Wiedeń z powodzeniem może być kierunkiem samym w sobie na tak zwany city break. Z kolei jego położenie na trasie ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków, sprawia, że może być ciekawym przystankiem w trasie. Zrób sobie tak zwany stopover w Wiedniu, z jednym bądź dwoma noclegami i czerp garściami bogactwo tego europejskiego miasta.

Z artykułu dowiesz się co można zobaczyć w Wiedniu mając do dyspozycji jeden pełny dzień. Nasz stopover to były dwie noce w stolicy Austrii, co dawało nam cały pełen dzień zwiedzania, swobodny spacer pierwszego wieczora oraz szybką wizyta nad Dunajem zanim wymeldowaliśmy się z hotelu.

Nocleg i parkowanie

Wiedeń jest drogim miastem po prostu. My zdecydowaliśmy się na nocleg w centrum miasta, w hotelu który do najtańszych tak w ogóle nie należał, ale wśród hoteli w centralnej miasta cenę miał przystępną (przystępną austriacką cenę 😉). Hotel Zoku Vienna znajduje się przy parku rozrywki Prater, skąd spacerem mieliśmy niedaleko do historycznej części miasta. Dodatkowym plusem jest bliskość dworca, na terenie którego znajdziemy spory supermarket otwarty również w niedziele (!). W pokoju mieliśmy wygodną część wypoczynkową i kuchnię, w której w ramach oszczędności mogliśmy sobie przygotować śniadanie czy odgrzać kupiony we wspomnianym supermarkecie obiad. Minusem hotelu jest drogi parking, ale na to również mamy patent. Dosyć blisko znajduje się kilka parkingów Apcoa, na których można zostawić auto na cały dzień za 5 EUR.

Poruszanie się po mieście

Po Wiedniu poruszaliśmy się głównie pieszo, dzięki centralnej lokalizacji hotelu. Do Pałacu Schönbrunn i z powrotem skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej – metro zatrzymuje się na stacji o tej samej nazwie. Do krótkich podjazdów korzystaliśmy też z tramwaju, a dzięki całodziennemu biletowi mogliśmy jeździć komunikacją do woli.

Co zobaczyć w Wiedniu – nieco dalej od centrum

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn wybraliśmy na pierwszy punkt zwiedzania ponieważ położony jest daleko od centrum miasta – najwygodniej więc było pojechać tam rano, a pozostałą część dnia spędzić już w centrum, gdzie miejsca warte zobaczenia znajdują się blisko siebie. Na pałac warto zarezerwować kilka godzin – samo zwiedzanie pałacowych wnętrz zajmuje sporo czasu i zależy od pakietu jaki wybierzesz (więcej w linku -> bilety online na zwiedzanie Pałacu Schönbrunn. Wiem, wybór pakietu nie jest prosty ;/. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na samodzielne zwiedzanie możesz poprosić o audio przewodnik lub drukowany opis oglądanych miejsc w języku polskim). Warto również spędzić chwilę w pałacowych ogrodach, zrobić sobie spacer pod fontanny, Gloriette i Palmiarnię. A jak jesteś z dzieciakami to przepadniesz na jeszcze dłużej 😉

Pałac Schönbrunn był letnią rezydencją Habsburgów z przełomu XVII i XVIII wieku. Imponujących rozmiarów obiekt – prawie półtora tysiąca pomieszczeń (ale bez obawy – do zwiedzania udostępniono tylko 45, więc nie utkniesz tam na tydzień 😉) – zachwyca barokową architekturą oraz pięknie utrzymanymi ogrodami. Sporo osób przy krótszym pobycie odpuszcza zwiedzanie Pałacu Schönbrunn – moim zdaniem warto zaplanować czas tak, by starczyło go również na tę rezydencję.

Co zobaczyć w Wiedniu – Innere Stadt / Stare Miasto

Innere Stadt czy inaczej pierwsza dzielnica bądź Stare Miasto to miejsce, w którym skupione są główne atrakcje turystyczne Wiednia. Obowiązkowa część miasta do zwiedzania. To również tutaj toczy się nocne życie i jeśli będziesz szukać wieczorem miejsca na drinka, tu takie znajdziesz bez problemu. Poza konkretnymi miejscami czy zabytkami, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, warto po prostu zwrócić uwagę na piękne kamienice, którymi wypełniona jest ta część Wiednia.

Co zobaczyć na Starym Mieście?

Katedra św. Szczepana

Gotycka katedra znajduje się na Stephanplatz, przez który ciągle przecinały się nasze drogi spacerując po Starym Mieście. Jest też jedną z najważniejszych i najstarszych świątyń w Austrii i przy tym jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych wybudowanych w stylu gotyckim. Imponuje rozmiarami – ponad 107 metrów wysokości, przy czym jej najwyższa wieża sięga nawet 136 metrów. Mimo iż podczas naszego pobytu była w remoncie, obstawiona częściowo rusztowaniem, budziła respekt i podziw.

Opera Wiedeńska

Kto nie słyszał o Operze Wiedeńskiej? Jedna z najpopularniejszych i uznana za jedną z najznamienitszych na świecie. Budynek, w stylu neorenesansowym, ukończony został w 1869 roku i jeszcze tego samego roku wystawiono w nim pierwsze przedstawienie. Operę można zwiedzać – szczegóły i ceny biletów na stronie Opery Wiedeńskiej.

Pałac Hofburg

Nie tyle pałac co zespół pałacowych budynków, na który składają się rezydencja Habsburgów oraz wiele budynków, w których dzisiaj mieszczą się muzea (jak na przykład Albertina z imponującą kolekcją dzieł takich twórców jak Chagall, Monet, Miró czy Picasso). Pierwszy budynek został zbudowany w XIII wieku, ale na przestrzeni lat pałac był wielokrotnie rozbudowywany aż otrzymał dzisiejszy wygląd. Był zimową rezydencją Habsburgów, siedzibą rządów a obecnie urzęduje tu prezydent Austrii.

Pasaż paryski – Ferstel Passage

Zbudowany w II połowie XIX wieku jest prawdziwą perłą i ucztą dla oka. Przez budynek przechodzi przejście otwarte dla wszystkich, w formie pasażu z łukami podsufitowymi, fontanną z rzeźbą i szklanym dachem. Warto wpisać to miejsce na mapę spaceru po mieście.

Pasaż paryski (Ferstel Passage) w Wiedniu

Co zobaczyć w Wiedniu – niedaleko Starego Miasta

Pałac Belweder

W rzeczywistości to nie jeden a dwa pałace – dolny, czyli letni i górny, czyli bardziej reprezentacyjny, bo to w nim odbywały się przyjęcia. Oba XVIII-wieczne budynki oddziela od siebie ogród w stylu francuskim. W Górnym Belwederze znajduje się muzeum sztuki z m.in. największą kolekcją obrazów Gustawa Klimta.

Co zobaczyć w Wiedniu – Wiedeń poza utartym szlakiem

Uniwersytet Ekonomiczny

Do Uniwersytetu Ekonomicznego mieliśmy kilka kroków spacerem z naszego hotelu, więc z przyjemnością wybraliśmy się tam na spacer. Jest to dosyć nowy kampus ponieważ ukończony został w 2013 roku i przypomina raczej warszawskie dzielnice biznesowe.

Hundertwasser Haus

Dziwaczny dom wielorodzinny, który zaprojektowany został w idei nawiązania dialogu z przyrodą. Dlatego też w betonową przestrzeń, w miejscach niejednokrotnie zaskakujących, wkomponowana jest roślinność. Do tego dom nie pasuje do naszych wyobrażeń o harmonijnych bryłach mieszkalnych – wydaje się być chaotyczny, łączy w sobie różne formy, kształty obłe z ostrymi, elementy z odmiennych kultur. Jest wielobarwny w sposób wręcz kiczowaty. Ale zaciekawia i ciągnie wzrok co i rusz w nowy punkt na planie budynku.

Projektantem domu wielorodzinnego jest architekt Friedensreich Hundertwasser.

Donauinsel

Donauinsel to wąska, długa i zielona wyspa na Dunaju. Teren rekreacyjny i spacerowy, na którym znajdziemy kawiarnie i restauracje a na nabrzeżu również wypożyczalnię sprzętu wodnego. Mostem pontonowym Ponte Cagrana można przejść do dzielnicy biznesowej a stamtąd do centrum wrócić metrem.

Jak się dostać na wyspę? Metrem U1 do stacji o tej samej nazwie, która znajduje się na moście nad Dunajem.

Write A Comment