Kraina Otwartych Okiennic

1

Na Krainę Otwartych Okiennic składają się trzy wsie – Trześcianka, Puchły i Soce. Ich wspólnym mianownikiem jest drewniana zabudowa z tradycyjnym zdobnictwem nie spotykanym w innych regionach kraju. Ornamentyka – którą tutaj możemy obserwować przede wszystkim na okiennicach (stąd nazwa szlaku), ale też na narożnikach czy fasadach domów, wiatrownicach, nad- i podokiennikach – nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.

Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka

We wsiach do dzisiaj spotkamy oryginalną, drewnianą zabudowę – nie tylko domów mieszkalnych, ale całych zagród ze stodołami.

Szlak jest stosunkowo młody, utworzony został z inicjatywy Pólnocnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w 2001 roku. Dzięki staraniom towarzystwa udało się zebrać środki i namówić właścicieli chat na odrestaurowanie zdobień sznycerskich i pokazanie ich światu. Od tamtej pory turyści przyjeżdżają do wiosek, szukają domów, fotografują „zza płota”.

Cerkiew w Trześciance
Cerkiew w Trześciance

Uwypukliło to też niezrozumienie części mieszkańców dla tradycji miejsca – i tak na niektórych domach możemy obserwować współczesną wariancję na temat zdobnictwa (okiennice – motylki), aranżacji przestrzeni (mini stawik z pilnującym go Sfinksem), czy drewniane zdobienia na murowanym domu.

Współczesna interpretacja tradycyjnego stylu
Współczesna interpretacja tradycyjnego stylu

Nazwa szlaku brzmi bardzo obiecująco i nieco bajkowo. Spodziewałam się naprawdę bogatego wyboru zdobień i bardzo kolorowego krajobrazu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wsi Trześcianka, i pierwsze zdobienia zauważyliśmy dopiero w jej połowie. Dobrze, że nie zatrzymaliśmy się zaraz po wjeździe, bo pewnie rozczarowani nie powędrowalibyśmy za daleko i wsiedlibyśmy z powrotem do auta. Kolejna wieś – Soce – to już większe spełnienie oczekiwań z uroczym motywem ptaszków, powtarzającym się w ornamentach większości domów. Puchły byłyby totalnym rozczarowaniem gdyby nie cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej.

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach

Jeśli jesteście już na Podlasiu, i szukacie pomysłu na zapełnienie kilku godzin, to wybierzcie się na szlak. Jeśli jesteście w drodze do Białowieży, to wybierzcie trasę prowadzącą przez Krainę Otwartych Okiennic. Ale jeśli planujecie weekendowy wypad z drugiej części Polski, którego celem jest właśnie ta kraina, to Was rozczaruję. Jej „atrakcjami” nie zapełnicie weekendu. Koniecznie zaplanujcie coś jeszcze. Chociaż wybierając się na Podlasie najlepiej nie planować intensywnego zwiedzania, bo tu po prostu nie ma aż takiej oferty. I nie musi być. Na szczęście. Bo na Podlasiu najlepiej się po prostu odpoczywa. Czas tu jakby płynie wolniej, nikt się nie spieszy, a cisza potrafi zaskoczyć.

FILM

Atrakcje

Wsie na szlaku:

  • Trześcianka
  • Puchły
  • Soce

Świątynie:

  • Cerkiew par. p.w. Opieki Matki Bożej – Puchły
  • Cerkiew par. p.w. św. Michała Archanioła – Trześcianka
  • Kaplica prawosławna pw Proroka Eliasza – Soce

Zobacz też

Discussion1 komentarz

  1. Pingback: Kraina otwartych okiennic | Podlasie | TripleCake.com - Travel and Food blog

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia