#4 POŁUDNIOWY ARCHIPELAG GÖTEBORGA

Południowy archipelag
Południowy archipelag

Zarówno archipelag południowy jak i północny to wyspy zamieszkałe przez osoby na co dzień pracujące w Göteborgu. Część z nich mieszka na wyspach przez cały rok, część przeprowadza się tam na okres letni. Do obu dostaniemy się swobodnie komunikacją miejską, a potem promem. Archipelag południowy składa się z wysp, na których nie ma ruchu kołowego. Samochód należy zostawić na parkingu w Saltholmen, a po wyspie poruszać się pieszo lub rowerem.

Na wyspach jest sporo znakowanych szlaków. Niezbyt długich, więc jeśli jeden to za mało, możecie wsiąść na prom i przenieść się na inna wyspę, gdzie czeka na Was kolejny szlak (albo kilka). Wyspy są różne, więc w ogóle warto sobie taką przesiadkę zafundować i zobaczyć jak wygląda życie na kilku z wysp.

Jeśli nie macie czasu na długą wycieczkę po okolicy, a chcecie zobaczyć wyspiarską Skandynawię, warto wybrać się choćby w rejs promem z Saltholmen do Vrångö (bez wysiadania). Po drodze mijać będziecie inne wyspy, oglądać wodne garaże (rybackie chatki), przystanie, drewniane szwedzkie domy postawione na skałach. Można skorzystać z górnego pokładu promu z ławeczkami bezpośrednio pod gołym niebem. A jeśli macie kilka godzin, wysiądźcie na którejś wyspie i idźcie na spacer skalistym wybrzeżem.

Polecam Wam nasze filmy o Południowym Archipelagu Göteborga: Jak to jest mieszkać na wyspie i Goteborg one day trip – Południowy Archipelag.

Jak się dostać na Południowy Archipelag?

Przez cały rok promem z przystani w Saltholmen (tu z centrum Göteborga dojedziecie tramwajem nr 9 i 13), a w okresie letnim również promem z przystani Stenpiren w centrum miasta.

Czytaj dalej

1 2 3 4 5 6 7

Write A Comment