Beskid Gorlicki, czyli zachodnia cześć Beskidu Niskiego to urokliwe pagórki, porozrzucane wsie, cisza i spokój. Tereny te to też ojczyzna Łemków, a co za tym idzie – niemy świadek tragicznych wydarzeń powojennej akcji „Wisła”. Nie znających tych faktów odsyłamy do wiki, a my skoncentrujemy się na eksploracji tego terenu, gdzie rany zdają się już być zabliźnione a my mamy szansę zagłębić się nieco w to, co po tej mniejszości etnicznej pozostało.

Wcale nie tak dawno temu, bo jeszcze za miłościwie panującego na tych ziemiach cesarza Austro-Węgier, wsie Beskidu niskiego nie posiadały żadnych dróg. Przeto wsie, porozrzucane po dolinach i na zboczach były bardzo odcięte od świata i siebie nawzajem. Oczywistym zatem było, że każda wieś musi posiadać własną cerkiew. Efektem jest to, że pięknych, drewnianych i oryginalnych miejsc kultu ostało się sporo i dziś my mamy okazję zobaczyć je na własne oczy. Wiele z nich jest dziś przekształcone na kościoły katolickie, choć proces „katolizacji” i tak jest dość długi, bo sięga jeszcze postanowień Unii Brzeskiej. Ale nawet po przekształceniu w kościoły katolickie, budynki zachowują swój charakter, a często i wyposażenie cerkiewne.

Cerkwie to najbardziej widoczny i charakterystyczny element spuścizny łemkowskiej. Ale w okolicy zobaczyć możemy też kilka skansenów, Zagrodę Maziarską w Łosiu (fragment zabytkowej wsi słynnej z fachu tutejszych mężczyzn, czyli z maziarstwa), dwory obronne czy mogiły z czasów I wojny światowej. Zwróćcie też uwagę na niezliczoną liczbę kapliczek przydrożnych.

Jeśli architektura, wspomnienia i studiowanie historii was nie interesuje, to Beskid Gorlicki zapewni wam poczucie odpoczynku, ciszy i spokoju. Wystarczy zaszyć się w praktycznie dowolnym agrogospodarstwie albo wybrać na spacery na niewymagające żadnego wysiłku szlaki, które delikatnie falują wraz ze wzgórzami bez znacznych przewyższeń.


Warto zobaczyć:
  • Skansen Wsi Podgórzańskiej w Szymbarku
  • Zagroda Maziarska w Łosiu
  • Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu – polecamy szczególnie gdy jest przewodnik
  • Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Skwirtnem
  • Cerkiew Opieki Bogurodzicy_w Hańcowej
  • Cerkiew św. Dymitra w Czarnej
  • Wysowa – miejscowość uzdrowiskowa, można skosztować tutejszej wody o właściwościach leczniczych
Uzdrowisko Wysowa

Write A Comment