Welcome to Jordan, czyli jak zorganizować samodzielny wyjazd do Jordanii

14

„Welcome to Jordan” – słyszeliśmy codziennie. Bo Jordania to bardzo przyjazny turystom kraj.

Na bazie doświadczeń naszej podróży zebraliśmy garść najważniejszych informacji, które pomogą Wam przygotować własną samodzielną podróż do Jordanii. Poniżej znajdziecie informacje dotyczące wiz, transportu, cen oraz z jakimi mniej więcej kosztami przyjdzie wam się zmierzyć. I mimo, że Jordania do tanich destynacji nie należy, to na pewno do takich, które warto uwzględnić w swoich podróżniczych planach.

#1 Jak się dostać do Jordanii
My lecieliśmy z Warszawy do Ammanu liniami Turkish Airlines (z przesiadką w Stambule). Taniej podobno wychodzi, kiedy wybierzecie lot do Tel Avivu, a potem drogą lądową przekroczycie jedną z granic pomiędzy Izraelem a Jordanią. To jednak zajmuje trochę więcej czasu i właśnie czas był głównym argumentem przy wyborze lotu bezpośredniego. Za dwa bilety na lot na przełomie kwietnia i maja 2016 (kupione w lutym) zapłaciliśmy łącznie 3439 zł (podsumowanie kosztów raz jeszcze na końcu artykułu).

#2 Wiza
Polacy o wizę nie muszą się starać przed wylotem, dostajemy ją na miejscu, na przejściu granicznym – znaleźliśmy informację o jednym przejściu między Izraelem a Jordanią (King Hussein Bridge), na którym wizy nie są wydawane, dobrze więc to sprawdzić jeśli zdecydujecie się na taką kombinowaną przeprawę. W przypadku lotu bezpośredniego do Ammanu wizę dostajemy na lotnisku. Za wizę płacimy gotówką lub kartą 40 JOD – na miejscu jest kantor, w którym można wymienić pieniądze.

Formalności są krótkie, pytań prawie nie ma. Przygotujcie się jednak, że zajmie to całkiem sporo czasu z uwagi na ogólnie panujący chaos. My staliśmy w kolejce około godziny. Toteż wychodząc z samolotu warto iść szybciej i być w czołówce. Zanim Panowie się zbiorą do pracy i zanim otworzone zostaną dodatkowe kioski do obsługi turystów, wypitych zostanie kilka herbatek 🙂 O bagaże się nie martwcie, i tak czekają już na terenie Jordanii dla tych, którzy mają już wizę.

#3 Jordan Pass
O Jordan Pass wspominaliśmy kilkukrotnie przy okazji cen biletów wstępu do różnych atrakcji. Najwyższy czas wyjaśnić co to jest. Jordan Pass jest specjalną kartą turystyczną, którą możemy porównać do city cards w różnych europejskich miastach. Jej zakup jest wygodny i na pewno opłacalny.

W Jordan Pass zawarta jest już wiza wjazdowa do kraju – mimo tego trzeba wystać na lotnisku, aby uzyskać stosowną pieczątkę w paszporcie, omija was wtedy tylko część związana z opłatą.

Jordan Pass kupujecie online. Ważna jest 12 miesięcy od zakupu i nie wymagana jest deklaracja terminu pobytu w Jordanii. Po aktywowaniu jest ważna dwa tygodnie. Jest imienna. Po zakupie i płatności online karta przychodzi na maila. Wystarczy wydrukować lub pobrać na komórkę.

Koszt zakupu zależy od ilości dni jakie zamierzacie spędzić w Petrze – 70 JOD dla jednego dnia w Petrze, 75 JOD za bilet dwudniowy, 80 JOD za trzydniowy. Oprócz tego uwzględniona już jest w niej opłata za wizę oraz bilety wstępu do ok. 40 atrakcji turystycznych i muzeów. Nawet jeśli nie skorzystacie ze wszystkich jej zakup się opłaca. Wykaz atrakcji oraz zakup Jordan Pass – TUTAJ.

Jordan Pass pokazujecie na przejściu granicznym oraz w kasach biletowych atrakcji turystycznych.

Świątynia Herkulesa / Hercules Temple
Świątynia Herkulesa / Hercules Temple

#4 Noclegi
Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy przez booking.com jeszcze przed wyjazdem do Jordanii. Nasze opinie o miejscach, w których nocowaliśmy znajdziecie przy wpisach oraz na naszym profilu w serwisie TripAdvisor.com
Dodatkowo przy opisach zwiedzanych miejsc również wspominamy gdzie nocowaliśmy i czy polecamy ten hotel.

Nasz namiot w obozie beduińskim / Beduin camp in Wadi Rum
Nasz namiot w obozie beduińskim / Beduin camp in Wadi Rum

#5 Transport
Zdecydowaliśmy się na wynajęcie kierowcy, który woził nas po kraju. Na pewno koszty są wyższe niż przy podróżowaniu autobusem, ale dawało nam to większą elastyczność. Dzisiaj, kiedy wiemy jak wygląda ruch na tamtejszych drogach, rozważylibyśmy również opcję wynajmu auta. Nasza elastyczność wzrosłaby jeszcze bardziej. Ruch w Ammanie jak na arabskie miasto jest bardzo spokojny. To znaczy wymalowane trzy pasy nie znaczą nic, kiedy jest miejsce na pięć pasów samochodów, ale ruch jest spokojniejszy niż w Warszawie.

Na naszych kierowców mogliśmy liczyć w 100%. Zostaliśmy odebrani z lotniska tak jak umawialiśmy się mailowo. Kiedy nasz kierowca nie mógł po nas przyjechać przysyłał zastępstwo. Nigdy nie zostaliśmy pozostawieni sami sobie.

Jedynie na trasie Wadi Musa – Wadi Rum zdecydowaliśmy się na minibus, który odebrał nas sprzed hotelu i zawiózł do Visitor’s Centre w Wadi Rum, gdzie czekał na nas kierowca z naszego obozu. Koszt: 7 JOD/os.

Monika and Wael, our driver
Monika and Wael, our driver

Nasi kierowcy:
Naim – tel. +962 77 720 20 61, naim_ahmad79@hotmail.com
Wael – tel. +962 77 782 56 53, +962 6664834, waelsalihtours@yahoo.com, waeltours.com

Na takie kwoty umówiliśmy nasz transport:
Amman lotnisko – hotel: 25 JOD
Amman – Jerash – Amman: 40 JOD
Amman – Kerak – Shobak – Wadi Musa: 80 JOD
Wadi Rum – Wadi Mujib: 65 JOD
Wadi Mujib – Góra Nebo – Madaba – Amman: 65 JOD

A tak wyglądają drogi w Jordanii

#6 Pieniądze
Obowiązującą walutą są jordańskie dinary. Na lotnisku jest kantor, w którym można wymienić np. dolary na dinary. A w miastach całkiem sporo bankomatów. Ponieważ za większość usług trzeba płacić gotówką należy o tym pamiętać i zabezpieczyć odpowiednie sumy. My wypłacaliśmy większe sumy, by zabezpieczyć wydatki na kilka dni do przodu, a przewalutowanie jakoś specjalnie dużo nas nie kosztowało. Są miejsca, gdzie bankomatów nie ma. Tak jest np. w Wadi Mujib, dlatego gotówkę należy traktować jak wodę, zawsze z zapasem.

#7 Sklepy
W sklepach nie ma cen. To znaczy nie ma ich eksponowanych w taki sposób, do jakiego przywykliśmy. Ale szybko w jednym z małych sklepików sprzedawca pokazał nam jak sprawdzić ile kosztuje produkt. Otóż ceny nadrukowane są na produktach, zupełnie tak samo jak termin ważności towaru (poniżej przykład).

Strzałka wskazuje cenę / Price shown with arrow
Strzałka wskazuje cenę / Price shown with arrow

A same sklepy? Jak to w kraju arabskim jest ich mnóstwo, małych sklepików otwartych od wczesnych godzin rannych aż po późną noc. Warto również rozejrzeć się za piekarnią, w której kupicie arabski chleb (w sklepach też), ale także inne wypieki (słodkie suchary, ciasteczka itp.).

Sklepu nie ma na pewno w Wadi Mujib – przed wyjazdem tam warto więc zrobić wcześniej zakupy, oraz na pustyni (ale tutaj sklep jest w Visitor’s Centre).

#8 Internet
Internet był małym problemem z jednej strony, a z drugiej wybawieniem, bo zamiast siedzieć z nosami w komórkach mogliśmy się skupić na miejscach, w których byliśmy 🙂
Koszt transmisji danych w roamingiu jest wysoki, wiec nawet nie braliśmy pod uwagę korzystania z Internetu naszych operatorów. Tam gdzie się dało podłączaliśmy się do WiFi. Często oznaczało to, że by sprawdzić pocztę albo wystawić fotkę na Insta musieliśmy zejść do recepcji, bo sygnał był tak słaby, że naszego pokoju nie obejmował. Natomiast był w każdym hotelu. Transfery do Europy bardzo słabe więc o uploadowaniu multimediów w większej liczbie zapomnijcie.

#9 Elektryczność
W Jordanii prąd ma napięcie 220V przy 50Hz. Gniazdka typu europejskiego, czyli dokładnie tak jak u nas.

#10 Ile kosztują wakacje w Jordanii, czyli ceny

Bilety lotnicze: ceny bywają różne
Jordan Pass z 2-dniowym wstępem na teren Petry: 75 JOD/os

Noclegi:
Amman – 2 noce w hotelu Zaman Ya Zaman Butique Hotel: 78 JOD
Amman – 1 noc w Art Hotel Downtown: 41 JOD
Wadi Musa – 3 noce w Sharah Mountains Hotel: 90 JOD
Wadi Rum – 1 noc w Rumshines Camp (Salem Camp): 54 JOD
Wadi Mujib – 2 noce w Mujib Chalets: 150,800 JOD (to zdecydowanie nasz najdroższy nocleg, ale lokalizacja niesamowita)
Noclegi łącznie: 413,800 JOD

Transport:
Amman lotnisko – hotel, prywatny kierowca: 25 JOD
Amman – Jerash – Amman, prywatny kierowca: 40 JOD
Amman – Kerak – Shobak – Wadi Musa, prywatny kierowca: 80 JOD
Wadi Rum – Wadi Mujib, prywatny kierowca: 65 JOD
Wadi Mujib – Góra Nebo – Madaba – Amman, prywatny kierowca: 65 JOD
Amman hotel – lotnisko, prywatny z hotelu: 20 JOD
Wadi Musa – Wadi Rum, minibus: 14 JOD (7 JOD/os)
Transport łącznie: 314 JOD

Atrakcje:
3-godzinna wycieczka jeepem po pustyni: 55 JOD
Petra kitchen: 50 JOD (1 osoba biorąca udział w nauce gotowania – 35 JOD, 1 osoba jedynie w kolacji – 15 JOD)
Kolacja pod gwiazdami Petry: 20 JOD + 5 JOD transport do Wadi Musa
Kanioning w Wadi Mujib: ok. 21 JOD/os z podatkiem (17,5 JOD netto/os)
Bilet wstępu do kościoła św. Jerzego w Madabie: 1 JOD/os

Discussion14 komentarzy

 1. Jak wygląda zwolnienie z wiz ( Jordan Pass) przy przekroczeniu granicy drogą naziemną? Planujemy przylecieć do Izraela, dalej już lądem…

  • Monika
   Monika

   My lądowaliśmy w Ammanie i nasz Jordan Pass został bez żadnych problemów zaakceptowany. Nie wiem jakie są różnice kiedy przekracza się granicę naziemną. Najlepiej chyba jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z Ministerstwem Turystyki, które Jordan Pass wydaje: https://www.jordanpass.jo/
   Zobacz, w FAQ na stronie jest taki komentarz:
   Which borders provide visa upon arrival?
   Queen Alia Airport and Sheikh Hussein Bridge (Jordan River Border) provide visa upon arrival, Wadi Araba border (Eilat-Aqaba border) provides visa upon arrival only for Jordan pass holders who are eligible to get a visa upon arrival provided they stay a minimum of 3 whole nights in Jordan.

   Wygląda na to, że ważne jest którym przejściem będziecie wjeżdżać do Jordanii.

 2. Byliśmy w Jordanii pod koniec kwietnia – spokojna jazda po Ammanie? W życiu!!! 😛 Kierowcy jeżdżą jak szaleńcy – niby wolno, ale bez jakichkolwiek zasad (z wyjątkiem tej, że pierwszeństwo raczej ma ten, kto jest większy). Tu ktoś się wciska, tu wymusza z drugiej strony, zajeżdża, nie stosuje kierunkowskazów, staje na środku drogi… Trzeba mieć oczy dookoła głowy. I tak jak piszesz – co z tego, że są trzy pasy, jak nikt ich nie przestrzega. Zmieści się obok siebie i 5-6 aut przecież. Ale można się przyzwyczaić, spędziliśmy tam kilka dni (Amman traktowaliśmy jako bazę wypadową) i później nie zwracaliśmy już zbytnio uwagi na styl jazdy Jordańczyków. Poza stolicą ruch jest dużo mniejszy, więc wynajęcie samochodu pozwala na ogromną elastyczność i zajrzenie do różnych zakątków tego pięknego kraju. Co do Internetu – na lotnisku można kupić SIM, kosztował bodajże 9,5 JOD – około 55 zł (6 gb i do tego jeszcze do wykorzystania kilkadziesiąt minut i trochę smsów).

  • Monika
   Monika

   Spokojna jazda w Ammanie jak na arabskie doświadczenia z innych państw 🙂 Przeraża kiedy po raz pierwszy w życiu widzi się co kierowcy wyrabiają, ale po kilku doświadczeniach nie robi już wrażenia. Na pewno to kwestia przyzwyczajenia do widoku. Natomiast poza miastem, dokładnie jak piszesz, ruch jest spokojny, na drogach spowalniacze w postaci tzw. progów zwalniających i wielu punktów kontrolnych.
   Dzięki za info dot. internetu, my nie ogarnęliśmy tematu 🙁

 3. Dziekuje za polecenie i namiary do kierowców. Skorzystaliśmy i jestesmy naprawde milo zaskoczeni. Kulturalnie i duza dbałością o to, bysmy zobaczyli ciekawe miejsca, o ktorych czesto przewodniki milczaly.

 4. Dzięki za dokładne info. My wypozyczymy auto, na 12 dni z pełnym ubezpieczeniem wyjdzie taniej niż Wasze koszty- (wiec dla innych warto tez rozwazyc taka opcję), a ja wolę samodzielnie kierować i mieć maksymalną niezależność i możliwość zmiany planów.

  Czy widzieliscie gdzies supermarkety , tj sklepy wieksze z szansa na jasne ceny i duze zakupy na kilka dni?

  • Monika
   Monika

   Bardzo dobry wybór, dzisiaj też wybralibyśmy wypożyczenie auta. A jeśli chodzi o większe markety to się nie rozglądaliśmy za nimi, starczyły nam małe sklepiki.

 5. Dzięki za przydatne informacje 🙂
  Mam pytanie co do punktu szóstego: czy w kantorze na lotnisku w Ammanie był niekorzystny kurs w stosunku do innych w kraju czy „standardowo” można było wymienić gotówkę 0,7 USD=1 JOD?
  Z góry dzięki za pomoc

  • Monika

   Cześć, kiedy tam byliśmy kurs w kantorze na lotnisku nie odbiegał dramatycznie od średniej, nazwałabym go standardowym.

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia