Na Krainę Otwartych Okiennic składają się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Puchły i Soce. Ich wspólnym mianownikiem jest drewniana zabudowa z tradycyjnym zdobnictwem nie spotykanym w innych regionach kraju. Ornamentyka – którą tutaj możemy obserwować przede wszystkim na okiennicach (stąd nazwa szlaku), ale też na narożnikach czy fasadach domów, wiatrownicach, nad- i podokiennikach – nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym. Co istotne, budynki i zdobnictwo są oryginalne. Przy wielu do dzisiaj zobaczymy też wielkie drewniane stodoły i obory (w tylnej części podwórek) oraz studnie i pochylone nad nimi żurawie.

Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka

Szlak jest stosunkowo młody, utworzony został z inicjatywy Pólnocnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w 2001 roku. Dzięki staraniom towarzystwa udało się zebrać środki i namówić właścicieli chat na odrestaurowanie zdobień sznycerskich i pokazanie ich światu. Od tamtej pory turyści przyjeżdżają do wiosek, szukają domów, fotografują „zza płota”.

Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka

Cerkiew w Trześciance
Cerkiew w Trześciance

Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Kraina Otwartych Okiennic – Soce

Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka

Niestety, uwypukliło to również niezrozumienie części mieszkańców dla tradycji miejsca – i tak na niektórych domach możemy obserwować współczesną wariancję na temat zdobnictwa (okiennice – motylki), aranżacji przestrzeni (mini stawik z pilnującym go Sfinksem), czy drewniane zdobienia na murowanym domu. Zobaczcie sami na tych dwóch zdjęciach poniżej.

Współczesna interpretacja tradycyjnego stylu
Współczesna interpretacja tradycyjnego stylu

Poza domami ich zdobieniami, będąc w Krainie Otwartych Okiennic warto zwrócić uwagę na cerkwie. Zresztą w ogóle podróżując po województwie podlaskim, przyjrzyjcie się tym budowlom sakralnym, których jest tutaj dużo i każda inna. Ale wracając do cerkwi w Krainie Otwartych Okiennic. Zielona, centralnie osadzona we wsi Trześcianka cerkiew parafialna p.w. Św. Michała Archanioła pochodzi z II połowy XIX w. Z kolei cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Puchłach musicie szukać nie we wsi, a na jej skraju. Jest zachwycająca, co widać już nawet na zdjęciach.

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach

Kraina Otwartych Okiennic powinna znaleźć się na Waszej trasie w trakcie zwiedzania Podlasia. Szczególnie gdy wybieracie się w okolice Białowieży, albo gdy robicie objazd po regionie (wtedy nie przemykajcie szybko autem z Białowieży do Kruszynian czy Białegostoku, tylko wybierzcie dłuższą drogę przez wsie, w których poza KOO niech waszą uwagę zwrócą cerkwie, których nie zobaczycie nigdzie w takich ilościach co na Podlasiu).

Wybierając się na Podlasie najlepiej nie planować intensywnego zwiedzania, bo tu po prostu nie ma aż takiej oferty. I nie musi być. Na szczęście. Bo na Podlasiu najlepiej się po prostu odpoczywa. W otoczeniu natury. Czas tu jakby płynie wolniej, nikt się nie spieszy, a cisza potrafi zaskoczyć.

Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Kraina Otwartych Okiennic – Soce

Wsie i cerkwie na szlaku Krainy Otwartych Okiennic

Wsie na szlaku:

  • Trześcianka
  • Puchły
  • Soce

Świątynie:

  • Cerkiew par. p.w. Opieki Matki Bożej – Puchły
  • Cerkiew par. p.w. św. Michała Archanioła – Trześcianka
  • Kaplica prawosławna pw Proroka Eliasza – Soce

Write A Comment