Opawa – jedno z najbliżej położnych granicy z Polską miasteczek. Kusi, bo skoro tak blisko to aż wstyd nie odwiedzić. Przyznaję, że mnie Opawa nieco rozczarowała. Chyba dlatego, że w porównaniu do innych czeskich miasteczek jakie miałam okazję odwiedzić wypada blado. Ale nie znaczy, że należy ją omijać. Może nie proponowałabym jej jako celu wycieczki samej w sobie, ale przy okazji…, w drodze powrotnej…, bo jesteś w okolicy…., czemu nie 😊

Tytuł artykułu jest nieco na wyrost, bo na zwiedzanie Opawy wystarczy kilka godzin. Ale jeśli dodacie przy okazji atrakcje wokół miasta, to i dzień się zejdzie.

Opawski szpieg (Opawski spion)

Opawa ma dwa rynki – górny i dolny – co akurat nie dziwi, bo w czeskich miastach to nic nadzwyczajnego.

Rynek Górny

Głównym gospodarzem Rynku Górnego jest Ratusz. Sam rynek nie jest duży i znajdujące się na nim budynki warte zatrzymania na chwilę, znajdują się w sumie jeden obok drugiego. Tak więc w pobliżu Ratusza znajduje się Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny będąca przykładem gotyku śląskiego. Wyróżnia go wykorzystanie wypalanej czerwonej cegły, którą widzimy właśnie w murach kościoła.

Na Rynku wartym uwagi jest również neorenesansowy budynek Teatru Śląskiego (którego jakimś cudem nie sfotografowaliśmy) oraz fontanna z prezentacją układu słonecznego.

Ratusz w Opawie

Rynek Dolny

Na Rynku Dolnym wzrok przyciąga gigantyczna rzeźba Opawskiego Szpiega (Opawski spion), która niektórym przypomina mrówkojada. Stoi on w centralnym miejscu, a za nim nieśmiało ukazuje się barokowy kościół św. Wojciecha.

Kościół św. Wojciecha w Opawie

Na Rynku Dolnym, ale nie tylko – generalnie spacerując po mieście – warto zwrócić uwagę również na dobrze zachowane, pięknie zdobione kamienice.

Warte zobaczenia w Opawie, poza jej rynkami

W odległości kilku minut spacerem od Rynku Górnego znajduje się bardzo ciekawy przykład architektury okresu 20-lecia międzywojennego – dom towarowy Breda & Weinstein. Dzisiaj jest on zamknięty i mimo iż to smutny obraz to budynek jest nadal piękny. Inspiracją dla architekta była ówczesna architektura amerykańska, a w latach gdy został zbudowany był on pierwszym nowoczesnym domem towarowym w Czechosłowacji.

Dom towarowy Breda & Weinstein w Opawie

Wart spaceru jest również budynek Dworca Wschodniego z 1851 roku. Wewnątrz dworca do dzisiaj podziwiać można oryginalne malowidła – podnieś głowę w kierunku sufitu. Warto też zwrócić uwagę na rozkład jazdy 😉

Dworzec Wschodni w Opawie

Atrakcje w okolicy Opawy

Hradec na Morawici (Grodziec Golęszycki)

Miejscowość Hradec na Morawici to niegdysiejsze centrum regionu Śląsk Opawski, a znajdujący się tutaj zamek podobno kilkanaście lat temu zwyciężył w konkursie na najbardziej bajkowy zamek w Czechach. Ciekawie byłoby poznać kryteria i powody wyboru 😉 No, ale to ów zamek właśnie do dzisiaj przyciąga tutaj turystów.

Hradec na Morawici, Zamek Czerwony

Zamek to w sumie dwa zamki – Zamek Biały i Zamek Czerwony. Na tereny zamkowe wchodzi się przez neogotycką bramę z czerwonej cegły. Do niej przylega pozostała część budowli, która kiedyś pełniła funkcje „zaplecza” (były tu stajnie, powozownia itp.), a w której dzisiaj znajduje się m.in. kawiarnia. Po przejściu niewielkiego parku frontowego dochodzimy do głównego, XIII-wiecznego Zamku Białego z wewnętrznym dziedzińcem. Za nim rozciąga się park w stylu angielskim, w którym to stoi charakterystyczna Biała Wieża.

Wstęp na tereny zamkowe: 50 CZK.

Write A Comment