Pięknie nam rozkwitł Wrocław w ostatnich latach stając się przykładem w jakim kierunku powinny zmierzać miasta chcąc budować zainteresowanie turystyczne. Mam wrażenie, że zaczynamy dzielić się na tych, którzy we Wrocławiu byli i przestępują z nóżki na nóżkę, bo nie mogą się doczekać aż pojawią się w nim kolejny raz, oraz na tych, którzy bardzo pragną tam zawitać. Ten post jest raczej do tych drugich.

Wybierając się do Wrocławia, jak i do każdego innego miasta, wiadomo – sprawdzisz listę tych głównych i najważniejszych atrakcji turystycznych (nieważne czy kategoryzowanych z uwagi na historię miasta, walory architektoniczne, unikatowość na skalę kraju itp. itd.). We Wrocławiu zrób to samo a potem dodaj do nich 3 wyjątkowe miejsca na mapie Wrocławia.

Podwórko przy ul. Roosevelta

Najbardziej kolorowe podwórko nie tylko we Wrocławiu, ale chyba w całym kraju. Na murach budynków powstało wyjątkowe dzieło, które jest wynikiem wspólnej pracy artystów z mieszczącego się tutaj Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej i mieszkańców podwórka. Tematyka poszczególnych obrazów inspirowana jest życiem, zainteresowaniami i samymi mieszkańcami. Zobaczycie więc na nich i osoby zamieszkujące to słynne już podwórko, ich dzieci, ich pupili czy nawet ulubioną drużynę piłkarską.

Wrocław, Podwórko Roosevelta
Wrocław, Podwórko Roosevelta
Wrocław, Podwórko Roosevelta

Dzieło jest połączeniem malarstwa, rzeźby i ceramiki. Przykuwa uwagę intensywnością kolorów, detalami, ale też właśnie wstawkami ceramicznymi, które zostały stworzone przez jednego z mieszkańców. Jest tez spora szansa, że odwiedzając je spotkacie również mieszkańców będących bohaterami malowideł.

Wrocław, Podwórko Roosevelta
Wrocław, Podwórko Roosevelta
Wrocław, Podwórko Roosevelta

Wyspa Słodowa

Tętni życiem przez cały dzień, ale najbardziej jednak w nocy. Klimatem kojarzy mi się ze schodami nad Wisłą w Warszawie, gdzie mieszkańcy spotykają się ze znajomymi w dzień na wspólny spacer czy rowerową przejażdżkę wzdłuż jej brzegu, a wieczorem popijają drinki kupione w rozstawionych wzdłuż wybrzeża barów, na barkach bądź przyniesione ze sobą. Podobnie jest na Wyspie Słodowe, która – co ważne – wyłączona została z zakazu spożywania alkoholu na świeżym powietrzu.

Wyspa Słodowa jest jedną z wysp archipelagu na Odrze, która tętni życiem jak żadna z pozostałych. Ulubiona podobno przez studentów, ale przyciąga nie tylko tę grupę. Mieszkańcy i turyści spędzają tu wieczory w barach na barkach zacumowanych wzdłuż jej południowego nabrzeża, w jedynym budynku jaki został na wyspie po II wojnie (obecnie Concordia Design) czy po prostu na trawie. Tu jest modnie być.

Wrocław

Z niej też szybciutko przejdziecie jednym z mostków pod rzeźbę NAWA na wyspie Daliowej.

Galeria neonów

Przeznaczone na złom neony z kultowych miejsc Wrocławia dostały drugie życie w podwórku, w którym przed laty znajdowała się siedziba największego producenta neonów na Dolnym Śląsku w latach 60. XX w. – firmy „Reklama”. Dworzec Wrocław Główny, pawilon handlowy Hermes, Grand Hotel, biurowiec Cuprum, Kino Warszawa to miejsca które tworzyły historię miasta, a dzisiaj pamięć o nich podtrzymują m.in. te neony.

Wrocław, Galeria neonów

W nocy Galeria neonów nabiera wyjątkowego klimatu. Zamknij oczy i wyobraź sobie nieduże podwórko rozświetlone kolorowymi neonami, głośną muzykę, leżaki i modne drinki…

Wrocław, Galeria neonów

Adres: ul. Ruska 46A, 50-079 Wrocław

2 komentarze

    • Monika Reply

      Starczy na weekend 😉 Poza tymi typowymi, które i tak będziecie mijać i przeczytacie o nich wszędzie 😛

Write A Comment