Pięknie nam rozkwitł Wrocław w ostatnich latach stając się przykładem w jakim kierunku powinny zmierzać miasta chcąc budować zainteresowanie turystyczne. Mam wrażenie, że zaczynamy dzielić się na tych, którzy we Wrocławiu byli i przestępują z nóżki na nóżkę, bo nie mogą się doczekać aż pojawią się w nim kolejny raz, oraz na tych, którzy bardzo pragną tam zawitać. Ten post jest raczej do tych drugich.
Wybierając się do Wrocławia, jak i do każdego innego miasta, wiadomo – sprawdzisz listę tych głównych i najważniejszych atrakcji turystycznych (nieważne czy kategoryzowanych z uwagi na historię miasta, walory architektoniczne, unikatowość na skalę kraju itp. itd.). We Wrocławiu zrób to samo a potem dodaj do nich 3 wyjątkowe miejsca na mapie Wrocławia.
Podwórko przy ul. Roosevelta
Najbardziej kolorowe podwórko nie tylko we Wrocławiu, ale chyba w całym kraju. Na murach budynków powstało wyjątkowe dzieło, które jest wynikiem wspólnej pracy artystów z mieszczącego się tutaj Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej i mieszkańców podwórka. Tematyka poszczególnych obrazów inspirowana jest życiem, zainteresowaniami i samymi mieszkańcami. Zobaczycie więc na nich i osoby zamieszkujące to słynne już podwórko, ich dzieci, ich pupili czy nawet ulubioną drużynę piłkarską.
Dzieło jest połączeniem malarstwa, rzeźby i ceramiki. Przykuwa uwagę intensywnością kolorów, detalami, ale też właśnie wstawkami ceramicznymi, które zostały stworzone przez jednego z mieszkańców. Jest tez spora szansa, że odwiedzając je spotkacie również mieszkańców będących bohaterami malowideł.
Wyspa Słodowa
Tętni życiem przez cały dzień, ale najbardziej jednak w nocy. Klimatem kojarzy mi się ze schodami nad Wisłą w Warszawie, gdzie mieszkańcy spotykają się ze znajomymi w dzień na wspólny spacer czy rowerową przejażdżkę wzdłuż jej brzegu, a wieczorem popijają drinki kupione w rozstawionych wzdłuż wybrzeża barów, na barkach bądź przyniesione ze sobą. Podobnie jest na Wyspie Słodowe, która – co ważne – wyłączona została z zakazu spożywania alkoholu na świeżym powietrzu.
Wyspa Słodowa jest jedną z wysp archipelagu na Odrze, która tętni życiem jak żadna z pozostałych. Ulubiona podobno przez studentów, ale przyciąga nie tylko tę grupę. Mieszkańcy i turyści spędzają tu wieczory w barach na barkach zacumowanych wzdłuż jej południowego nabrzeża, w jedynym budynku jaki został na wyspie po II wojnie (obecnie Concordia Design) czy po prostu na trawie. Tu jest modnie być.
Z niej też szybciutko przejdziecie jednym z mostków pod rzeźbę NAWA na wyspie Daliowej.
Galeria neonów
Przeznaczone na złom neony z kultowych miejsc Wrocławia dostały drugie życie w podwórku, w którym przed laty znajdowała się siedziba największego producenta neonów na Dolnym Śląsku w latach 60. XX w. – firmy „Reklama”. Dworzec Wrocław Główny, pawilon handlowy Hermes, Grand Hotel, biurowiec Cuprum, Kino Warszawa to miejsca które tworzyły historię miasta, a dzisiaj pamięć o nich podtrzymują m.in. te neony.
W nocy Galeria neonów nabiera wyjątkowego klimatu. Zamknij oczy i wyobraź sobie nieduże podwórko rozświetlone kolorowymi neonami, głośną muzykę, leżaki i modne drinki…
Adres: ul. Ruska 46A, 50-079 Wrocław
2 komentarze
Z tego co widać bardzo dużo ciekawych miejsc 🙂 Pozdrawiamy!
Starczy na weekend 😉 Poza tymi typowymi, które i tak będziecie mijać i przeczytacie o nich wszędzie 😛