Podróż po Bukowinie była dla mnie trochę sentymentalną podróżą w czasy mojego dzieciństwa. Mijane po drodze snopki siana, wozy z sianem ciągnięte przez konia i tylko czasem przez traktor oraz sielski krajobraz przypomniał mi wakacje na wsi 20 lat temu. Przez te 20 lat polska wieś się rozwinęła, zamieniając snopki z opakowane białą folią bele, koń rzadko znajdzie dla siebie miejsce w rolniczym obejściu (teraz chyba częściej jako rozrywka dla wnuków mieszkających w mieście), a traktor jest standardowym wyposażeniem gospodarstwa (nie wspominając o innych bardziej zaawansowanych maszynach). Wieś rumuńska jeszcze do tego etapu nie doszła (a przynajmniej było tak w 2011 roku), co mnie wydało się po prostu urocze i mała łezka zakręciła mi się w oku.

Humor Monastery
Humor Monastery

Malowane cerkwie

Główną atrakcją turystyczną Bukowiny są jednak nie snopki, a malowane cerkwie. Do nich dorzucilibyśmy jeszcze drewniane bramy z charakterystycznymi zadaszeniami w stylu mołdawskim, które pojawiały się przede wszystkim w cerkwiach tego rejonu i podobno obecne są również w kroju tradycyjnych spódnic kobiecych. Zresztą te charakterystyczne zaokrąglone dachy, które wystają mocno poza mury świątyń chroniły malowidła przed zniszczeniem.

Patrauti Othodox Church
Patrauti Othodox Church

Malowane cerkwie są niezwykłe. Pięknie zdobione w środku i na zewnątrz malowidłami, których większość ufundowana została w XV w. przez Stefana III Wielkiego. Malowidła przetrwały w stanie bardzo różnym, na jednych cerkwiach są ledwo widoczne, na innych doskonale zachowane. Pokazują zarówno obrazy z Pisma Świętego jak i hojność wyżej wspomnianego władcy. Podobno zewnętrzne malowidła przeznaczone były dla niepiśmiennych chłopów, którzy stojąc na zewnątrz świątyni mogli zobrazować sobie wydarzenia opisane w Biblii.

Ponieważ to malowidła ścienne stanowią główną dekorację świątyni i obrazują ważne dla wiernych wydarzenia, w cerkwiach nie ma ikon ani złotych dekoracji, do których przywykliśmy zwiedzając tego typu obiekty w innych miejscach. Wystrój jest dosyć ascetyczny, jeśli można użyć takiego określenia wobec tak pięknie malowanej cerkwi.

Moldovita Monastery
Moldovita Monastery

Wszystkie świątynie udekorowane są w bardzo podobny sposób, jednakże nie sposób powiedzieć, że są takie same. Myśmy zwiedzili kilka cerkwi i klasztorów: w Patrauti, Arbore, Gura Humorului, Voronet i Vatra Moldovitei, i każdy z budynków był inny. Dlatego też planując wyjazd do Rumunii na mapę miejsc do odwiedzenia wprowadźcie kilka cerkwi z rejonu Bukowiny – jedna to zdecydowanie nie wystarczająco.

Miejsca, które trzeba odwiedzić

  • Monastyr Gura Humorului z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy
  • Monastyr Voronet z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego z 1488 r.
  • Monastyr Vatra Moldovitei z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zwiastowania
  • Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore – z 1503 r.
  • Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Patrauti – z 1487 r.
  • Zamek Tronowy (Suczawa)

8 cerkwi rejonu zostało wpisanych na listę UNESCO.

Write A Comment