Midsommar jest świętem, który wywodzi się z pogańskiego kultu słońca. Obchodzone jest w najkrótszą noc roku, z 21 na 22 czerwca. W Szwecji święto to uzyskało rangę zbliżoną do Bożego Narodzenia. Obchodzone jest w gronie najbliższych, którzy zjeżdżają się na wspólne celebrowanie z całego kraju. W związku z tym obchody przeniesione zostały na weekend, a Midsommar w kalendarzu świąt wypada zawsze w sobotę. Ponieważ główna część obchodów przypada na wigilię święta, to w Szwecji już piątek jest dla wielu dniem wolnym.

Ukwiecony słup / Maypole
Ukwiecony słup / Maypole

Najważniejszym atrybutem święta jest słup w kształcie krzyża, który od rana jest ubierany przez mieszkańców lokalnej społeczności, a następnie uroczyście unoszony. Wokół niego odbywają się tańce do tradycyjnych piosenek, a najbardziej znana jest „Små grodorna”, podczas której Szwedzi skaczą jak żabki 🙂

Wianki / Floral wreath
Wianki / Floral wreath

Kolejnym ważnym elementem są wianki, które tradycyjnie zakładały na głowę panny, a dzisiaj robią to już wszyscy – nawet mężczyźni. Dzisiaj wianki są już tylko dekoracją, ale kiedyś ich znaczenie było bardzo duże. Po pierwsze bożonarodzeniowa kąpiel (julbad) w zasuszonych kwiatach z midsommarowych wianków miała zapewnić zdrowie i uchronić przed chorobami. Po drugie młode dziewczyny wręczały własnoręcznie uplecione wianki swoim wybrankom, co z kolei miało sprawić, ze wybranek odwzajemni uczucie. Dzisiaj nie trzeba już samodzielnie robić wianków, kupuje się je od trudniących się tym pań na miejscu imprezy.

Wianki / Floral wreath
Wianki / Floral wreath

Wierzono też, że w tę jedną noc w roku kwiaty dostają nadprzyrodzonych mocy. Pamiętamy bajkę o kwiecie paproci, który zakwitał raz w roku, w noc świętojańską, a znalazcy miał przynieść dostatek? Podobnie w Szwecji, tylko wierzenia te mają raczej aspekt romantyczny. Miały powodować czary, dzięki którym można było poznać miłość swojego życia. Jakie to proste, prawda? Przepis podaję wszystkim samotnym oraz młodym dziewczynom tęskniącym za swoim księciem z bajki. Otóż, aby wyśnić owego Jedyne należy przed snem, w milczeniu i idąc tyłem, zebrać z łąki 7 różnych kwiatów a następnie włożyć je pod poduszkę. Proste 🙂 A jeśli to nie pomoże to jest jeszcze kilka innych sposobów, które można wypróbować w kolejnych latach, bo trzeba pamiętać, że „czary” działają tylko w te jedną noc 🙂
Sposób nr 2 – znaleźć w lesie źródło, obejść je 9 razy dookoła w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, twarz ukochanego ukaże się w tafli wody (o ile zawroty głowy nie zaburzą wam widzenia, powinno się udać zobaczyć 🙂 )
Sposób nr 3 dla fanów śledzia – usiąść okrakiem na krześle i zjeść śledzia bez popijania wodą. Ten kto we śnie będzie proponował cos do picia, to właśnie ten Jedyny 🙂

Midsommar
Midsommar

Nie ma celebrowania bez jedzenia. Tego dnia na szwedzkich stołach i kocach piknikowych obowiązkowo ląduje śledź z młodymi ziemniakami, zapijane ziołową wódką Akvavit. A na deser truskawki z bitą śmietaną.

Następnego dnia, czyli we właściwy dzień Midsommar, kontynuuje się obchody, ale już bez ponownego ustawiania słupa i tańców.

Midsommar – święto obchodzone przez Szwedów w weekend najbliższy nocy świętojańskiej.

źródło: Wikipedia


Wianki / Floral wreath

Write A Comment