Nordkapp

0
Nordkapp / North Cape
Nordkapp / North Cape

W kierunku Nordkapp jedziemy drogami jak z amerykańskich filmów drogi. My jesteśmy na dalekiej północy Norwegii, przed nami nasza droga, jedyna droga, żadnych rozwidleń, zakrętów czy skrzyżowań, wokół norweski płaskowyż, dom w oddali od czasu do czasu. Zbliżamy się do wyspy Magerøya, gdzie witają nas renifery. Czekaliśmy na nie przez cała naszą podróż i w końcu są. Nie jeden, nie dwa, a całe stada. Przy pierwszym zatrzymujemy się, robimy zdjęcia i kręcimy filmiki. Im więcej ich mijamy zaczynają nam powszednieć, przestaje na nas robić wrażenie również grupka tych zwierząt zaglądająca przez okna do naszego domku 

Na półwysep, gdzie znajduje się cel naszej podróży prowadzi tunel (ponad 200m poniżej poziomu morza), który w okresie zimowym jest nieczynny. Wita nas mgła. W nadziei, że zejdzie po nocy udajemy się do naszego domku.

Nordkapp / North Cape
Nordkapp / North Cape

Ranek wita nas we mgle, nie takiej wcale wielkiej więc podekscytowani jedziemy w kierunku Przylądka Północnego. Im bliżej Nordkapp, tym gęstsza staje się mgła. Już na parkingu, pod olbrzymim centrum turystycznym, nic nie było widok w promieniu kilku metrów. Z cypla, na którym stoi słynny globus nie widzieliśmy nic. Oddalamy się w kierunku miejsca, które doskonale znamy z fotografii, z pięknym kadrem na globus, skały i morze. I ledwo dostrzegamy ów symbol „końca Europy”. Planowaliśmy pójść trasą w kierunku rzeczywiście najdalej wysuniętego na północ skrawka Europy (bo ten, na którym stoi globus jest tylko symbolicznym punktem), ale z uwagi na gęstą mgłę zrezygnowaliśmy.

Bilet wstępu ważny był 2 dni i przez ten czas kilka razy robiliśmy podejścia do Northcape. I rano, i w południe i w nocy… ciągle mgła.

Król krabów
Król krabów

Pozostały czas spędziliśmy na eksplorowaniu okolicy. Sielski skandynawski krajobraz, żółte drewniane domy, cisza i spokój, gdzieniegdzie stada reniferów i król krabów, którego zaprezentował nam uroczy norweski chłopiec.

Bilety wstępu zarezerwujecie tutaj: nordkapp.no

Polecamy nocleg: Nordkapp Camping

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia