Stambuł jest ogromnym miastem i nawet jeśli twój hotel znajdować się będzie w jego turystycznym centrum to aby dostać się do miejsc po drugiej stronie Złotego Rogu czy Bosforu i oszczędzić sobie sił będziesz korzystać z komunikacji miejskiej.

Dojazd z lotniska do centrum Stambułu (i z powrotem)

Kiedyś było prościej. Lotnisko im. Atatürka połączone było z centrum Stambułu metrem (poza metrem były też inne środki transportu, ale jednak metro to opcja bardzo wygodna, szybka i korzystna cenowo). Dzisiaj, w 2019/20, po otwarciu nowego lotniska, który zbudowano prawie 50km za miastem, metro jeszcze nie jest gotowe. Wprawdzie docelowo ma do nowego lotniska dojeżdżać kilka linii metra i prace trwają (w Warszawie nikt chyba nawet o tym nie myśli) to jednak dzisiaj musimy się zdać na inne formy transportu. Właściwie zostają nam trzy opcje – autobus lotniskowy, taksówka lub transport hotelowy. Zanim jednak o tym, to musicie wiedzieć dwie rzeczy – po pierwsze lotnisko jest daleko od centrum co oznacza, że czas dojazdu zajmuje ok. 1,5-2 godzin; po drugie w Stambule są korki co musicie wziąć pod uwagę zarówno wybierając między taksówką a autobusem (cena!) ale przede wszystkim planując czas powrotu na lotnisko.

Transfer hotelowy

Zacznę od końca. Najczęściej transport organizowany przez hotel wymieniany jest jako ostatni, bo tanich nie należy. Tak jest zawsze i wszędzie. Z ciekawości przy rezerwacji hotelu zawsze zaznaczam opcję, że chcę poznać ofertę hotelu i nie zdziwiło mnie gdy ten nasz stambulski zaproponował stawkę w wysokości blisko 50 EUR (czyli prawie 300 TL). Zobaczcie niżej jak mocno odbiega ta cena od pozostałych propozycji dojazdu.

Autobus

To opcja najtańsza i póki nie ma metra, prędkością nie odstaje od pozostałych. Autobus linii Havaist (ta sama linia jeździła z lotniska im. Ataturka) do Sultanahmet dowiezie cię za 18 TL. Płatność u kierowcy albo kartą kredytową albo za pomocą Istanbulkart (co to? O tym w dalszej części artykułu). Stawki oraz linie (bo jest ich kilka i każda jeździ w innym kierunku) można sprawdzić na stronie przewoźnika. Autobus jeździ w dzień co pół godziny, w nocy trochę rzadziej.

Tak na szybko – do Sultanahmet dostaniecie się linią T-20, do Taksim T-19. Ale uwaga, możesz nie załapać się na autobus. Tu nie ma miejsc stojących, zatem jeśli masz wylot dosłownie za chwilę to się nie zdziw jeśli serce zabije ci mocnej – kierowca może cię do autobusu nie wpuścić z uwagi na brak miejsc siedzących.

Taksówka
Zaraz po wyjściu z terminala trafisz na terminal z oficjalnymi taksówkami – są żółte, a oraz droższe niebieskie.. Co ciekawe, przed kolejką do taksówek ustawiona jest informacją z przykładowym cennikiem, więc w sumie wiesz jakiej stawki się spodziewać. Kalkulatory przeliczające ile powinieneś zapłacić z lotniska do twojego miejsca docelowego znajdziesz również w Internecie. My w nocy za przejazd do Sultanahmet zapłaciliśmy 145 TL. Licznik jest doskonale eksponowany i raczej nie ma tu miejsca na typowo taksówkarskie wałki. Dla szybkości oraz wygody twojej i taksiarza, wydrukuj rezerwację z nazwą hotelu, ulicy i tym kawałkiem mapki, który np. daje Booking.com, aby mógł on sobie to przebić do nawigacji.

Stambuł – czym podróżować po mieście

Zanim wsiądziesz w któryś z miejskich środków transportu musisz zaopatrzyć się w Istanbulkart. Bez niej ani rusz, nawet na przystanek tramwajowy nie wejdziesz.

Istanbulkart

Aby kupić kartę skorzystaj z jednego z wielu dostępnych na terenie Stambułu biletomatów. Możesz w nim zmienić język na angielski, niemiecki a nawet rosyjski. Przy pierwszym zakupie pobierany jest depozyt w wysokości 6TL. O czym warto wiedzieć? Jeśli wybierasz się do Stambułu w kilka osób, nie ma konieczności kupowania karty dla każdego oddzielnie, możecie korzystać z jednej. Podczas kupowania karty nie ma opcji wyboru kwoty zasilenia, co oznacza że jaki banknot włożysz do biletomatu, taką kwotą zostanie doładowana twoja karta. To bardzo ważne, bo przecież nie chcesz opuszczać miasta zostawiając na kacie kilkudziesięciu lirów.

Kartę warto zatrzymać jeśli planujesz powrót do Stambułu. Nasza była ważna 2,5 roku od ostatniego załadowania.

Więcej informacji o karcie Istanbulkart znajdziesz na stronie internetowej.

Warto wiedzieć, że stawka za przejazd środkami transportu publicznego może się różnić w zależności od tego czym jedziesz (w 2019 roku najczęściej było to 2,60 TL). Natomiast przy każdym odbiciu karty widzisz jaka kwota została pobrana oraz ile środków pozostało na karcie.

No to jak podróżować po mieście?

Tramwaj

Tramwajem będziesz podróżować przede wszystkim między południową a północna stroną Złotego Rogu. Co ważne już aby wejść na przystanek, z którego wsiądziesz do tramwaju, musisz skasować bilet w bramce wejściowej.

Zabytkowy tramwaj na Istikal Caddesi w Stambule
Zabytkowy tramwaj na Istikal Caddesi w Stambule

Atrakcją turystyczną jest jedna z dwóch starych linii tramwajowych, która biegnie chyba najbardziej rozrywkową i najbardziej zapchaną ulicą miasta, czyli Istikal Caddesi (druga taka linia jest po stronie azjatyckiej). W sumie ten tramwaj jest tutaj jedynym środkiem transportu, bo ulica jest zamknięta dla ruchu stanowiąc wielki deptak. Klasyczny jedno wagonowy tramwaj jeździ od Placu Taksim w kierunku przystanku metra Tunel i z powrotem. I ponieważ jest linią turystyczną przedzierającą się przez tłum, to są momenty, że piechur jest od niej szybszy 🙂

Metro

Z metra możesz skorzystać aby szybko dostać się do placu Taksim albo przeprawić przez Bosfor nowoczesną linią Marmaray w kierunku Üsküdar a potem Kadıköy.

Tünel - najstarsza kolej podziemna (metro) w Turcji
Tünel – najstarsza kolej podziemna (metro) w Turcji

Ciekawą opcją i w sumie atrakcją samą w sobie jest kolej Tünel. Jest to druga linia podziemnego metra zbudowana w Europie (zaraz po metrze londyńskim) i bardzo króciutka. Łączy ze sobą tylko dwa przystanki, a jej długość to zaledwie 573m. Tünel jeździ od Karaköy w kierunku deptaka Istiklal Caddesi. Jest krótka, ale wyręcza cię z bardzo stromego podejścia na Istiklal Caddesi

Promy

Służą głównie do przeprawy przez Bosfor. Ale dla nas, turystów mają też funkcję dodatkową – widokową. Dlatego w trakcie przeprawy promowej warto usiąść na górnym pokładzie by spojrzeć z tej perspektywy na miasto.

Nie wszystkie promy pływające po Bosforze to takie śmierdziuchy
Nie wszystkie promy pływające po Bosforze to takie śmierdziuchy

Można też wybrać jedną z linii płynących w kierunku północnym i tym sposobem zwiedzić Stambuł „z wody” (zamiast drogiej wycieczki). Wzdłuż wybrzeża Bosforu, rozglądaj się zarówno na europejską jak i azjatycką stronę, zobaczysz m.in. Meczet Ortaköy, Pałac Dolmabahce, pałac Beylerbeyi czy Fortecę Rumeli.

Meczet Ortaköy, do którego dopłynęliśmy promem
Meczet Ortaköy, do którego dopłynęliśmy promem

Autobusy i busiki (dolmusze)

Z tych pewnie skorzystasz dopiero gdy zdecydujesz się odjechać daleko od centrum. Najszybciej po stronie azjatyckiej, gdy np. po przeczytaniu książki „Dziwna myśl w mej głowie” zapragniesz zobaczyć dzielnicę Beykoz. Albo zdecydujesz się pojechać do nowego i olbrzymiego meczetu Çamlıca.

W autobusie płacisz normalnie kartą Istanbulkart. W busikach gotówką do ręki kierowcy. Na wielu przystankach są elektroniczne tablice przyjazdu i odjazdu z odwzorowaniem autobusów w czasie rzeczywistym na mapie. Nie zawsze to działa doskonale. Ściągnij też w offline mapy Google jeśli nie zaopatrzysz się w lokalny SIM, aby sprawdzać przebieg trasy autobusu i potrzebne przesiadki. Linii autobusowych są chyba setki, mają numery, wyróżniki literowe i można się w tym pogubić.

W Stambule są też dwie krótkie linie kolei szynowo-linowej.

Przydatna mapę komunikacji miejskiej możesz pobrać ze strony The Istanbul Insider.

Zabytkowy tramwaj na Istikal Caddesi w Stambule
Zabytkowy tramwaj na Istikal Caddesi w Stambule

Write A Comment