i zjeść kilka pyszności.
Lot na Cypr
Z Polski na Cypr dostaniemy się na dwa lotniska – Larnaka (LOT i Wizzair) i Pafos (Ryaniar). Oba znajdują się na Cyprze Południowym. Lot bezpośredni trwa 3 godziny. Można też lecieć z przesiadką, co z konieczności przetestowaliśmy drugim razem i nie polecamy (8h! podróży, którą można było pokonać w 3h).
Polacy nie potrzebują wizy na Cypr.
Czym podróżować po Cyprze – wynajmij auto
Nie testowaliśmy komunikacji publicznej, ale wystarczająco naczytaliśmy się o słabych bądź rzadkich połączeniach, by od razu zdecydować, że na Cyprze wynajmujemy auto. Warto tym bardziej, że ceny najmu są naprawdę atrakcyjne. No i bez auta trudno się dostać w takie miejsca jak np. Karpaz.
O czym trzeba pamiętać? Na Cyprze obowiązuje lewostronny ruch drogowy – po obu stronach wyspy. Ale nie ma się czego bać, kilka godzin za kierownicą i dacie radę. Tym bardziej, że na Cyprze są sprzyjające warunki do nauki jazdy po lewej stronie – ruch jest spokojny, na drogach luźno, a dodatkowo auta z wypożyczalni maja tablice rejestracyjne w kolorze czerwonym co daje sygnał wszystkim uczestnikom ruch drogowego, by być bardziej wyrozumiałym. Zresztą lokalna społeczność nie ma mentalności niecierpliwych wciskaczy klaksonów więc jest naprawdę luz.
Na co zwrócić uwagę? Jeśli planujecie wyjazd autem na Cypr Północny zwróćcie uwagę czy wypożyczalnia na to zezwala (odpowiednie adnotacje pojawiają się już w serwisach rezerwacyjnych). Nie obawiajcie się również zapisu w umowie najmu, która mówi o konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia po stronie północnej – to standard i jest to pierwsza procedura jaką musicie wypełnić na granicy, zanim jeszcze oddacie paszporty do kontroli.
Gdzie wypożyczyć? Testowaliśmy dwie wypożyczalnie i szczególnie polecamy tę drugą – Economy Car Rentals z uwagi na cenę. Wypożyczalnia nie znajduje się na samym lotnisku (co prawdopodobnie obniża cenę najmu auta) natomiast nie trzeba się martwić o dojazd. Pracownicy wypożyczalni mają podgląd na tabelę przylotów i gdy już wylądujecie wysyłają po was busa. Miejsce odbioru pasażera znajduje się na przystanku autobusowym po lewej stronie od wyjścia z lotniska w Larnace. Czas oczekiwania na busa to ok. 15 minut.
Po Cyprze Północnym jeździ się spokojnie, są autostrady łączące główne miasta, drogi są dobrze oznakowane, w miastach spore parkingi miejskie (w dużych miastach na wybrzeżu i w Nikozji – płatne). Więcej pytań pojawia się o warunki jazdy i stan dróg na Cyprze Północnym – o tym napisał Jacek TUTAJ.
Cena benzyny na Cyprze Północnym jest niższa więc warto zatankować bak do pełna przed przekroczeniem granicy 😊
Waluta
Na Południu i na Północy obowiązują różne waluty. Cypr Południowy to strefa euro, na Cyprze Północnym płacimy tureckimi lirami. Ale nie martwcie się. Bliżej granicy (Stare Miasto w Nikozji, Famagusta) oraz w pobliżu głównych atrakcji na Północy wiele cen podanych jest w obu walutach. To szczególnie przydatne dla osób, które decydują skupić się na Cyprze Południowym, a Północ odwiedzają pieszym przejściem w Nikozji albo jadą tam na jednodniową wycieczkę.
Gdzie spać
Mimo iż Cypr nie jest specjalnie dużą wyspą trzeba wiedzieć, że jeśli chcemy zobaczyć miejsca z jego zachodniego i wschodniego krańca, warto wziąć pod uwagę zmianę hotelu w trakcie pobytu. A już na pewno jeśli planujemy jeszcze Cypr Północny. No chyba, że jesteście rannymi ptaszkami i skoro świt będziecie ruszać w drogę 😊
Noclegi do najtańszych nie należą. Z naszych doświadczeń podpowiemy, że:
- Ayia Napa jest miejscem raczej dla tych, co lubią imprezy. Wieczorem po miasteczku rozlega się muzyka z lokali, ale też rodzaj turystów, którzy wybierają Ayia Napa to chyba w większości tacy, którzy lubią imprezy (jeśli nie będą w środku nocy gaworzyć przy basenie to pewnie zbudzą was wracając nad ranem z dyskoteki).
- Larnaka to duże miasto, zatrzymując się w jego centrum (które jest w pobliżu wybrzeża, więc raczej będzie ciągnąć was jak najbliżej) musicie doliczyć koszty parkingu (jest kilka wielopoziomych, na których jest wygodniej niż przy ulicy). Plusem Larnaki na pewno jest duży wybór restauracji z naprawdę smacznym i świeżym jedzeniem (szczególnie ryby i owoce morza). Ja urlopu bym tu jednak nie spędzała.
- Pafos jest przyjemne i mimo gwarnej promenady przy morzu, spokojnie można się zatrzymać w centrum miasteczka (jeśli nie zależy wam na widoku na morze), gdzie będzie cicho a spacerem na promenadę dojdziecie w kilka minut. Jest też spory wybór hoteli przy wybrzeżu, z wyższymi cenami. Z miasteczek nadmorskim to polecam najbardziej, jest najspokojniejsze.
- Noclegi w górskich miasteczkach – to przetestujemy kolejnym razem, ale myślę, że może być uroczo (szczególnie wieczorem gdy ucichnie turystyczny gwar).
- Kirenia – jeśli zatrzymujecie się w centrum miasteczka to trzeba doliczyć koszty parkingu miejskiego (jest całkiem spory w pobliżu zamku, a cenę ma niewysoką). Z czystym sumieniem mogę polecić piękny butikowy hotel o nieco loftowym charakterze Avenue Hotel.
Dla osób, które są w stanie zapłacić trochę więcej za pobyt, ale odjąć sobie problemów związanych z organizacją wyjazdu na własną rękę polecamy skorzystanie z opcji wczasów last minute na Cyprze z biurem podróży. Na stronach biur, np Rainbow, można znaleźć naprawdę korzystne oferty na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Jeśli jesteście zdecydowani właśnie na ten kierunek to polecamy śledzić na bieżąco jak zmienia się sytuacja.
Cypr Północny – jak wygląda przejście graniczne, niezbędne dokumenty
Jeśli Cypr Północny jest okupowany przez Turcję to czy potrzebujemy wizy? Otóż nie. W odróżnieniu od wjazdu do Turcji, tutaj wizy nie potrzebujemy.
Południe z Północą łączy kilka przejść granicznych działających 24h:
- Ayios Dometios (Nikozja) – przejście samochodowe i piesze
- Pałac Ledra i ulica Ledra (Nikozja) – przejście piesze
- Ayios Nikolaos – przejście samochodowe przy brytyjskiej bazie wojskowej
- Limnitis
- Astromeritis – przejście samochodowe
- Pyla
Jak wygląda procedura? Jak na każdym lądowym przejściu granicznym. Najpierw okazujecie paszporty strażnikowi po stronie Cypru Południowego, następnie temu po stronie Cypru Północnego. W przypadku przekraczania granicy samochodem przed kontrolą graniczną po stronie północnej będziecie zobowiązani wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Cena ubezpieczenia dla auta z wypożyczalni wynosi 20 EUR/3 dni (35 EUR/1 miesiąc) i uwzględnia jednego kierowcę. Dodatkowy kierowca to dopłata +5 EUR. Pamiętajcie by od razu zgłosić potrzebę dodania drugiego kierowcy, bo po wystawieniu ubezpieczenia zmiana nie będzie już możliwa.
Procedura trwa kilka minut. W Internecie znajdziecie informacje o specjalnych blankietach do wypełnienia – my czy przekraczając granice pieszą w Nikozji, czy samochodową w Ayios Nikolaos nie wypełnialiśmy żadnych dodatkowych karteczek.
Powrót trwa jeszcze szybciej – szybki rzut okiem na paszport przez tureckiego pogranicznika, potem przez cypryjskiego i jesteśmy na Południu.
Zwiedzanie
O tym co zobaczyć na Cyprze Południowym pisałam w artykule Cypr na przedłużony weekend – plan zwiedzania, a na Cyprze Północnym – Cypr Północny – czy warto jechać i co zobaczyć.