Baku na weekendowy wypad? Dlaczego nie! Odkąd można do Baku dolecieć bezpośrednio z Polski możemy dodać stolicę Azerbejdżanu do listy miast idealnych na city-break.

Jak się dostać do Baku

Najszybciej do Baku dolecimy samolotem. Kiedyś tylko w lotach z przesiadkami, które trochę czasu zjadały, ale od maja 2022 roku możemy już do Baku dostać się bezpośrednio z Warszawy. Wtedy to PLL LOT uruchomiło loty do Baku i cały czas mocno promuje ten kierunek. Warto śledzić cotygodniowe promocje w ramach Szalonej Środy, bo wtedy bilet można dostać za 500 zł. Warto wiedzieć, że bagaż podręczny w LOT jest całkiem spory nawet w najbardziej ekonomicznej klasie, więc bez problemu spakujemy się do niego nawet na dłużej niż 2 dni.

Z lotniska im. Heydara Aliyeva oddalonego od Baku o około 20 km do miasta można dojechać autobusem (cena biletu w 2022 roku: 1,5 manata = 4 zł), taksówką lub Boltem.

Centrum Heydara Alijewa w Baku

Jak i czym poruszać się po Baku

Dojazd z lotniska – Aero Express

Przejazd autobusem lotniskowym linii Aero Express zajmuje z lotniska do centrum Baku około 30 minut i niestety nie jest możliwy przez całą dobę, bo od 6:00 do 23:00. Bilet nie jest drogi, kosztuje jedyne 1,5 manata czyli około 4 złotych. W biletomacie na lotnisku można zakupić bilet na jednorazowy przejazd lub zasilić Baku Card (BakiKart), a przejazd z lotniska zostanie odliczony z kwoty jaką zasilona została karta.

BakiKart

Jedną z opcji przemieszczania się po Baku jest komunikacja miejska i tutaj potrzeba Wam będzie BakiKart. Wydanie samej karty to 2 manaty + doładowanie jej dowolną kwotą. Kartę można nabyć w biletomacie już na lotnisku lub na dowolnej stacji metra. Warto wiedzieć, że przejazdy kosztują przysłowiowe grosze, więc nie warto zasilać karty zbyt dużą kwotą.

Bolt – z lotniska i po mieście

Cena paliwa w Azerbejdżanie jest bardzo niska, co ma odzwierciedlenie również w cenach przejazdów taksówkami a właściwie przewozami na aplikację. W Baku na bank działa Bolt, auta z logo Uber widziałam, ale aplikacja nie wyszukiwała żadnego. O ile cena przejazdu z lotniska oficjalną taksówką może nie być najniższa (co sugeruj a komentarze na grupach o podróżowaniu po Azerbejdżanie, bo sama nie wypróbowałam), to już przejazd Boltem z lotniska do samego centrum Baku kosztował nas 6 manatów, czyli ok. 16 złotych. Później również korzystaliśmy z usług Bolt, płacąc za przejazdy po mieście jeszcze mniej.

Pieszo

Po samym centrum poruszać się najlepiej pieszo – po Starym Mieście, po bulwarze nad Morzem Kaspijskim, gdzie zlokalizowane są Muzeum Dywanów czy Hala Kryształowa. Flame Towers oddalone są nieco od Starego Miasta, ale bez problemu do zdobycia pieszo. A już na pewno spod Muzeum Dywanów, z którymi połączone są kolejką Funikular Baku.

Są jednak miejsca do których trzeba będzie dojechać – Centrum Heydara Aliyeva czy meczet Bibi-Heybat – i tutaj najlepiej wybierać pomiędzy metrem a Boltem.

Meczet Taza Pir w Baku, w tle – Ogniste Wieże (Flame Towers)

Ulica Nizami – tu znajdziecie największy wybór sklepów i restauracji

Ulica Nizami – centrum nocnego życia Baku

Co warto zobaczyć w Baku

Położone w zatoce Morza Kaspijskiego Baku to ciekawy miks architektoniczny – z jednej strony bardzo nowoczesne budynki słynne na cały świat jak Flame Towers czy Centrum Heydara Alijewa, z drugiej strony piękne pałace z końca XIX wieku stawiane na zlecenie prywatnych przedsiębiorców zaangażowanych w przemysł naftowy. Warte podkreślenia jest, że wiele z tych pałaców – rezydencji zaprojektowanych zostało przez polskich architektów, którzy świetnie potrafili łączyć klasyczną architekturę z wpływami orientalnymi, czego oczekiwali wtedy inwestorzy.

Stare Miasto

W Baku na pewno warto zobaczyć Stare miasto czyli Iczeri-Szecher. Otoczone murem miejskim, wewnątrz których warto zatrzymać się przy:

  • Baszcie Dziewiczej, jednym z najstarszych zabytków miasta
  • Pałacu szachów Szyrwanu (Shirwanszachów), czyli władców miasta z okresu od VI do XVI wieku
  • Karwanasaraj czyli miejscu odpoczynku dla kupców
  • Meczetach Piątkowym (Dżuma) i pałacowym
  • hamamach – budynkach dawnych łaźni

Jedna z bram na stare Miasto w Baku

Pałace z okresu gorączki ropy naftowej

Miasto zaczęło się bardzo rozwijać i rozrastać w okresie tzw. gorączki ropy naftowej. Ówcześni przemysłowcy inwestowali pieniądze nie tylko w biznes wydobywczy, ale również troszczyli się o miasto i inwestowali w jego rozbudowę i infrastrukturę. Dla siebie zaś budowali wygodne i piękne rezydencje, które możemy oglądać do dzisiaj, a wiele prac należy do polskich architektów. Odsyłam do artykułu, w którym zaprezentowani zostali polscy architekci w Baku oraz ich najważniejsze dzieła, z których część na pewno spotkacie na swojej drodze podczas spacerów po Baku.

Budynek Ismailii zaprojektowany przez Józefa Płoszko, przy ul. Nikołajewskiej w Baku

Pałac Muchtarowa przy ulicy Perskiej (obecnie – Muchtarowa 6) w Baku, arch. Józef Płoszko

Jeden z pałaców z okresu gorączki ropy naftowej

 

Flame Towers (Ogniste Wieże)

Flame Towers, czyli wieżowce w kształcie płomieni, są symbolem Baku i najbardziej rozpoznawalnymi budynkami miasta. Wysokie na 190 metrów, w nocy podświetlone i prezentujące symboliczny spektakl na swojej fasadzie (który najlepiej oglądać z Bulwaru). Zlokalizowane są na wzgórzu Dagustu, na który można się dostać spod Muzeum Dywanów kolejką Funikular Baku.

Flame Towers (Ogniste Wieże) w Baku

W znajdującym się obok Highland Park warto podejść pod pomnik Wiecznej Pochodni (z wiecznym ogniem) oraz Aleję Męczenników, czyli masowy cmentarz ofiar Czarnego stycznia 1990 roku i pierwszej wojny karabaskiej między Azerbejdżanem a Armenią.

Aleja Męczenników w Highland Park, Baku

Wieczna Pochodnia w Highland Park, Baku

Bakijski Bulwar nad Morzem Kaspijskim

Spacer po bakijskim bulwarze nad Morzem Kaspijskim jest obowiązkowym punktem wizyty w Baku. To tutaj znajdują się:

  • Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów, w budynku o kształcie zwiniętego dywanu, opowiadające historię rzemiosła jakim jest tworzenie dywanów jak i style jakie wytworzyły się na terenie Azerbejdżanu.Bilet wstępu: 10 AZN (2022 rok)
  • Baku Eye
  • Mini Wenecja
  • Hala Kryształowa

 

Bulwar nad Morzem Kaspijskim w Baku

Z nadmorskiej promenady jest idealny widok na Flame Towers i to tutaj polecam być szczególnie wieczorem, by obejrzeć spektakl świateł na fasadzie tych słynnych wież.

Flame Towers – widok z bakijskiego bulwaru

Nowoczesne Baku – widok z bulwaru nad Morzem Kaspijskim

Centrum Heydara Alijewa

Centrum Heydara Alijewa oddalone jest nieco od historycznego centrum miasta i bulwaru, ale jest miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając Baku. Z jednej strony warto zobaczyć sam budynek choćby dla projektu architektki Zahy Hadid, w którym podobno nie ma ani jednej linii prostej. Budynek w kształcie unoszących się ku niebu falom ma symbolizować harmonijne połączenie przeszłości i przyszłości oraz zjednoczenie ludzi ideami usuwając między nimi wszelkie granice.

Centrum nosi imię byłego prezydenta Azerbejdżanu – Heydara Alijewa i zobaczymy w nim między innymi wystawę o jego życiu i działalności politycznej. Wystawa ta jest równocześnie przejściem przez ważny kawał historii kraju w jego dochodzeniu do niezależności. Największą część Centrum stanowią jednak ekspozycje związane z prezentacją kultury Azerbejdżanu. To dobry punkt do rozpoczęcia swojej przygody z Azerbejdżanem, poznanie jego historii i kultury.

Bilet: 15 AZN


Meczet Bibi – Heybat

Meczet jest współczesnym budynkiem i sam w sobie nie jest specjalnie zachęcający do odwiedzenia, szczególnie jeśli mieliście okazję odwiedzić już kilka meczetów w różnych miejscach na świecie. Do tego jest oddalony do centrum. Natomiast warto się tu udać ze względu na grobowiec Ukeyma Khanuma – potomka Mahometa, który się w meczecie znajduje a właściwie ze względu na salę, w której znajdziecie ów grobowiec. Z pięknymi zielonymi mozaikami na ścianach i sklepieniu kopuły.


Meczet Bibi – Heybat, Baku

Więcej o Baku i Azerbejdżanie

O Baku opowiadałam w porannym programie Czwórka Polskie Radio, zachęcam do odsłuchania.

Jeśli dysponujecie troszkę większą ilością czasu i chcecie w Baku zostać na dłużej niż weekend sprawdźcie, które miejsca warto odwiedzić w Azerbejdżanie.

I nie zapomnijcie o lokalnej kuchni 😊

Kuchnia Azerbejdżanu to istna uczta dla wszystkich zmysłów. Sprawdź jakich potraw warto spróbować w Azerbejdżanie: Smaki Azerbejdżanu, czyli potrawy, których koniecznie musisz spróbować

Write A Comment