Wulkany błotne

2

Wulkany błotne nie są częstym zjawiskiem na świecie. Występują w paru miejscach, m.in. w Rumunii. Te rumuńskie związane są erupcją gazu podziemnego. Gaz podnosząc się ku górze napotyka wody podziemne, a ta mieszanina porywa piasek lub muł i tak powstają wulkany błotne. Wulkany mają kształt stożków lub są całkiem płaskie (jak kałuża).

Vulcani Noroiosi
Vulcani Noroiosi

W Rumunii wulkany występują w okolicy miejscowości Berca. Jest tam kilka miejsc, w których można je obserwować. My byliśmy w dwóch miejscach. Ponieważ straciliśmy dużo czasu szukając drogi do wulkanów (w całej Rumunii jest mnóstwo brązowych znaków turystycznych, znaku kierującego do wulkanu ze świeczką szukać) poniżej opis jak do nich dojechać.

Na wulkanach bawiliśmy się jak dzieci, dłubiąc patykiem w lawie, próbując zmienić jej kierunek, kibicując kolejnym erupcjom, uskakując pryskającym błotnym kawałkom. Inni odwiedzający urządzali sobie SPA wysmarowując błotem twarz i ciało. Nie polecam, bo potem nie ma gdzie się umyć, a obsługa jedynej restauracji pilnuje, aby „ci ze SPA” nie korzystali z toalety.

Dojazd do wulkanów błotnych:
Z Buzau jedziemy do miejscowości Berca.
W Berca dojeżdżamy do maleńkiego ronda (jedyne we wsi), z którego zjeżdżamy drugim wyjazdem (przy rondzie stoi pensjonat Casa Mateo). W drodze powrotnej zauważyliśmy, że przy rondzie stoi też znak kierunkowy do wulkanów (niemalże niewidoczny).
Zaraz po zjeździe z ronda skręcamy w prawo (droga na wprost prowadzi przez most, którym wrócimy do Buzau).
Dalej jedziemy cały czas prosto skręcając na wszystkich rozjazdach dróg w prawo.
Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, przy którym stoją billboardy reklamujące wulkany – na lewo jedne, na prawo drugie. Warto pojechać w oba miejsca, bo wulkany są inne, jedne mniej aktywne drugie bardziej. Jeśli jednak trzeba wybrać tylko jedno to lepiej pojechać do tych na prawo – są bardziej aktywne.
Za wejście na teren wulkanów, do których dojeżdżamy lewą drogą płacimy po 4RON/os. Za wejście na teren wulkanów, do których dojeżdżamy prawą drogą nie płacimy, ale płacimy za parking (2RON/auto – stawka w 2011 r.).

Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mari

Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mici

Discussion2 komentarze

    • Monika
      Monika

      Czy dłubiąc patykiem w lawie doprowadziliśmy do zatrzymania lub zniszczenia tego niezwykłego zjawiska jakim są wulkany błotne? Wspaniale, że na świecie są miejsca, do których możesz wejść i dotknąć tego, co oglądasz.

Skomentuj, dyskutuj, wpisz swoje własne wrażenia