Wulkany błotne nie są częstym zjawiskiem. Na świecie występują w paru miejscach, m.in. w Rumunii. Te rumuńskie związane są erupcją gazu podziemnego. Gaz podnosząc się ku górze napotyka wody podziemne, z kolei ta mieszanina gazu i wody porywa piasek lub muł i tak powstają wulkany błotne. Mogą one mieć kształt stożków lub są całkiem płaskie (jak bulgocząca kałuża).

Vulcani Noroiosi
Vulcani Noroiosi

W Rumunii wulkany występują w okolicy miejscowości Berca. Jest tam kilka miejsc, w których można je obserwować. My odwiedziliśmy dwa miejsca – Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mari i Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mici. Ponieważ straciliśmy dużo czasu szukając drogi do wulkanów (w całej Rumunii jest mnóstwo brązowych znaków turystycznych, znaku kierującego do wulkanu ze świeczką szukać) poniżej znajdziecie opis jak do nich dojechać (auto jest niezbędne).

Wiedzieliśmy czego się spodziewać ponieważ rok wcześniej to miejsce odwiedził mój brat. I mimo iż widzieliśmy zdjęcia i mieliśmy wyobrażenie tego miejsca, to wulkany zrobiły na nas niemałe wrażenie. Chociaż miniaturowe (jeśli myśląc o wulkanach przed oczami macie potężne kilkusetmetrowe wzgórza) to bulgotanie, zaskakujące wybuchy błotnej lawy przed którą czasami trzeba było uskoczyć czy ich rozmaite kształty ciekawiły nasze oczy.

JAK DOJECHAĆ DO WULKANÓW

Z Buzau jedziemy do miejscowości Berca.
W Berca dojeżdżamy do maleńkiego ronda (jedyne we wsi), z którego zjeżdżamy drugim wyjazdem (przy rondzie stoi pensjonat Casa Mateo). W drodze powrotnej zauważyliśmy, że przy rondzie stoi też znak kierunkowy do wulkanów (niemalże niewidoczny).
Zaraz po zjeździe z ronda skręcamy w prawo (droga na wprost prowadzi przez most, którym wrócimy do Buzau).
Dalej jedziemy cały czas prosto skręcając na wszystkich rozjazdach dróg w prawo.
Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, przy którym stoją billboardy reklamujące wulkany – na lewo jedne, na prawo drugie. Warto pojechać w oba miejsca, bo wulkany są inne, jedne mniej aktywne drugie bardziej. Jeśli jednak trzeba wybrać tylko jedno to lepiej pojechać do tych na prawo – są bardziej aktywne.
Za wejście na teren wulkanów, do których dojeżdżamy lewą drogą płacimy po 4RON/os. Za wejście na teren wulkanów, do których dojeżdżamy prawą drogą nie płacimy, ale płacimy za parking (2RON/auto – stawka w 2011 r.).

Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mari

Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mici

UWAGA! Inni odwiedzający wulkany urządzali sobie SPA wysmarowując błotem twarz i ciało. Nie jest to najlepszy pomysł. W pobliżu nie ma gdzie się umyć, a obsługa jedynej pobliskiej restauracji pilnuje, aby „ci ze SPA” nie korzystali z toalety.

2 komentarze

  1. o zgrozo. rezerwat a wy tak się bawiliście chronionymi obiektami przyrody 🙁 wstyd

    • Monika Reply

      Czy dłubiąc patykiem w lawie doprowadziliśmy do zatrzymania lub zniszczenia tego niezwykłego zjawiska jakim są wulkany błotne? Wspaniale, że na świecie są miejsca, do których możesz wejść i dotknąć tego, co oglądasz.

Write A Comment