Pewien mały chłopiec o imieniu Juliaanske zamiast bawić się ze swoimi rówieśnikami postanowił przyjrzeć się bliżej agresorom, którzy oblegali Brukselę. W trakcie tych obserwacji zauważył, że planują oni wysadzić mury miasta, by dostać się do środka i przejąć na nim panowanie. Mały spryciarz postanowił nie dopuścić do spełnienia ich planu i nasikał na odpalony lont, dzięki czemu nie doszło do wybuchu. Bruksela była uratowana.

To moja ulubiona legenda związana z fontanną Manneken Pis. Akcja miała miejsce w XIV w., a już w kolejnym (XV w.) w mieście stanęła fontanna – figurka upamiętniająca bohaterski czyn tego malucha. Ładna legenda, prawda? Szukając informacji o Manneken Pis natkniecie się na kilka innych historii, trochę zbliżonych do tej, którą przed chwilą przeczytaliście, albo kompletnie innych. Nie ważne czy któraś z nich jest prawdziwa. Dzisiaj ta XV-wieczna fontanna jest głównym symbolem Brukseli.

Manneken Pis

Manneken Pis jest niedużą figurą siusiającego chłopca, przed którą codziennie, od rana do później nocy, zbiera się sporo turystów. Tak jak mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Brukseli – wszystkie drogi prowadzą do Manneken Pis. Mam wrażenie, że nie ma lepiej oznakowanego miejsca w tym mieście.

Manneken Pis
Manneken Pis

Figura jest naga, co jak podejrzewam ma podkreślać wiek chłopca, ale cztery razy w roku chłopiec otrzymuje strój, który dumnie prezentuje na sobie. Po pewnym czasie ubranie to trafia do kolekcji Muzeum Miasta Brukseli, gdzie na stałej wystawie można obejrzeć całą dotychczasową garderobę Manneken Pis (a było ich już ponad 900).

Belgowie z jakiegoś powodu upodobali sobie te sikające figury i w mieście można spotka jeszcze dwie – siusiającą dziewczynkę (Jaenneke Pis) i sikającego psa (Zinneke Pis).

Jaenneke Pis

Jaenneke Pis jest podobnego wzrostu do Manneken Pis i potocznie nazywana jest jego siostrą. Znajduje się po przeciwnej stronie Wielkiego Placu, zaledwie kilkaset metrów od siusiającego chłopca. Nie jest jednak tak dobrze oznakowana i poszukując jej można się trochę zgubić. Nam nawet pani z Biura Informacji Turystycznej błędnie zaznaczyła na mapie lokalizację Jaenneke Pis 🙂 Według jednych źródeł fontanna siusiającej dziewczynki powstała, by przyciągnąć do tej części miasta więcej turystów, inne mówią – że jest wyrazem równości płciowej 🙂

Jaenneke Pis
Jaenneke Pis

Zinneke Pis

A skoro o tak wzniosłych przesłaniach mowa to nie można pominąć jeszcze jednej figury – tym razem nie jest to fontanna, a rzeźba siusiającego psa. Zinneke Pis przedstawia siusiającego na skrzyżowaniu ulic kundla, a symbolizować ma multi-kulturową i kosmopolityczną naturę Brukseli.

Zinneke Pis
Zinneke Pis

CIEKAWOSTKI 

  • pierwsza figurka-fontanna Manneken Pis wykonana była z kamienia
  • figurka kilka razy była skradziona
  • obecna figurka pochodzi z 1619 r., wykonana jest z brązu. Jej autorem jest flamandzki rzeźbiarz Jérôme Duquesnoy
  • autorem projektu fontanny Jaenneke Pis jest Denis Adrien Debouvrie
  • 24 czerwca 1987 r. – inauguracja fontanny Jaenneke Pis
  • figura Zinneke Pis pochodzi z 1999 r. a jej autorem jest urodzony i wychowany w Brukseli Tom Frantzen, autor kilku innych rzeźb miejskich

ADRESY

Manneken Pis

1000 Bruksela, Belgia

Jaenneke Pis

Impasse de la Fidélité 10-12, 1000 Bruxelles, www.jeannekepisofficial.com

WSKAZÓWKA

Szukając Jaenneken Pis pytajcie o Delirium Cafe – bar, który znany jest z blisko dwóch tysięcy rodzajów serwowanego w nim piwa. Jaenneke Pis stoi na przeciwko drzwi do tego baru.

Zinneke Pis

Rue des Chartreux 35, 1000 Bruxelles, Belgia

2 komentarze

  1. Haha, genialne są te fontanny 🙂 I rzeźba pieska też, oczywiście – zresztą ta ostatnia najbardziej mi się podoba. Oj, ludzie to mają ciekawe pomysły 🙂

    • Monika Reply

      Mnie się podoba, że skoro raz jedna historia została przeniesiona w rzeźbę, to kiedy pojawiły się kolejne pomysły inni twórcy postanowili nawiązać do tego pierwszego symbolu. Coś mi mówi, że na tych 3 rzeźbach się nie skończy i jeszcze kiedyś powstaną kolejne, z zupełnie innego powodu, ale jednak nawiązujące stylistyką 🙂

Write A Comment