Jest takie miejsce w niemalże samym centrum Göteborga, gdzie ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Gdzie pośród wiekowych rezydencji życie toczy się leniwie zmuszając każdego, kto tam zawita, by zwolnił, przysiadł na ławce albo zarządził fikę. To Haga, jedna z najstarszych dzielnic Göteborga.

Göteborg, Haga Nygata
Göteborg, Haga Nygata

Dzisiaj Haga znajduje się niemalże w centrum miasta. W jej pobliżu jest jeden z większych węzłów przesiadkowych – Järntorget, dojeżdża tutaj kilka linii tramwajowych i autobusowych, ale i pieszo dojście do niej z Brunnsparken (spod centrum handlowego Nordstan) lub z Avenyn zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Historia dzielnicy sięga połowy XVII wieku, kiedy to została założona jako przedmieście Göteborga, miasta niewiele starszego od samej Hagi. Dosyć szybko jednak jej część została rozebrana (było to w 1690 r.) w celu budowy fortyfikacji, która miała chronić miasto przed potencjalnym najazdem Duńczyków.

Większość domów jakie dzisiaj widzimy w Hadze zbudowana została na przełomie lat 1870 – 1940. Spora ich część powstała na potrzeby robotników, którzy licznie przybywali do Göteborga wraz z rozwojem przemysłu w mieście.

Zakupy na Hadze / Shopping in Haga
Zakupy na Hadze / Shopping in Haga

Dzisiaj te urocze rezydencje, z murowanym parterem i drewnianymi piętrami, zajmowane są przez liczne kawiarnie oraz sklepy z starociami, z designerskim wyposażeniem wnętrz, ręcznie robionymi drewniakami czy naturalnymi kosmetykami. Kawiarnie, zlokalizowane wzdłuż głównej ulicy-deptaka (Haga Nygata), przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców Göteborga. W Hadze, która znajduje się tak blisko serca miasta, znajdują oni spokój i ciszę jak na przedmieściu.

JAK DOJECHAĆ

Najłatwiej tramwajem do przystanku Järntorget. Dojeżdżają tutaj numery: 3, 6, 9, 11.

HAGABULLEN

Będąc na Hadze koniecznie trzeba spróbować lokalnego wypieku – największej bułki cynamonowej na świecie. Świeża, codziennie wypiekana kanelbulle ma rozmiar małej pizzy. Rekomendowane jest zamówienie jednej na dwie osoby, mimo iż jest pyszna, ciężko jest z nią sobie poradzić w pojedynkę 🙂 Najpopularniejszą bułeczkę cynamonową serwują w Cafe Husaren (Haga Nygata 28).

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ

Warto wspiąć się na wzgórze, na którym usytuowana jest twierdza Skansen Kronan. Kiedyś pełniła funkcję obronną, o czym przypominają ustawione przed nią działa. Spod jej murów rozciąga się widok na miasto oraz dachy Hagi.

Skansen Kronan
Skansen Kronan

Nawet jeśli nie planujecie zakupów warto zajrzeć do któregoś z antykwariatów czy sklepu z naturalnymi kosmetykami. Więcej o zakupach w dzielnicy – TUTAJ.


Write A Comment