Czy jazda po Szwecji jest trudna? Nie. A czy jest powolna? TAK 😊

Po Szwecji i całej zresztą Skandynawii jeździ się niezwykle spokojnie. To zasługa takiej a nie innej kultury jazdy oraz horrendalnych mandatów za przekraczanie prędkości i inne wykroczenia. O ile jeszcze w Niemczech można wyszaleć się na autostradach, a tym samym zachować rozsądną prędkość w mieście o tyle w Skandynawii oraz Szwecji należy zachować spokój przez cały czas. W sumie można by sprzedawać tu tylko samochody poniżej jednego litra pojemności i z fabryczną blokadą 100 km/h.

Ale po kolei. Skandynawia ma stosunkowo małą gęstość zaludnienia a to przekłada się na tłok w miastach. Korki są po prostu minimalne a zatem nie ma potrzeby odreagowania po wydostaniu się z zatoru i cały czas można jechać spokojnie. Poza miastem, np. w Norwegii drogi są na tyle kręte kiedy opasają np. fiord, że fizycznie nie pozwalają na zbytnie rozpędzenie się co też skłania do spokojnej, płynnej jazdy. W Szwecji, na jej równinach można się rozpędzić, ale autostrada potrafi się skończyć przed miastem i płynnie przejść w drogę miejską. Klops. Całe pędowanie kończy się co 20, 30 może 50 kilometrów.

skandynawskie drogi – Lofoty

skandynawskie drogi – gdzieś w Laponii

Drogi są bezpłatne z wyjątkiem kilku mostów np. tych łączących Danię ze Szwecją, w całej Skandynawii. Są zazwyczaj dobrej jakości choć bywają głośne (specyficzny rodzaj asfaltu z kamieniami). W zachodniej Szwecji spotkamy wiele promów, które też nie są finansowane bezpośrednio z naszej kieszeni. Przygotujcie się za to na duże opłaty za parkowanie. Płaci się wszędzie, nawet na osiedlach, czy na dwumiejscowych parkindżeczkach koło wioseczek. Zawsze!

To co was zdziwi, jeśli dostaniecie do dyspozycji samochód od znajomego Skandynawa lub wypożyczycie auto, to to, że tu nie ma dowodów rejestracyjnych! Jest coś w rodzaju karty pojazdu, ale ona leży w domu lub firmie wypożyczającej. Nie w portfelu kierowcy.

Älvsborgsbron, czyli wiszący most w Göteborgu

Oczywiście nie możecie zapominać o pieszych. To wy zatrzymujecie pojazd antycypując ruchy pieszego. A ponieważ system zakłada, że jedziecie 40 km/h to chyba z zatrzymaniem w miejscu nie będzie problemu, prawda?

Gdzie można jeździć w Szwecji szybko? Chyba tylko po wodzie, motorówką. Z tego co obserwowałem😊

Światłach mijania obowiązkowe 24h

Bieżnik w oponach musi istnieć na głębokość co najmniej 1,6 mm

Limit alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila

Ograniczenia prędkości w Szwecji:
• teren zabudowany: 50 km/h
• autostrada: 110-120 km/h
• droga ekspresowa: 70-90 km/h
• pozostałe drogi: 70-90 km/h
• dużo stref pieszych: 30 km/h

5 komentarzy

  1. Pierwsze słyszę, że w Szwecji wszędzie płaci się za każdy parking. W ciągu ostatnich 3 lat zjezdziłem całą południową Szwecję i zawsze udało mi się znaleźć jakieś bezpłatne miejsce parkingowe!

    • No to brawo! My zjeździliśmy kawał zachodniego wybrzeża i wszędzie spotykamy płatne parkingi – nie tylko w Goteborgu, ale również na wyspach, przy przystaniach promowych, przy plażach, w małych miasteczkach…

    • Bornholm u nas ciągle w planach, daj znać czy ci się podobało.

  2. Świetne zdjęcia. Widzę, że w Szwecji ograniczenia podobne do naszych. Bardzo ciekawy wpis, bo ja jadąc za granice nie wpadłbym, żeby sprawdzić jakie są tam ograniczenia.

Write A Comment