W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze kwestie związane z planowaniem wyjazdu do Göteborga. Dzięki nim zaplanujesz swój wyjazd znacznie szybciej. Po informacje o konkretnych atrakcjach odsyłam do innych artykułów na blogu – linki znajdziesz też w dalszej części tego artykułu.

Kiedy jechać do Göteborga

Najtańsze bilety są zimą i w obie strony można polecieć nawet za mniej niż 100 zł. Ale czy aby na pewno warto kierować się ceną biletów? Ja osobiście nie lubię poznawać nowych miejsc kiedy jest zimno albo deszczowo. Osobiście uważam, że nie ma nic przyjemnego w ciągłym wycieraniu nosa, chowaniu się pod parasolem czy tęsknym zerkaniu w kierunku kawiarni, które traktuję wtedy jako schronienie przed zimnem a nie przyjemne poznawanie lokalnych smaków (w Szwecji dodatkowo dosyć boleśnie odczuwalne w portfelu).

Wprawdzie w Göteborgu zimy nie należą do ciężkich, uważam jednak, że najlepiej jechać tam latem. Letnie dni są długie (ba, nawet bardzo długie za sprawą tak zwanych białych nocy, czyli dnia polarnego) a pogoda nie jest męcząca jak na południu Europy. Miasto jest zielone, trawniki aż proszą by się na nich położyć lub przysiąść z porcją jednych z najlepszych lodów na świecie, a specjalne promy pływają na Południowy Archipelag, gdzie możemy się nawet poopalać i popływać w morzu. Jeśli popolujecie na bilety, w okresie letnim można do Göteborga polecieć za ok. 250-300 zł w dwie strony.

No, ale czas podróży wybiera każdy taki jaki lubi najbardziej.

Göteborg

Jak się dostać do Göteborga

Najszybszy sposób to lot samolotem. Kilka razy w tygodniu z większych miast Polski do Göteborga latają tanie linie lotnicze Wizzair i Ryanair. Z Warszawy od niedawna również LOT. Lądują one na lotnisku Landvetter, z którego za 119/139 koron (238/249 SEK z biletem powrotnym – pierwsza pozycja to bilet kupiony online, druga to u kierowcy) w niecałe pół godziny dojedziecie autobusem (Flygbussarna) do samego centrum miasta (terminal Nils Ericson). Odradzam wynajem auta – Göteborg najlepiej zwiedza się pieszo lub korzystając z komunikacji miejskiej, natomiast parkowanie w centrum jest bardzo drogie (dodatkowo pobierana jest opłata za wjazd do centrum). Auto przyda się jeśli planujecie pojechać za miasto, ale wynająć je można przed planowaną dłuższą podróżą i odebrać nawet w centrum Göteborga .

Noclegi

W tym temacie niewiele Wam pomogę ponieważ od lat zatrzymuję się u rodziców. Ale bazując na doświadczeniu road-tripu po Skandynawii, podczas którego spaliśmy zarówno w schroniskach młodzieżowych, na kempingach i w prywatnym apartamencie, wiem, że standard tego typu miejsc w Skandynawii jest na wysokim poziomie. A co ważne, również zdjęcia oddają rzeczywisty wygląd miejsca. Dlatego nie obawiałabym się hostelu.

Poruszanie się po mieście

Po mieście najlepiej poruszać się pieszo. Większość miejsc, które trzeba zobaczyć znajduje się w odległości spaceru. Poza tym w Göteborgu pełno jest zieleni oraz przyjemnych kawiarni, w których po prostu przyjemnie przysiąść na odpoczynek podczas zwiedzania. A jeśli w planach macie dotarcie do bardziej odległej dzielnicy miasta (lub na wyspy) to też najlepiej wybrać komunikację miejską, która w Göteborg jest bardzo dobrze zorganizowana. Do tego odejdą wam koszty drogich parkingów i opłaty za wjazd do centrum.

Warto też sobie zanotować, że do komunikacji miejskiej wlicza się również prom pływający po kanale Göta Alv, którym najszybciej i najłatwiej dostaniecie się na Lindholmen i pod dźwig Eriksberg.

Promy na Południowy Archipelag przez cały rok odpływają z portu w Saltholmen (dojedziecie tam tramwajem nr 9, 11, 13), a w okresie wakacyjnym z nowego terminalu przy kanale – Stenpiren (rozkład sprawdzisz TUTAJ). Od 2019 roku z terminala Stenpiren w okresie wakacyjnym odpływa prom na Północny Archipelag (TUTAJ sprawdzicie rozkład w 2019 r.). Przez cały rok na Północny Archipelag dostaniecie się z terminala Lilla Varholmen. O ile wyspy Archipelagu Południowego są piesze (nie można na nie wjechać samochodem) to na Archipelag Północny można pojechać autem. Prawdę mówiąc jeśli nie macie rowerów lub nie planujecie ich wypożyczyć po tych wyspach wygodniej poruszać się autem. Między innymi dlatego właśnie wolę Archipelag Południowy – za brak samochodów, za ścieżki piesze… Ta informacja przyda się wam również jeśli możecie sobie pozwolić na odwiedzenie tylko jednego z archipelagów.

Terminal promowy Stenpiren

Wynajem auta sugerowałabym w przypadku planów wyjazdu poza miasto – mimo iż wiele miasteczek jest dobrze skomunikowana z Göteborgiem, to auta daje jednak większą elastyczność. Jeśli jednak zdecydujecie się na komunikację miejską to autobusy ekspresowe odjeżdżają z terminalu autobusowego Nils Ericson.

Korzystając z komunikacji miejskiej do wyboru macie kilka rodzajów biletów, od jednorazowych, przez całodzienne i kilkudniowe. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup karty typu Pay as you go i załadowanie jej określoną kwotą.

Bilety kupicie w kioskach Pressbyrån. W niektórych tramwajach można też kupić w automacie, ale mi się to nigdy nie udało 🙁

Aktualne ceny biletów oraz ich rodzaje sprawdzicie na stronie Västtrafik. W 2022 roku bilet jednoprzejazdowy kosztuje 35 SEK, bilet 1-dniowy 115 SEK a 3-dniowy 230 SEK w strefie A.

W Göteborgu działa również system rowerów miejskich Styr & Ställ. My nigdy nie wypożyczaliśmy roweru, jeśli Was interesuje temat odsyłamy na stronę operatora – TUTAJ.

Pressbyrån

Pieniądze i ceny

Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK). W mieście jest mnóstwo bankomatów oraz kantorów, w których na korony wymienicie nawet złotówki. Niemalże wszędzie zapłacicie też kartą płatniczą.

Szwecja nie jest tanim krajem i musicie się przygotować na wyższe niż w Polsce ceny.

Przykładowe ceny w Göteborg:

  • Jednorazowy bilet autobusowy – 35 SEK
  • Kawa w kawiarni – 20-30 SEK
  • Bułeczka cynamonowa – 25-35 SEK (w kawiarni), 8-9 SEK (w sklepie)
  • Kanapka krewetkowa – 90-100 SEK
  • Kieliszek wina – 60-70 SEK
  • Słodycze – czekolada Marabou – 22 SEK / 200g, wafelek KEX – 9 SEK
  • Butelka wody 0,5l – 10-13 SEK + kaucja za butelkę (w kiosku), 9 SEK + kaucja za butelkę (w supermarkecie)

O co chodzi z kaucja za butelkę? W Szwecji recyklingowi poddaje się wszystkie opakowania po napojach. W wejściu do supermarketu znajdują się specjalne maszyny, w których możecie oddać swoją butelkę czy puszkę po wodzie (pamiętajcie tylko, że nie może być ona zgnieciona). Otrzymacie zwrot kaucji w formie voucheru, o którego wartość możecie pomniejszyć zakupy w tym właśnie sklepie.

Karta turystyczna Göteborg Go City Pass

Warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną Go City. Kartę można kupić online na okres 24h, 48h, 72h oraz 5-dniową. W cenie karty niestety nie uwzględniono transportu publicznego, jak to miało miejsce w poprzednich wersjach tej usługi.

Ceny (2021):

  • Göteborg Pass 24h – 375 SEK
  • Göteborg Pass 48h – 595 SEK
  • Göteborg Pass 72h – 855 SEK
  • Göteborg Pass 5 dni – 1 045 SEK

W cenie karty otrzymujecie bezpłatne wejście do wielu atrakcji turystycznych i muzeów, zniżki na atrakcje i zakupy. Wykaz atrakcji objętych bezpłatnym biletem czy zniżką znajdziecie na stronie internetowej oraz w broszurze dołączonej do karty, którą możecie obejrzeć również TUTAJ.

Bilet do muzeów miejskich

Zainteresowanych odwiedzeniem muzeów odsyłam również po roczną kartą do miejskich muzeów. Museum Card kosztuje 120 SEK i upoważnia do wstępu do muzeów: Muzeum Miasta, Muzeum Morskiego, Akwarium, Muzeum Sztuki, Röhsska Museum (muzeum designu). Więcej informacji TUTAJ. Zakup takiej karty jest opłacalny nawet jeśli nie planujecie powrotu do Goteborga, ale w trakcie jednego weekendu planujecie odwiedzić dwa lub wszystkie muzea (np. jednorazowe wejście do muzeum kosztuje 60 SEK).

*Muzeum Morskie i Akwarium przechodzą remont i są zamknięte, aczkolwiek otwarcie planowane jest jeszcze w 2022 roku.

Götaplatsen, Göteborg

Gdzie jeść

Zdecydowanie polecam lunch w Feskekörka lub Stora Saluhallen. Obowiązkowo musicie spróbować kanapkę krewetkową, którą dostaniecie również w wielu kawiarniach.

Na deser – wielka bułeczka cynamonowa w dzielnicy Haga w Café Husaren (pisaliśmy o nich TUTAJ). A jeśli będziecie w Göteborgu zimą to spróbujcie semli, pszennej bułeczki z kardamonem, masą migdałową i bitą śmietaną (więcej – TUTAJ).

Hagabullen

Co zobaczyć

Wielokrotnie pisaliśmy o miejscach, które warto odwiedzić w Göteborgu i podejrzewam, że powstanie na ten temat jeszcze nie jeden tekst. Wszystkie artykuły znajdziecie TUTAJ a poniżej wykaz kilku przykładowych artykułów:

Eriksberg, Göteborg

Warto wiedzieć

W sklepie spożywczym kupicie alkohol niskoprocentowy, czyli piwo do maks. 3,5%. Jeśli chcecie kupić mocniejszy alkohol musicie udać się do specjalnego sklepu z alkoholem System Bolaget.

W niektórych kawiarniach w Göteborgu (a poza miastem jest to bardziej powszechne) przy zakupie kawy możecie liczyć na tzw. dolewkę. Dotyczy to oczywiście kawy z ekspresu przelewowego (bryggkaffe)  a nie modnego latte. Czasem dolewka jest dodatkowo płatna, ale niewiele (szukając informacji o dolewce rozejrzyj się w menu czy na tabliczkach informacyjnych w kawiarni za słowem påtar).

12 komentarzy

  1. Jedziemy między 19-22.04 do Goteberga z Niespełna 5 letnią dziewczynka. Co polecasz zobaczyć? Chcemy na pewno Liseberg. Otwiera się akurat 20.04. W planach również muzemu historii naturalnej, ogród botaniczny i może zoo. Zastanawiamy się nad biletami na komunikację. Bo z dzieckiem to za dużo nie pochodzimy

    • Monika Reply

      Cześć, przepraszam za brak odpowiedzi w czasie. Mam nadzieje, że pobyt się Wam udał a pogoda za bardzo nie przeszkodziła w cieszeniu się Goteborgiem.

  2. Cześć, wybieramy się do Goeteborga pierwszy raz , wybraliśmy termin okolice Wielkanocy od 7 -10 kwietnia, będzie to długi weekend i właściwie zastanawia mnie ile zdążymy w tym czasie zobaczyć, co będzie otwarte a co zamknięte, czy komunikacja miejska jest w tym czasie ograniczona ? czy będzie możliwość zjedzenia na mieście czy tylko zostanie nam restauracja hotelowa ? Czasu niby jeszcze jest sporo do wyjazdu ale już teraz staram się jakoś poukładać plan tak żeby skorzystać jak najwięcej. Jakiej możemy spodziewać się pogody w tym czasie ?

    • Monika Reply

      Cześć,
      Super, że wybraliście Goteborg. To świetne miasto zarówno jeśli chcecie spędzić trochę czasu w naturze ale też zaznać miejskiego vibe.
      W takie święta jak Wielkanoc na pewno zauważycie mniej ludzi w samym mieście, co oczywiście skutkuje też innymi godzinami otwarcia lokali czy pracy komunikacji miejskiej. Ale nie obawiajcie się – kawiarnie i restauracje będą w znacznej większości otwarte więc bez obawy znajdziecie takie, gdzie napijecie się szwedzkiej kawy, zjecie bułeczkę cynamonową czy lunch. Feskekyrka jest obecnie w remoncie, Stora Saluhalen w same święta będzie zamknięte.
      Komunikacja miejska jeździ według rozkładu niedzielnego, a ponieważ linii autobusowych i tramwajowych jest sporo raczej bez obawy, że utkniecie gdzieś na długo. Jeśli zatrzymujecie się blisko centrum to komunikacja miejska nie będzie wam bardzo potrzebna – Goteborg zwiedza się pieszo (chyba, że chcecie odwiedzić Volvo Museum to tam już musicie dojechać).
      Muzea w święta też są nieczynne, jeśli planujecie któreś odwiedzić sprawdźcie na stronie w jakie dni są zamknięte, gdyż niektóre mogą być nieczynne w Wielki Piątek ale otwarte w sobotę.
      Polecam wam jeden dzień świąteczny spędzić poza miastem. Wybierzcie się do któregoś miasteczka na zachodnim wybrzeżu albo popłyńcie na Południowy Archipelag, zobaczycie jak Szwedzi spędzają ten czas. Dla Szwedów Wielkanoc jest pierwszą okazją po zimie kiedy wybierają się do swoich letnich domów i tam właśnie spędzają okres świąteczny (a że ferie wielkanocne trwają tam prawie tydzień, to zaczynają swój pobyt wcześniej). Zobaczycie dekoracje w ogrodach w postaci kolorowych piórek, wiele symboli wiedźm, dzieciaki przebrane za wiedźmy itp.
      Co do pogody – tu może być różnie. Na pewno o tej porze roku warto być przygotowanym na deszcz. Wieczory będą jeszcze zimne.
      Udanego pobytu w Goteborgu!

      • Super, dziękujemy za wskazówki, lubimy zwiedzać pieszo na pewno nie będziemy się nudzić. Jak na pierwszy wyjazd do Szwecji nie zakładamy odwiedzania muzeów tym razem,chociaż Volvo jeszcze do przemyślenia, chcemy poznać miasto. Wydaje mi się, że hotel który zarezerwowaliśmy będzie w dobrej lokalizacji – Riverton. Szkoda, że Feskekörka jest w remoncie, mimo to na pewno przejdziemy się na spacer chociażby popatrzeć z zewnątrz na obiekt . Po zdjęciach i opisach widzę, że miasto jest różnorodne. To będą fajne święta !

        • Monika Reply

          Hotel macie wspaniale położony – moglibyście jeść codziennie cynamonki z Hagi na śniadanie 😀 Wszędzie blisko spacerem, tak więc życzę Wam dużo przyjemnych kilometrów w nogach

  3. Właśnie lecimy do Goteborga na 4 dni. Jakieś propozycje, co warto zobaczyć, gdzie niedrogo zjeść?
    Lecimy pierwszy raz i nie wiemy ile będziemy potrzebować koron. Jakaś może podpowiedz?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

    • Monika Reply

      Cześć,
      W Goteborgu jest teraz ładna pogoda więc wykorzystajcie ją koniecznie i jedźcie za miasto – jeśli nie chcecie za mocno kombinować, to proponuję albo rejs na południowy Archipelag (prom ze Stenpiren w centrum miasta, albo z Saltholmen, gdzie dostaniecie się tramwajem nr 9 i 11) albo do Marstrand (z dworca autobusowego odjeżdża Marstrand Express). Zaplanujcie tez jeden dzien na Liseberg jeśli lubicie wesołe miasteczka i adrenalinę – zresztą zajrzyjcie tutaj: https://tripowscy.pl/liseberg-roller-coastery-karuzele-i-kroliki/
      Podsumowując:
      1-2 dni przeznaczcie na Goteborg -spacer po Avenyn zostawcie na wieczór, w dzień koniecznie Haga, Saluhalen i Feskekorka, jak będzie czas to Palmiarnia i Ogród Botaniczny. Kolejny dzień to muzeum Volvo i dzielnica Frihamnen na północnym brzegu kanału. Możecie też popłynąć do twierdzy New Alvs – prom wypływa z Lilla Bomen, jesty tylko kilka rejsów w ciągu dnia.
      na 1 dzień pojedźcie na jakąs wyspę: Południowy Archipelag albo Marstrand
      1 dzien to zabawa w Lisebergu

      Korony – wymienicie na nie każda walutę w w kantorach Forex. Ale jest też mnóstwo bankomatów i wszędzie zapłacicie kartą.
      Szwecja nie jest tania więc się przygotujcie na spore wydatki – kanapka w kawiarni kosztuje ok. 100 koron, kawa od 25 koron w górę, czekolada 180g to wydatek 18 koron, bilet autobusowy to koszt 28 koro, bilet całodzienny do Lisebergu to prawie 500 koron.
      Jeśli planujecie intensywnie zwiedzać to warto kupić Goteborg City Pass, wchodzi w to komunikacja miejska i wejście do niektórych atrakcji.

    • Cześć, wróciliśmy właśnie z Geteborga , rewelacyjnie spędziliśmy czas. Pogodę mieliśmy wymarzoną ciepło i słonecznie , nawet nie wiało zbyt mocno. Bardzo dużo chodziliśmy i dzięki temu też bardzo dużo zobaczyliśmy. Haga bardzo nam przypadła do gustu , tam kończyliśmy każdy dzień w bardzo przyjemnej knajpce przy piwku i kanapce z krewetkami. Zauważyliśmy przy okazji, że tram krewetki smakują zupełnie inaczej, są bardziej "mięsne" i treściwe. W Cafe Husarna zjedliśmy cynamonową bułę, tak wielkiej się nie spodziewałam, była przepyszna 😉 Odwiedziliśmy palmiarnię, przypadkiem natknęliśmy się na galerię sztuki, gdzie właśnie w tym czasie można było odwiedzić wystawę polskiej artystki Małgorzaty Mirga-Tas. Liseberg niestety ogrodzony płotem- trwa remont. W Wielkanoc popłynęliśmy na Branno, zdecydowaliśmy się na tę wysepkę ponieważ już w tramwaju były tłumy ludzi, którzy popędzili do kolejki na prom do Stranno. Bardzo fajna atmosfera wszędzie panowała. Ludzie wyluzowani, ogólnie widać było że się relaksują. Co mnie zaskoczyło, to że w całym Geteborgu nie spotkaliśmy ani jednego Kota , dopiero na wyspie było ich kilka. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, w Szwecji byliśmy pierwszy raz, mimo że mieszkamy w Trójmieście i mamy przysłowiowy rzut beretem. Hotel mieliśmy bardzo dobry w świetnej lokalizacji , wszędzie bardzo blisko, czysty , nowoczesny , z przepięknym widokiem na panoramę miasta z ostatniego piętra. Obsługa przemiła, bardzo bogate śniadania w formie szwedzkiego stołu.
      Na pewno tam wrócimy 😉

      • Monika Reply

        Cudownie się czyta o takich wrażeniach z miasta, które bardzo lubię. Cieszę się, że podobał wam się Goteborg i planujecie więcej.

  4. Właśnie kupujemy bilety do Goteborga na wrzesień, więc będziemy częstymi gośćmi na Waszym blogu i będziemy chłonąc każdą informację 🙂

    • Monika Reply

      Super! Spodziewamy się tylko pozytywnych wrażeń 🙂
      My Goteborg uwielbiamy i jesteśmy tam stałymi gośćmi, więc polecamy się gdybyście mieli pytania.

Write A Comment