Miejscowość Třebíč i znajdujące się tam – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – kwartał Żydowski i Bazylika św. Prokopa, znajdują się około godziny jazdy samochodem z Brna. Jeśli zostajesz w Brnie na kilka dni, będzie to świetny cel jednodniowej wycieczki. Dla nas był on jednym z punktów na trasie naszej podróży po północno-wschodnich Czechach. Trebic warte jest wpisania w plan miejsc do odwiedzenia w Czechach a o tym co w nim zobaczyć w poniższym tekście.

Kilka informacji praktycznych

Do Trebic można się dostać z Brna pociągiem w 1-1,5 godziny. Połączeń dziennie jest kilka więc korzystając z tego środka transportu jesteś w stanie ogarnąć jednodniową wycieczkę.

My podróżowaliśmy autem. Na południowym brzegu rzeki Igławy, przy ulicy Komenského znajduje się spory parking miejski, na którym najwygodniej będzie zostawić samochód. Przysłowiowy rzut beretem od parkingu znajduje się rynek, Żydowski Kwartał i nieco dalej bazylika.

Třebíč

Trebic – zwiedzanie

Zacznij od Placu Karola (Karlovo náměstí), czyli głównego rynku, który kształtem lekko odbiega od typowych czeskich rynków, bo jest raczej długi niż kwadratowy. Ale nie odbiega od nich architekturą, do której Czechy już przyzwyczaiły 😊, bo znajdziesz tutaj wiele pięknie zachowanych kamienic. Uwagę zwraca Malowany dom (Malovaný dům), którego zewnętrzne ściany pokrywa czarno-białe sgraffito. Podobne zdobienia można zobaczyć jeszcze na innej kamienicy, ale to Malowany dom przyciąga wzrok, między innymi narożnym usadowieniem, które podkreśla wyjątkowość i ilość zdobień, oraz uroczą wieżyczką.

Tuż przy Placu Karola znajduje się Wieża Miejska z tarasem widokowym. Jak prezentuje się miasto z poziomu tarasu? Podziel się wrażeniami w komentarzu, my nie mieliśmy okazji na niego wejść.

Na północnym brzegu rzeki Igławy znajduje się główny cel, dla którego odwiedzany jest Trebic. To dzielnica żydowska (Żydowski Kwartał), która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To bardzo klimatyczna część miasta z wąskimi uliczkami, kamienicami, synagogą. Ale też kawiarenkami, w których można zatrzymać się na moment w zamyśleniu. Aby ułatwić zwiedzanie Żydowskiego Kwartału, na budynkach umieszczone zostały tablice z opisami miejsc, tradycji i historii.

Powyżej żydowskiej dzielnicy znajduje się też cmentarz żydowski.

Opuszczając Kwartał Żydowski skieruj się do kolejnego zabytku z listy UNESCO, a mianowicie do Bazyliki św. Prokopa. Znajduje się ona na lekkim wzgórzu, z którego przyjemny widok roztacza się na miasto. Od północnej strony Bazylika św. Prokopa zdobiona jest charakterystycznymi kopertami, które można zauważyć na wielu czeskich budynkach (pałacach, kamienicach). Uwagę zwraca też jeden z pięknie zdobionych portali wejściowych.

Trebic to typowe czeskie miasteczko, w którym czas jakby płynie wolniej. Bez pośpiechu. Bez spiny. Tak tez zaplanuj zwiedzanie miasta. Nie spiesz się. Przysiądź na kawę i ciasto. Chłoń spokój miejsca.

Write A Comment