Chyba trudno o osobę, która nie słyszała o czeskich Pardubicach, głównie za sprawą organizowanych tam zawodów konnych Wielka Pardubicka. Okazuje się, że Pardubice mają do zaoferowania znacznie więcej niż owe zawody i mogą być celem wycieczki nie tylko amatorów jazdy konnej.

Przyjeżdżając do Pardubic autem kieruj się w okolice Rynku, gdzie najwygodniej będzie ci zostawić samochód a następnie zobaczyć atrakcje miasta spacerując po nim. Jak to w wielu czeskich miasteczkach tak i w Pardubicach zaparkujesz w samym centrum Rynku, chociaż mam nadzieję, że któregoś dnia zabronią w Czechach tych praktyk, bo parkujące auta bardzo szpecą widok najczęściej naprawdę świetnie zachowanych czeskich rynków. W uliczkach okalających Rynek też jest sporo miejsc parkingowych i nadal wszystko ma się w zasięgu spaceru.

Rynek w Pardubicach – Ratusz, kolumna morowa, Zielona Brama

Zwiedzanie zacznij od Rynku (zwanego Placem Pernsztyńskim), na którym obiecuję, że wielkie wow zrobisz na widok neorenesansowego Ratusza z dwoma wieżami. Ten zdobiony freskami, płaskorzeźbami i sgraffito budynek pochodzi z końca XIX wieku. Nie był pierwszym budynkiem władz miejskich w tym mieście, wcześniejsze zostały zniszczone a to w pożarze, a to podczas najazdu szwedzkiego. Przedostatni okazał się nie wystarczającym dla rozrastającej się administracji, dlatego w jego miejsce, ale również w miejsce sąsiadujących z nimi kamienic (które rozebrano) wybudowano Ratusz, który możemy oglądać dzisiaj.

Na co warto zwrócić uwagę przyglądając się Ratuszowi? Na medaliony z podobiznami czeskich władców umieszczone na bocznych skrzydłach pomiędzy sgraffito, herb miejski na szczycie najbardziej centralnej części budynku i rzeźbę z postacią rycerza na jej szczycie, w tej samej części budynku spójrz na płaskorzeźby pomiędzy oknami, które są alegorią cnót mieszczańskich, a także na herby Królestwa Czech na ryzalitach nad balkonami w obu wieżach.

Przed Ratuszem stoi kolumna morowa z pozłacaną Matką Boską na jej szczycie.

Ratusz i kolumna morowa w Pardubicach

Pardubicki Rynek, jak wiele innych w Czechach, to bardzo przyjemny widok– pastelowe kamienice, freski, rzeźby, sgraffito. Warto porozglądać się i nacieszyć oko, nie tylko w centralnej części Rynku, ale również w mniejszych, odchodzących od niego uliczkach.

Skieruj się następnie pod Zieloną Bramę, którą opuścisz Rynek.

Architektura miasta

Zaraz po wyjściu za Zielonę Bramę odwróć głowę w lewo – zobaczysz budynek Teatru Miejskiego. Idąc proto znajdziesz się na ulicy tř. Míru, która otoczona jest mnóstwem kawiarni, lodziarni i restauracji. Warto jednak poskręcać w boczne ulice, by poprzyglądać się architekturze miasta – od renesansowych kamienic po przykłady z okresu modernizmu.

Pardubice

Zamek w Pardubicach

Na północ od Rynku, na wzgórzu, usadowiony jest renesansowy zamek. Jego bryłę można podziwiać spacerując wokół wałem obronnym. Z kolei dziedziniec przed zamkiem opanowany został przez kolorowe pawie, które chętnie pozują do zdjęć.

Zamek można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałku, na teren zamku i wokół niego można wejść bezpłatnie.

Automatyczne Młyny braci Winternitz (Automaticke Mlyny)

Ostatnim punktem zwiedzania jest ikona czeskiej architektury przemysłowej, czyli budynek młynów braci Winternitz, który znajdziemy nad brzegiem rzeki Chrudimki bardzo blisko Rynku i zamku.

Pardubickie Automatyczne Młyny zostały zbudowane w latach 1909-1911 i rozbudowywane w kolejnych latach. Działały aż do 2013 roku.

Obecnie prowadzone są w nich prace rewitalizacyjne. Nowy właściciel, czeski architekt Lukáš Smetana, planuje utworzyć w nich nowoczesne centrum sztuki, miejsce spotkań, modnych restauracji i kawiarni.

Automatyczne Młyny (Automaticke Mlyny)

Co przywieźć z Pardubic?

Pierniki! Pardubicka tradycja wyrobu pierników sięga podobno XVI wieku a na wielką skalę odbywa się od 1913 roku, kiedy to powstała pierwsza fabryka tego produktu. Od 2008 r. ręcznie wykonywany wedle lokalnej receptury Piernik Pardubicki jest produktem chronionym. W bliskiej okolicy Rynku znajdziecie kilka małych sklepików, w których można takowe nabyć – do wyboru w różnych kształtach, w tym nawiązujące do najbardziej znanych w regionie wyścigów konnych.

Piernik pardubicki

Co zobaczyć w okolicy Pardubic

Zamek Kunětická hora

20 minut na północ od Pardubic znajduje się XV-wieczny zamek Kunětická hora, który swego czasu był jednym z największych w Czechach. W XVII wieku został spalony przez wycofujące się wojska szwedzkie, potem jeszcze wielokrotnie niszczony i odnawiany.

Zamek stoi na wzgórzu i aby do niego wejść trzeba się najpierw na owe wzgórze wspiąć. U podnóża jest spory parking.

Zwiedzanie codziennie poza poniedziałkiem.

Zamek Kuneticka hora

Slatinany

To z kolei kierunek wycieczki na południe. Slatinany od Pardubic oddalone są o około 20 minut jazdy autem i znajduje się tam rezydencja szlachecka austro-węgierskiego rodu Auerspergów.

Ze Slatinan pochodzi czeska piosenkarka Helena Vondráčková, a jej dom znajduje się naprzeciwko poczty. Nic tam specjalnego nie ma, ale jeśli wśród czytelników jest fan wokalistki, to podpowiadam. Właściciel pensjonatu, w którym się zatrzymaliśmy podkreślał nam kilkukrotnie, że musimy tam podejść, co pokazuje jak ważną personą jest Vondráčková dla Czechów.

Na południu miasteczka nad stawem znajduje się budynek młynów Mlýn Skály, który obecnie zaadaptowany został na obiekt noclegowy. Na stronie jednak widnieje informacja o możliwości zwiedzania.

Młyn Skały, Slatinany

Zobacz co ciekawego zobaczyć w znajdującej się blisko granicy Opawie: Opawa w jeden dzień – co zobaczyć w stolicy Śląska Opawskiego (Czeskiego) i najbliższej okolicy

Write A Comment