1876 był rokiem, kiedy władze miejskie Göteborga postanowiły uporządkować sprawy handlowe. Bo jak to wygląda, że w tak pięknie zaprojektowanym przez Holendrów mieście stoiska targowe rozstawione są wzdłuż kanałów i na ulicy?

Tego właśnie roku oficjalnie wyznaczone zostały przestrzenie, w których miał odbywać się handel konkretnymi dobrami: na Järntorget pod młotek szły drewno i meble, na Fisktorget – ryby, na Grönsaktorget – warzywa i owoce, na Kungstorget – mięso, mąka, nabiał itp., a na Drotningstorget – siano, słoma i deski. Celowo podajemy je w tej kolejności, bo kiedy oznaczycie te miejsca na mapie Göteborga, zauważycie, że układają się w handlowy szlak. Dzisiaj część z nich pełni już inną funkcję, ale dwa – Kungstorget i Fisktorget – tradycję kontynuują.

Stora Saluhallen

Stora Saluhallen, Göteborg
Stora Saluhallen, Göteborg

Sukces targowiska na Kungstorget miał duży wpływ na późniejszą komercjalizację hali targowej, jaka w tym miejscu została zbudowana, a handlarze musieli się nieźle naszturchać i naprzepychać łokciami, aby wygrać przetarg na prowadzenie w niej biznesu. Budowa Stora Saluhallen, rozpoczęła się w 1888 roku i już po roku mogła rozpoczynać działalność (1 lutego 1889 roku). Ten wielki gmach o półokrągłym dachu, w którego architekturze zastosowano prócz kamienia również żelazo i szkło do dzisiaj wyróżnia się spośród otaczających go kamienic. W ostatnich latach jego wnętrze zostało poddane renowacji, ale odświeżona główna sala pozostało w klimacie XIX-wiecznej hali z rzeźbionymi frontami stoisk, piękną posadzką i utrzymanymi w jednolitej samej stylistyce szyldami. Podobnie jak ponad sto lat temu, tak dzisiaj kupimy tutaj najlepszej jakości wędliny, sery czy warzywa. Prócz lokalnych produktów stoiska oferują także te z innych krajów europejskich oraz zachęcają ofertą ciepłych i świeżych obiadów. W hali więc pachnie całym światem.

Stoisko z serami / stand with cheese, Stora Saluhallen, Göteborg
Stoisko z serami / stand with cheese, Stora Saluhallen, Göteborg

Feskekörka

Podobnie jak Stora Saluhallen, tak też budynek targowiska rybnego nie należy do standardowych i zwraca uwagę przechodniów. Dlaczego? Ponieważ ten murowany budynek o spadzistym dachu i witrażowych oknach bryłą przypomina kościół. Nic dziwnego, gdyż inspiracją dla projektu Feskekörka były właśnie kościoły – norweskie i gotyckie. Jak na czasy, kiedy powstał był to budynek bardzo nowoczesny, wręcz futurystyczny. Tym, co dodatkowo wyróżnia Feskekörka jest brak ścian działowych wewnątrz obiektu. Feskekörka zbudowany został w 1874 roku. Dzisiaj główny targ rybny już się tutaj nie znajduje, ale nadal jest kilka stoisk oferujących świeże ryby i owoce morza. Feskekörka jest natomiast szczególnie oblegany w godzinach lunchu, gdyż znajdujące się tu restauracje oferują posiłki zarówno w elegancko zaaranżowanych strefach wewnątrz hali, jak też na wynos. Przed Feskekörka ustawionych jest również kilka drewnianych ławek dla entuzjastów jedzenia na świeżym powietrzu.

Feskekörka, Göteborg
Feskekörka, Göteborg

Oba miejsca są perełkami na mapie Göteborga – ciekawe architektonicznie, smaczne, pobudzające do pracy kubki smakowe, pachnące. Ideałem jest zaplanowanie wycieczki tak, by w jednym z tych miejsc znaleźć się w porze lunchu. Nie będzie to lunch tani, jak zresztą wszystko w Skandynawii, ale ten jeden raz zdecydowanie warto. Szczególnie polecam Feskekörka, gdzie mamy okazję spróbować szwedzkich klasyków, jak otwarta kanapka z krewetkami, sałatka krewetkowa czy smażony śledź z purée ziemniaczanym.

STORA SALUHALLEN

FESKEKÖRKA

DOBRZE WIEDZIEĆ

Stora Saluhallen:
• architekt: Hans Hedlund
• 1985 r.: budynek trafił na listę zabytków
• godz. otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 18:00
sobota 9:00 – 16:00
storasaluhallen.se

Feskekörka:
• architekt: Viktor von Gegerfelt
• godz. otwarcia:
poniedziałek – piątek 10:00 – 18:00
sobota 10:00 – 15:00
www.feskekörka.se

Write A Comment