W Korniszonku

0
The Gherkin
The Gherkin

W drugiej połowie września, już od 12 lat odbywa się w Londynie impreza Open House. Podczas dwóch dni budynki użyteczności publicznej, nowoczesne biurowce a ostatnio również designerskie apartamentowce, otwarte są dla każdego, kto ma ochotę zajrzeć do środka a na co dzień nie ma ku temu możliwości. Zwiedzanie niektórych budynków możliwe jest po wcześniejszym zarezerwowaniu wejściówek, do większości można jednak wejść bez tego. O popularności imprezy świadczyć mogą na pewno dwie rzeczy – po pierwsze wejściówki rozchodzą się bardzo szybko, natomiast jeśli chcemy wejść do pozostałych budynków ustawienie się w kolejce kilka godzin po otwarciu daje marne szanse na wejście. Ja w planach miałam odwiedzenie 6 budynków, udało mi się wejść do jednego. Obsługa Bank of England mówiła, że już na pół godziny przed otwarciem gmachu, kolejka liczyła około sześćset osób, co dawało półtorej godziny czekania.

2 hours waiting
2 hours waiting

Korniszon był pierwszy na mojej liście i mimo iż był otwarty od 8:00, ja byłam przy nim dopiero przed jedenastą i musiałam stać w 2,5 godzinnej kolejce, która otaczała sąsiadujący z nim budynek. Cztery rogi budynku przy Leadenhall Street udało mi się wymacać w 2 godziny, a nie zapowiadane 2,5 – co mnie angielsko uszczęśliwiło (angielsko nie anielsko – moja polska ponuracka natura uczy się brytyjskiego uśmiechu i zachwytu wszystkim – „Oh, it’s so excited”, „excellent” „perfect”, próbuję wprowadzić do codziennego słownictwa).

2 windy na 39. piętro, schody na 40. i moim oczom ukazała się panorama Londynu. Zobaczcie na zdjęciach – w galerii też kilka innych biurowców, które wlazły w „kadr”.

The Gherkin
The Gherkin

Kilka słów o budynku:

30 St Mary Axe, czyli The Gherkin (Korniszon) otwarty został dziesięć lat temu, w kwietniu 2004 roku, a zbudowany w miejscu po zniszczonym w wyniku zamachu bombowego Baltic Exchange. Projekt jest dziełem architekta Normana Fostera. Budynek ma 180 m wysokości i powierzchnię 47 950 m kw i jest to tzw. budynkiem ekologicznym z uwagi na zastosowane w nim różnorakie technologie w celu oszczędzania energii.

 

O imprezie przeczytacie tutaj.

30 St Mary Axe (The Gherkin)
www.30stmaryaxe.com

INNE BUDYNKI "NA TRASIE"

  • Walkie Talkie
  • Lloyd’s of London – najbrzydszy jaki dotąd widziałam
  • The Shard – aktualnie najwyższy
  • The Leadenhall Building – znany jako Cheesegrater (tarka do sera)

ZOBACZ TEŻ

3c_359x201_p_wielka_brytania

3c_359x201_p_jordania

3c_359x201_p_chiny

3c_359x201_p_szwecja

3c_359x201_p_norwegia

3c_359x201_p_polska

3c_359x201_p_hiszpania

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia