Inauguracja Święta Młodego Wina odbywa się w jednej z reprezentacyjnych sal sandomierskiego zamku. Po uroczystym rozpoczęciu i prezentacji winnic, oficjele wraz z winiarzami, w asyście orkiestry i towarzystwie widzów udają się korowodem na Rynek. Tam Burmistrz dokonuje symbolicznego przekazania kluczy do miasta winiarzom. Od tego momentu, na dwa dni władanie Sandomierzem przejmują winiarze. Zaczynamy Święto Młodego Wina!
Sandomierskie Święto Młodego Wina odbywa się co roku, w trzeci weekend listopada. To wyjątkowy moment dla winiarzy, którzy po najcięższym okresie roku, czyli po zbiorach, mogą zaprezentować pierwszy zwiastun trunku, który za kilka miesięcy trafi do butelek.
Uczestnicy – posiadacze specjalnego Paszportu – wyposażeni w okazjonalny kieliszek i mapę, spacerując uliczkami Sandomierza udają się od jednego lokalu do kolejnego, by spróbować młodych win, oddać się rozmowom z winiarzami i wesoło spędzić ten wyjątkowy dzień roku.
Podczas tegorocznego (2021) święta prezentowało się 9 winnic w Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego i 2 gościnne winnice z Podkarpacia. Każda z nich swoje stoisko prezentacyjne miało w jednej z sandomierskich restauracji, które również na ten dzień przygotowały specjalne menu.
Udział w Święcie Młodego Wina jest również doskonałą okazją nie tylko do poznania winnic – ich właścicieli i wyrobów – ale również samego miasta oraz lokalnych restauracji. Szczególnie to ostatnie było dla nas odczarowaniem kulinarnej mapy Sandomierza, które na tym polu nas niestety dotychczas zawodziło. Podczas kolejnej wizyty chętnie ponownie zajrzę do Bistro Podwale, 2 Okna i Widnokręgu.
—————–
Jeśli miałbyś ochotę odwiedzić jedną z winnic Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego zajrzyj do naszego przewodnika: Sandomierski Szlak Winiarski.