O nowym lotnisku w Stambule przeczytacie TUTAJ

Duże lotnisko, na którym bez problemu zagospodarujecie czas oczekiwania na przesiadkę. Bądźcie jednak przygotowani na tłok, w końcu lotnisko to obsługuje miliony pasażerów rocznie.

Jeśli będziecie potrzebować drzemki bez problemu wyśpicie się w jednej ze skrajnie położonych sal odlotów (nie próbujcie tego robić w głównym ciągu komunikacyjnym, przejdźcie się troszkę dalej i ulokujcie w jednej z bocznych sal). Sprawdźcie na wyświetlaczu o której jest najbliższy lot z tego gate’u – my bez problemu znaleźliśmy takie, w których mieliśmy kilka godzin spokoju. W tym czasie w sali razem z Wami przebywać będą raczej osoby, które podobnie jak wy szukają spokoju i miejsca, gdzie odpoczną bez specjalnych przeszkód. Unikniecie więc hałasu, gadulińskich czy marudzących dzieciaków. W salach jest dużo foteli, na których uda Wam się rozłożyć i spać w pozycji leżącej. W blisko położonych toaletach nie ma kolejek.

Na lotnisku jest bardzo duży wybór kawiarni i restauracji, ale z uwagi na duży ruch miejsca te są praktycznie cały czas pełne. Co nie oznacza, że nie uda Wam się znaleźć krzesła by przycupnąć z kawą i kanapką. Jeśli zaś chcecie coś przegryźć na szybko lokalne bułeczki i rogaliki (simit) dostępne są również w wolnostojących w pasażach budkach z przekąskami i napojami.

Rozrywką dla zabicia czasu może być tzw. „window shopping” gdyż sklepów na lotnisku Stambuł- Atatürku jest sporo. Dodatkowo w tych z alkoholami i słodyczami będziecie mieli okazje popróbować tureckiego przysmaku – turkish delight (lokum), którego pełne tace rozstawione są na sklepowych półkach. Mnie lokum nigdy nie smakowało i dopiero kiedy spróbowałam tego wyrobu w różnych odmianach, z różnymi dodatkami, w różnych smakach, wiem, że potrafi być naprawdę pyszny. Po prostu drodzy koledzy przywozicie z wakacji najmniej smaczne wersje 😊

Ceny

Jest sporo drożej niż w samym Stambule. Przykładowe ceny*:
• simit (turecki rogalik) – 4,5 – 5,5 TL
• kanapka – 15 – 20 TL
• ciastko – muffin 11 TL, ciasto 12 TL
• obiad – 35 TL (burger)
• napoje gorące: herbata 6 TL (mała) – 9 TL (duża), kawa 10 – 12 TL
• napoje zimne: woda 3,5 – 5,5 TL, piwo 25 TL

Czystość

W głównym holu, z uwagi na olbrzymią ilość pasażerów przemieszczających się korytarzami, ciężko jest stwierdzić czy jest czysto czy nie. Z kolei w salach odlotów poziom czystości pozostawia wiele do życzenia. Poplamiona podłoga, śmieci pozostawione przez pasażerów zarówno na podłodze jak i na siedzeniach. Ogólnie brudno.

Internet

Pasażerowie zatrzymujący się na lotnisku Stambuł- Atatürku mogą skorzystać z bezpłatnego Internetu dostępnego przez 2 godziny po zalogowaniu.

Dodatkowe informacje

Po przylocie do Stambułu, jeśli to Stambuł jest docelowym miastem, przygotujcie się na duże kolejki do odprawy celnej. Zanim opuścicie lotnisko odstanie w kolejce potrwa przynajmniej godzinę.

Ciekawą ofertą są stanowiska „Be relax”, w których za opłatą obsługa wykona masaż. Na wielu lotniska można spotkać się z masującymi fotelami, ale tutaj masaż wykonują ludzie. Ceny*: masaż pleców od 23 €, stóp od 35 €, manicure od 25 €, pedicure od 30 €.

 

*ceny z maja 2017

Kod lotniska: IST
Strona internetowa: www.ataturkairport.com

Write A Comment