Na kilka tygodni przed podróżą do Pragi kupiłam książkę Mariusza Szczygła „Osobisty przewodnik po Pradze” i… na szczęście nie zdążyłam jej przeczytać. Dlaczego „na szczęście”? Bo pewnie nosiłoby mnie w te wszystkie zabarwione historiami z książki miejsca, większość raczej poza tzw. utartym szlakiem turystycznym, nieoczywiste i wciągające. Ponieważ jej nie przeczytałam ułożyłam nam klasyczny plan zwiedzania, czego nie żałuję uprzedzając pytania. Praga „turystyczna” wciąga świetnie zachowaną architekturą, zauracza cudownymi kamienicami oraz przykładami stylu art nouveau. Sprawia, że zakochujesz się i już planujesz powrót. A mój powrót będzie między innymi w tę Pragę mniej znaną, w tę z książki Mariusza Szczygła. Dzisiaj zapraszam Was na klasyczne zwiedzanie Pragi – bo warto najpierw poznać właśnie tę.

Pierwsze kroki w centrum stolicy Czech i przepadniesz zauroczony. Gwarantuję! Praga czaruje fantastycznie zachowaną architekturą, niespotykanymi na taką skalę w tej części Europy przykładami nurtu art nouveau, dużą ilością parków i terenów zielonych, wyspiarską hipsterką, gwarem modnych kawiarni i tradycyjnych pubów… I tylko na kuchnię mogłabym ponarzekać, ale nie o tym ten tekst 😉 Poznaj miejsca, które trzeba zobaczyć w Pradze – kolejność zwiedzania zaplanuj wg własnego uznania.

Hradczany

Hradczany są dawną „dzielnicą królewską”, która powstała w XIV wieku na zachodnim brzegu Wełtawy, a w jej murach znalazły się Zamek Królewski, piękna Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, bazylika św. Jerzego, czy słynna Złota Uliczka. Te właśnie obiekty udostępnione są do zwiedzania.

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach w Pradze


Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach w Pradze

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje na temat zwiedzania: www.hrad.cz

Bilety: 250 CZK
Dodatkowo za 150 CZK można kupić bilet na wieżę katedry.
Bilet ważny jest dwa dni, ale do każdego z obiektów można wejść raz. Na zwiedzanie warto jednak zaplanować minimum pół dnia. To sporych rozmiarów kompleks, a każde z tych miejsc jest warte niespiesznego obejrzenia.

W 2020 roku bilet zwiedzania kompleksu Hradczan nie obejmował Złotej Uliczki. Ta strzeżona była dodatkową bramką, a bilet kupowało się kilka metrów przed nią. Teraz się to chyba zmieniło.

Złota Uliczka

Malownicza aleja małych domków, które zamieszkiwane były przez rzemieślników, m.in. złotników od których wzięła nazwę, ale również przez strażników czy służbę zamku. Dzisiaj można zajrzeć do niektórych z nich i zobaczyć jak wyglądał dom ówczesnego strażnika, wróżki czy właśnie złotnika. Dosyć wąska uliczka skromnych, jedno- lub dwupiętrowych domów o kolorowych fasadach, jest bardzo urokliwa i warta odwiedzenia.

Ogrody Wallensteina

Wczesnobarokowe ogrody, w których można bawić się w chowanego niczym w romantycznych filmach z epoki 😉 Jego zwieńczeniem jest trójarkadowy pawilon, z kolei wzrok przyciąga ściana imitująca jaskinię, cóż…

Ogrody znajdują się na lewym brzegu Wełtawy i ich zwiedzanie jest dobrym wstępem przed udaniem się w kierunku Zamku na Hradczanach. Pałac Wallensteina, w którym dzisiaj jest siedziba Senatu, kiedyś był największą rezydencją magnacką na Małej Stranie. Podobno jest otwarty dla zwiedzających, nam się wejść nie udało, natomiast uważam, że same ogrody warte są odwiedzenia (wstęp jest bezpłatny).

Ogrody Wallensteina, Praga

Mała Strana

Mała Strana jest dzielnicą położoną u stóp Hradczan, a wspomniane wyżej Ogrody Wallensteina są jej częścią. To taka trochę dzielnica „alternatywna” ze słynną Wyspą Kampa, ścianą Johna Lennona, Pomnikiem Ofiar Komunizmu czy rzeźbą dwóch mężczyzn sikających na mapę Czech. Ale to też dzielnica urokliwych uliczek, kamienic i przyjemnych parków. Do spacerowania bez konkretnego planu.

Biblioteka na Strahovie

Biblioteka mieści się w Klasztorze Strahovskim i jest chyba najpiękniejszą jaką dotychczas widziałam. Stanowi ona największy księgozbiór w Czechach, który rzeczywiście swoim rozmiarem robi wrażenie. Jednakże tym, co faktycznie oczarowuje jest architektura sal bibliotecznych, których są tu trzy – Sala Teologiczna, Sala Filozoficzna i łączący je Gabinet Ciekawostek.

Długi rząd półek z drewna orzechowego pełnych starych książek i wielkie malowidło sufitowe podkreślają monumentalność Sali Filozoficznej (XVIII wiek). To ten moment gdy więcej niż „wow” nie jesteś w stanie z siebie wydusić (do momentu aż dojdziesz do drugiej sali 😉).

Sala Teologiczna jest starsza od poprzedniczki, bo powstała w II połowie XVII wieku. Jej sufit bogato zdobiony jest freskami przedstawiającymi cytaty z Biblii i traktatów filozoficznych Jeronýma Hirnhaima, założyciela tej sali. Widzimy w niej również rząd globusów oraz rzeźbę św. Jana Ewangelisty.

Minusem jest fakt, że sale oglądane są z prowadzących do nich drzwi wejściowych, za próg których wstęp jest wzbroniony. Niemniej uważam, że warto wybrać się do Klasztoru na Strahovie i zobaczyć tę piękną bibliotekę.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje na temat zwiedzania: www.strahovskyklaster.cz

Bilet wstępu: 150 CZK

Godziny zwiedzania: 9:00 – 17:00 (przerwa obiadowa: 12:00 – 13:00)

Most Karola

Najsłynniejszy most w Pradze i najbardziej zatłoczony. Jest on łącznikiem między Starym Miastem a Małą Straną. Jego budowa ukończona została w XV wieku, z kolei w XVIII wieku ozdobiony został 30 posągami świętych. Na obu krańcach mostu są wieże, z których na tę od strony Starego Miasta można wejść.

Widok na Most Karola od strony Małej Strany, Praga

Zegar astronomiczny Orloj na Ratuszu Staromiejskim

Zegar astronomiczny jest jednym z największych i najbardziej znanych europejskich zabytków techniki, będąc jednocześnie jedną z większych atrakcji turystycznych Pragi. Pochodzący z 1410 roku zegar znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego i składa się z trzech części – astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej.

Astronomiczna część zegara pokazuje położenie ciał niebieskich. Jego część kalendarzowa wskazuje miesiące, które tutaj ukazane zostały w postaci rysunków prezentujących etapy życia wiejskiego, oraz na dodatkowych medalionach – znaki zodiaku. Autorem oryginalnych rysunków był Josef Mánes – tarcza jego autorstwa jednak nie znajduje się dzisiaj na zegarze a w muzeum. Część animacyjna pochodzi z 1945 roku, są to figury – wykonane przez rzeźbiarza Vojtěcha Sucharda – które ukazują się w oknach nad zegarem i przedstawiają 12 Apostołów. Dodatkowo pod oknami widzimy 4 dodatkowe figury – Kostuchę będącą wyobrażeniami Śmierci, Żyda ze srebrnikami będącego wyobrażeniem Chciwości, poganina Turka oraz postać z lustrem będącą alegorią Marności.

Drugi zegar astronomiczny w Czechach możecie oglądać w Ołomuńcu, również na ścianie ratusza.

Brama Prochowa

Brama Prochowa stanowi wejście na Stare Miasto od strony Placu Republiki. Tędy kiedyś wjeżdżały procesje koronacyjne królów czeskich. Tu w XVII i XVIII wieku składowano proch, stąd nazwa tej 65-metrowej wieży.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wejście na taras widokowy na bramie: 150 CZK

Obecni Dum

Obecni Dum, czyli Miejski Dom Reprezentacyjny stanowi przykład stylu art nouveau, za którym polecam się w Pradze rozglądać. Przykłady tego stylu zauważycie na wielu kamienicach, w hotelach i restauracjach, domach towarowych.

Uwagę zwraca wklęsła fasada Obecnego Dumu z ozdobną mozaiką, faliste linie dachu, kolorowe mini witraże nad wejściem czy złote roślinne ornamenty. Secesja pełną gębą. Tylko ta przyklejona do niej gotycka Wieża Prochowa ma się do niej jak przysłowiowy kwiatek do kożucha.

Obecni Dum, Praga

Wzgórze Wyszehradzkie

Wyszehradzkie Wzgórze z kościołem św. Piotra i Pawła z XI w. jest trochę oddalone od głównych zabytków miasta, ale dojazd tutaj metrem czy tramwajem zajmie Ci chwilę. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na pozostałe dzielnice Pragi.

Letenskie Sady

Zaplanuj czas tak, aby jednego dnia zachód słońca oglądać właśnie stąd. Szczególnie malownicze ujęcie szeregu mostów przerzuconych przez Wełtawę uchwycisz spod pawilonu Hanavsky. Ale warto się przespacerować po parku, bo w nim na przykład znajduje się dobrze widziany z odległego brzegu rzeki Metronom. Jest to gigantyczna instalacja, która ustawiona została w 1991 roku w miejscu, gdzie przed laty stał pomnik Józefa Stalina obalony w roku 1962. Symbol nowej ery, jest miejscem do którego ściąga młodzież wyposażona w skate- i longboardy.

Widok na Wełtawę i Most Karola z Letenskich Sadów, Praga

Wyspa Střelecký ostrov

Wyspa pod mostem Legii, z której rozciąga się piękny widok na most Karola i kamienice Starego Miasta. To miejsce, w którym w pełnej turystów Pradze można znaleźć chwilę wytchnienia. Miejsce na piknik na trawie czy na krótką drzemkę wciągu dnia.

Widok na Prage z wyspy Střelecký ostrov

Naplavka

Naplavka ożywa wieczorem i wtedy warto się tu wybrać na drinka bądź coś do jedzenia. Ten bulwar nad wschodnim brzegiem Wełtawy na Rašínovo nábřeží tętni życiem po zmroku. Jest tu gwarno, wesoło, muzyka gra głośno. Tłumnie jest nie tylko na barkach – knajpach, ale całym terenie bulwaru.

Niemowlęta Davida Černy’ego na praskiej Wieży Telewizyjnej

Wieża telewizyjna znajduje się w dzielnicy Žižkov, do której dostaniecie się tramwajem. Rozciąga się z niej panorama całego miasta, ale nie tylko ten widok przyciąga do niej turystów. Wieża ta jest ponoć najwyższa budowlą w całych Czechach, a na pewno w Pradze. Jest też budowlą brzydką, jeśli nie najbrzydszą – nie tylko w Czechach, a na świecie, o czym mogą świadczyć „zwycięstwa” w różnych plebiscytach brzydoty. Po jej zewnętrznej fasadzie wspinają się równie brzydkie niemowlęta najbardziej znanego czeskiego rzeźbiarza, Davida Černy’ego.

Niemowlęta Davida Černy’ego na Wieży Telewizyjnej, Praga

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje na temat zwiedzania: www.towerpark.cz

Bilet: 250 CZK

Prócz tarasu widokowego na wysokości 93m, w wieży znajduje się kawiarnia oraz hotel.

Praga jest miastem, z którego wyjeżdżając już zaczyna się planować powrót. Ciekawa jestem czy ciebie również tak wciągnie.

Praga

3 komentarze

  1. Praga to niezmiennie jedno z naszych ulubionych miejsca na wyjazdy integracyjne dla Klientów. Z każdą wizytą to magiczne miasto zaskakuje i nigdy się tam nie nudzimy, mimo, że byliśmy tam już kilkanaście razy.
    Pozdrowienia! 🙂 🙂

    • Monika Reply

      Ja to mogę tylko dodać, że zazdroszczę Wam klientów, dzięki którym macie tyle sposobności by bywać w Pradze. To wciągające miasto!

  2. Praga jest absolutnie magiczna 🙂 Chcę tam wrócić jak najprędzej. Dziękuję za fajny artykuł. Wymienione są miejsca których jeszcze nie odwiedziłem 🙂

Write A Comment