Norweskie miasta – Oslo, Lillehammer, Trondheim

0

Oslo było naszym pierwszym przystankiem podczas skandynawskiego wojażu. I już tego pierwszego dnia okazało się, że za ambitnie zaplanowałam wycieczkę. Na szczęście nastawieni byliśmy przede wszystkim na skandynawskie widoki, więc specjalnie nie żałowaliśmy, że mimo iż nie zobaczyliśmy wszystkiego, musimy jechać dalej.

Muzeum Łodzi Wikingów
Muzeum Łodzi Wikingów

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru w kierunku Pałacu Królewskiego, Parlamentu i Ratusza. Następnie przeprawa promikiem na półwysep Bygdøy, gdzie znajduje się 5 muzeów poświęconych głównie żegludze (w wielkim uproszczeniu, bo najwięcej czasu spędziliśmy w muzeum wsi). Nie udało nam się wejść do wszystkich – było dosyć późno kiedy przybyliśmy na wyspę, więc można uznać, że zwyczajnie się spóźniliśmy.

Sinnataggen / Rozzłoszczony chłopiec, Park Vigelanda
Sinnataggen / Rozzłoszczony chłopiec, Park Vigelanda

Kolejnym punktem był Park Vigelanda, który polecam każdemu wybierającemu się do Osło. Można pominąć muzea, skocznię narciarską, wszystko można pominąć, ale nie ten park. Co w nim takiego wyjątkowego? Kilkadziesiąt rzeźb, obok którym nie sposób przejść obojętnie. Interpretację pozostawiam Wam, w galerii spora prezentacja tego, co możecie obejrzeć na miejscu.

Lillehammer to skocznia narciarska, tylko i aż skocznia. Cała atrakcją jest wjazd kolejką na jej szczyt, wpisanie się do książki pamiątkowej i zejście pieszo na dół. Po drodze można jednak zatrzymać się przy torze bobslejowym i zafundować sobie przejażdżkę. Z naszej piątki zdecydowali się na to tylko Bob i Monika B., czego zazdrościliśmy im do końca wspólnej podróży.

Trondheim
Trondheim

Trondheim jak większość skandynawskich miasteczek jest nieduże i można je obejść pieszo w kilka godzin (a przynajmniej atrakcje turystyczne, bo obchodzić granic miasta nie próbowaliśmy 🙂 ). Fajnie zrewitalizowany port z nowoczesnymi apartamentami przy brzegu, duży wybór pubów i restauracji, ciekawostka w postaci windy dla rowerów i malownicze spichlerze nad kanałem, które przepięknie prezentują się z mostu Gamle Bybro. W Trondheim jest uroczo.

Oslo – stolica Norwegii.

59°54′46,79″N 10°44′16,79″E

Atrakcje Oslo

Lillehammer – miasto w Norwegii, w którym w 1994 roku odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

61°08′N 10°26′E

Trondheim (dawniej Nidaros oraz Trondhjem)
63°23′N 10°21′E

Atrakcje Trondheim

  • Most Gamle Bybro
  • XVIII-wieczne magazyny przy Kjopmannsgata
  • Fort Kristiansen
  • Katedra Nidaros
  • Pałac arcybiskupi
  • winda dla rowerów
  • urocze kolorowe domki

Zobacz też

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia