Rumunia jako kraj przez stulecia podbijany przez inne narody, musiała się na ataki przygotować. To po części dzięki temu w jej krajobrazie znajdziemy tak wiele zamków, twierdz i obronnych kościołów, które nadają jej trochę bajkowego uroku. Nam udało się zobaczyć kilka z nich, niektóre mniej inne bardziej okazałe.

Zamek w Fogaras

Zamek w Fogaras to obecnie hotel i plac miejskich imprez.

Zamek w Rasnov

Przy zamku w Rasnov obecnie (2011)  trwa odbudowa fortyfikacji. Jest to przykład zamku chłopskiego, które podobno budowane były tylko w Rumunii. Można wejść na jego teren i pospacerować pomiędzy domostwami.

Zamek w Bran

Zamek w Bran / Castle in Bran
Zamek w Bran / Castle in Bran

Zamek w Bran przez długi czas promowany był jako zamek Drakuli. Mimo iż od dawna już wiadomo, że nie jest to prawdą wciąż przybywa tam mnóstwo turystów, przez co zwiedzanie go jest dosyć uciążliwe. W okolicy jest oczywiście mnóstwo kramów z pamiątkami nawiązującymi do Drakuli i podtrzymującymi mit, że tu mieszkał. Natomiast w samym zamku są sale poświęcone Bramowi Stokerowi, który książkowego Drakulę wymyślił.

Mimo tłumów turystów warto tam jednak pojechać i zwiedzić zamek.

Zamek Peles w Sinai

Bawarski zamek Peles w Sinai przypomina ten z logo Disneya 🙂 Jest bardzo ładny, bardzo dobrze zachowany, w środku urządzony z wielkim przepychem. Niestety drogo sobie liczą za zwiedzanie 🙁 My kupiliśmy bilety jedynie na jedno piętro i zrezygnowaliśmy z opłaty za zdjęcia wewnątrz.


Castle in Sinaia
Castle in Sinaia

Kościoły warowne w Harman i Prejmer

Kościół warowny w Prejmer / Fortified church in Prejmer
Kościół warowny w Prejmer / Fortified church in Prejmer

Dosyć ciekawy jest kościół warowny w Harman, do którego dociera chyba niewielu turystów. Z centralnie położonym kościołem, otoczonym murami, w których znajdowały, szkoły, magazyny itp. W razie ataku na wioskę, mieszkańcy mieli schronić się za murami, za którymi możliwe było prowadzenie powiedzmy normalnego życia (bo jak ma być ono normalne, kiedy trwa najazd). Takie same funkcje pełnił kościół warowny w Prejmer.

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze / Castle in Hunedoara
Zamek w Hunedoarze / Castle in Hunedoara

Warto też wspomnieć o zamku, który znajduje się w innej części Rumunii, w Hunedoarze. To górniczo-hutnicze miasteczko żadnego uroku w sobie nie ma, a zlokalizowany tam XV-wieczny zamek (wcześniej twierdza, która została w XV w. przebudowana w zamek), jest jego główną i jedyną atrakcją. Jest to przykład bardzo dobrze zachowanej gotyckiej architektury, w którym jest co oglądać również wewnątrz.

Cygańskie „zamki” w Rumunii 😉

Cygański zamek / Gypsy castle
Cygański zamek / Gypsy castle

Według mnie Hunedoara ma jeszcze jedną atrakcję, która tak jak tam nie rzuciła mi się w oczy w innej części Rumunii. Otóż miasto wybrali sobie chyba do mieszkania bogaci Cyganie. Mnóstwo w nim potworków architektonicznych – kolorowych cygańskich pałaców, z paskudnymi zdobieniami z metalu (cyganie byli przecież często kowalami), często z centralnie usadowionym logo/herbem, który bardzo mi przypominał logo pewnego niemieckiego auta.

WARTO ZOBACZYĆ

  • Zamek w Fogaras
  • Zamek chłopski w Rasnov
  • Zamek w Bran
  • Zamek w Sinai
  • Starówka w Braszow
  • Kościół warowny w Harman
  • Kościół warowny w Prejmer
  • Zamek w Hunedoarze

Write A Comment