To Petra była głównym powodem, dla którego przyjechaliśmy do Jordanii. I na pewno nie tylko dla nas był to główny punkt, który chcieliśmy w tym kraju zobaczyć. Wiele zorganizowanych wycieczek wprowadza Petrę w swój harmonogram jako jedyne miejsce w Jordanii, do którego wiozą turystów. Dają im zazwyczaj na zwiedzanie kilka godzin, prowadzą przez Siq i do Skarbca. Jeśli jednak chcielibyście wybrać się do Różowego Miasta na własną rękę i zobaczyć w nim więcej niż podczas kilkugodzinnego pobytu z wycieczką, to poniżej podsuwamy garść praktycznych informacji. A o samej Petrze poczytać możecie w oddzielnym wpisie – tutaj.

Gdzie jest Petra?
Petra ukryta jest w skałach Wadi Musa. Aby się tutaj dostać musimy się kierować do miejscowości o takiej samej nazwie jak dolina, czyli Wadi Musa.

Wejście na teren zwiedzania jest doskonale oznaczone wielką bramą, a kogokolwiek nie spytacie w jakim kierunku iść, to wskaże Wam drogę.

Petra, Visitors Center / Centrum Turystyczne
Petra, Visitor Center / Centrum Turystyczne

Niektóre hotele oferują swoim gościom bezpłatną podwózkę i odbiór (shuttle transport) spod bramy centrum turystycznego (Visitor Center). My nocowaliśmy w hotelu (patrz box po prawej), z którego czas przejścia pod bramę spacerowym tempem wynosił 15 minut, a hotel też taką usługę posiadał. Przyznam, że na początku wydało nam się to dziwne, ale już pierwszego dnia, skonani zwiedzaniem w pełnym słońcu i ponad 30-stopniowym upale, sami skorzystaliśmy z tej opcji. To bardzo wygodne 🙂

Ile kosztuje bilet do Petry?
Petra jest niewątpliwie wielkim skarbem Jordanii, nic więc dziwnego, że każą sobie słono płacić za jej zwiedzanie. Cena biletu wstępu zależy od tego ile czasu chcesz poświęcić na jej oglądanie, ale też od tego na jak długo przyjechałeś do kraju.

Cena za bilet na 1 dzień zwiedzania to 50 JOD, dwa dni – 55 JOD, 3 dni – 60 JOD.

Z kolei osoby, który chcą zobaczyć Petrę zaraz po przekroczeniu jordańskiej granicy płacą aż 90 JOD – podobno tym co zostają na noc zwracane jest na granicy 40 JOD, tym co wracają tego samego dnia – nie.

Dzieci poniżej 12 roku życia wchodzą za darmo. Co ciekawe, dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą na terenie Petry nic sprzedawać – przyjrzyjcie się więc w jakim wieku są maluchy oferujące Wam pocztówki.

Za bilety płacimy w kasie w Visitor Center – gotówką albo kartą.

Petra, Ticket Office / Kasa biletowa
Petra, Ticket Office / Kasa biletowa

Jest jeszcze jedna opcja – Jordan Pass. My właśnie z niej korzystaliśmy. Cena karty Jordan Pass również uzależniona jest od ilości dni, jakie chcemy poświęcić na Petrę, ale w ramach niej mamy także wliczoną opłatę wizową oraz bilety wstępu do kilkunastu innych zabytków kraju. My za Jordan Pass z 2-dniowym stępem do Petry zapłaciliśmy po 75 JOD/os. Kartę kupiliśmy przez Internet przed wyjazdem z Polski, zapłaciliśmy za nią kartą płatniczą po czym po kilku minutach mieliśmy już nasze Jordan Pass’y w skrzynce e-mailowej – gotowe do wydrukowania albo zapisania w aplikacjach na komórkach. Karta ważna jest 12 miesięcy od momentu zakupu, więc nie trzeba podawać ani dokładnej daty przyjazdu do Jordanii ani daty zwiedzania Petry.

Nasze wydrukowane Jordan Pass’y pokazywaliśmy w kasach biletowych przed wejściem do atrakcji turystycznych na nich uwzględnionych. W Petrze nam je dodatkowo ostemplowano pieczątką z datą wejścia i tyle.

A propos samego Jordan Pass to, mimo iż byliśmy tylko w kilku miejscach uwzględnionych w wejściówce, to zakup się opłacał.

O czym trzeba pamiętać idąc na zwiedzanie Petry? By zabrać ze sobą paszport. Będzie go trzeba okazać w kasie podczas zakupu biletu, albo przy wejściu podczas walidacji Jordan Pass.

Jest jeszcze coś takiego jak nocne zwiedzanie Petry, za które trzeba oddzielnie zapłacić. Opłata nie wchodzi ani w normalny bilet, ani w Jordan Pass. Trzeba kupić oddzielny bilecik, który kosztuje 17 JOD.

W jakie dni i godziny otwarta jest Petra?
Petrę można zwiedzać codziennie od 6:00 do 18:00 latem i od 6:00 do 16:00 zimą. My zaplanowaliśmy swój pierwszy dzień 1 maja i w pewnym momencie zreflektowaliśmy się, że to dzień świąteczny i być może będzie nieczynna. Na nasze szczęście, bez problemu mogliśmy tego dnia zwiedzać skalne miasto.

Zwiedzanie Petry, czyli co tam można zobaczyć?
O miejscach, które trzeba zobaczyć w Petrze poczytacie w tym artykule – Petra krok po kroku.

Petra, Treasury / Skarbiec
Petra, Treasury / Skarbiec

Ile czasu potrzebuję na zwiedzanie Petry?
Oczywiście zależy od indywidualnego stylu zwiedzania, zainteresowań, czasu jaki możecie poświęcić. My byliśmy dwa dni i nie zobaczyliśmy wszystkiego. To ogromny obszar, a jeśli jeszcze do tego dodamy gorącą temperaturę i żarzące słońce, które zwiedzaniu specjalnie nie sprzyja, to czasu okaże się wcale nie za dużo.

Nie doszliśmy do Najwyższego Miejsca Poświęcenia, chociaż tego akurat specjalnie nie żałuję. Gdybyśmy mogli dodać jeszcze jeden dzień do pobytu w Wadi Musa, to pojechalibyśmy do Małej Petry. Tak więc rekomendujemy 3 dni – sami zdecydujcie, czy wszystkie spędzicie na terenie Petry, czy pojedziecie np. do Małej Petry.

Czy warto skorzystać z oferty nocnego zwiedzania?
W sumie nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Mieliśmy w planach nocne zwiedzanie i gdyby nie zaproszenie Tareka (o tym opowiem przy innej okazji), to byśmy byli wśród turystów oglądających nocne show. W pewnym sensie uczestniczyliśmy w nocnym oglądaniu Skarbca, ale widzieliśmy go z innego punktu niż wszyscy.

W jakie dni organizowane jest nocne zwiedzanie Petry?
Program „Petra nocą” realizowany jest w poniedziałki, środy i czwartki, od 20:30 do 22:30.

Czy potrzebny Ci przewodnik?
Na miejscu można wynająć przewodnika. Ale czy jest on potrzebny? Spokojnie każdy poradzi sobie sam. Przy kasach wyłożone są mapy w różnych językach – oznaczone i opisane są na nich najważniejsze punkty jakie należy odwiedzić. Przed samymi budowlami ustawione są również tablice informacyjne, na których w językach angielskim i arabskim opisane są oglądane miejsca – dużo dokładniej niż w drukowanym przewodniku.

Petra, Visitor Center
Petra, Visitor Center

Ale jeśli ktoś ma ochotę na pomoc przewodnika to wynajmie go w Visitor Center, albo może skorzystać z pomocy Nabatejczyka, który za kilka JOD’ów prócz podwózki osiołkiem opowie nam co nieco o mijanych miejscach.

Czy na terenie Petry są sklepy?
Sklepiki z pamiątkami, stoiska z napojami, kawiarnie są co krok. W większości odbywa się wymiana towar-gotówka, ale są i takie, które akceptują karty.

Petra, This stall accepts Visa / To stoisko honoruje płatność kartą Visa :)
Petra, This stall accepts Visa / To stoisko honoruje płatność kartą Visa 🙂

Czy są tam toalety?
Tak, całkiem sporo i bezpłatne. Względnie czyste.

Czy jest tam zasięg telefonii komórkowej?
Tak, pełny na całym obszarze.

Czy jest WiFi?
Free WiFi oferuje większość knajpek. Jakość transferu, zwłaszcza w porównaniu z Europą, nie powala. Czy chcesz podpiąć się do tak amatorskich sieci publicznych to już inne pytanie. Przelewów raczej tu nie powinno się robić.

Petra, Coffee shop with WiFi / Zasięg WiFi w Petrze
Petra, Coffee shop with WiFi / Zasięg WiFi w Petrze

Jak się ubrać na cały dzień w Petrze?
Po pierwsze wygodnie – to duży obszar, przed nami wiele kilometrów spaceru po nierównym gruncie, do tego sporo schodów i kamieni. Ale bez przesady – nie potrzebne jest specjalistyczne obuwie górskie. Wystarczą wygodne sportowe buty.
Po drugie – pamiętajmy, że jesteśmy w Jordanii. Szanujmy więc miejscową kulturę i nie obnażajmy za bardzo ciała.
Po trzecie – tak, by nie doznać udaru czy poparzeń słonecznych. Więc prócz długich rękawów, przewiewnych materiałów i okrycia głowy, warto zabrać ze sobą krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Bo kiedy słońce jest w zenicie, bardzo ciężko będzie znaleźć zacienione miejsce.

Tourist in Petra / Turysta w Petrze
British tourist in Petra / Brytyjski turysta w Petrze

 

Jak się poruszać po Petrze?
Pieszo! Ale jak ktoś się zmęczy może wynająć osiołka. Albo wielbłąda. Właściwie w każdym miejscu spotkamy osoby oferujące nam podwózkę.

Camels in Petra - waiting for customer / Wielbłądy w oczekiwaniu na klienta
Camels in Petra – waiting for customer / Wielbłądy w oczekiwaniu na klienta

 

Pozostaje nam życzyć Wam udanego planowania i cudownej podróży do Petry 🙂

Jordan Pass – kupicie tutaj: jordanpass.jo

Oficjalna strona Petry – visitpetra.jo

NOCLEG:

Nocowaliśmy w hotelu Sharah Mountain, który polecamy.

Nasze opinie o hotelach, w których nocujemy znajdziesz na TripAdvisor i Google Lokalni przewodnicy.

2 komentarze

  1. bajkowa petra. ciągle jest na liście moich podróżniczych planów, a jakoś nie mogę do niej dotrzeć. tym postem zostałam zmotywowana.

    • Monika Reply

      Oj, polecamy nie tylko Petrę ale Jordanię w ogóle. Cudowne jest to, że chodzisz po tych miejscach, które mają tysiące lat i możesz dotknąć, podejść blisko. Kuchnia cudowna. Jak już zaplanujesz podróż do Petry to koniecznie uwzględnij wieczór w Petra Kitchen. Gościnność niesamowita. Wkrótce więcej wpisów z Jordanii, będą też filmy 🙂

Write A Comment