Lubię Skandynawię nadmorską. Podczas naszej wycieczki sprzed kilku lat mieliśmy okazję przejechać kilka tysięcy kilometrów po Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wiem po tym objeździe, że za Szwecją środkową nie przepadam – lasy i jeziora to nie mój klimat. Lubię góry, nie powiem bym była fanką morza, ale skaliste wyspy wynurzające się z wody wyglądają bardzo malowniczo. Do tego spokój, czyli kompletnie inaczej niż moje dotychczasowe morskie doświadczenia (wrzeszczące bachory, wcale nie cichsi ci starsi, co chwila piłeczka spadająca w pobliżu głowy, smród smażonych frytek itp.). Nadmorska Skandynawia to nie tylko skalisty krajobraz licznych małych wysepek, ale też specyficzna architektura, faluńska czerwień, pokrzykujące przerośnięte mewy, żeglarska moda, przystanie jachtowe i budy ze świeżymi krewetkami.

W tekście opis miejsc  na zachodnim wybrzeżu Szwecji, które cię oczarują. Wszystkie idealne na całodniową wycieczkę jeśli zatrzymujecie się w Göteborgu i macie ochotę wyskoczyć na jeden dzień poza miasto.

Zobacz najpiękniejsze miejsca w Szwecji, które dla ciebie wybraliśmy!

 

#1 FJÄLLBACKA

Fjällbacka
Fjällbacka

Dzięki Camilli Lackberg o Fjällbace usłyszały miliony ludzi na całym świecie. To letniskowe miasteczko pewnie nie potrzebowało dodatkowej reklamy, gdyż od lat jest popularną destynacją wakacyjną Szwedów, z pokojami hotelowi wynajętymi na wiele miesięcy do przodu. Fjällbacka leży około 120 km na północ od Göteborga, co czyni ją dobrym punktem wypadowym na niedzielny obiad, tym bardziej że w turystycznej ofercie znajdziemy m.in. krewetkowe safari (rejs po archipelagu połączony z połowem krewetek i ich degustacją). W samym centrum miasteczka, przy Ingrids Bergman Torg (swoją drogą po opisach w książkach Lackberg spodziewałam się okazałego placu, a tu mały trawnik wielkości przyblokowej piaskownicy ze skromniutkim pomnikiem ku pamięci aktorki) ustawione zostały drewniane schody, prowadzące na szczyt królującej nad miasteczkiem góry Vetteberget, z widokiem na malownicze wyspy otaczające Fjällbakę. Widok ów wart jest zadyszki towarzyszącej pokonywaniu stromych schodów, a dodatkową nagrodą dla oka jest spacer szczeliną dzielącą górę na dwie części (Kungsklyftan), nad którą niczym dach uwieszonych jest kilka olbrzymich kamieni.

Jak się dostać do Fjällbaki?

Najpierw do Göteborga, a stamtąd najlepiej autem. Prosto na północ drogą E6. Dojazd zajmuje około 1,5 godziny.

 

#2 SMÖGEN

Smögen
Smögen

Szukając informacji o Fjällbace trafiłam na zdjęcie kolorowych domków rybackich i był to wystarczający powód bym zapragnęła pojechać do Smögen. Rybackich chatek nie ma dużo, właściwie to tylko jedna promenada w porcie, ale widok jest urzekający.

Okazało się również, że okolica ma do zaoferowania wiele więcej niż port z kolorowymi domkami. Wokół miasteczka przygotowane zostały szlaki spacerowe, z mostkami przerzuconymi pomiędzy wyspami, z pomostami wzdłuż skał, z ławkami piknikowymi z widokiem na rozrzucone wokół skalne wyspy. Idealne miejsce na spacer i piknik.

Jak dojechać do Smögen?

Podobnie jak do Fjällbacki najlepiej autem z  Göteborga drogą E6, z której zjeżdżamy w drogę 162 a potem 171. Dojazd zajmuje ok. 1,5 godziny, mimo iż Smögen zlokalizowane jest bliżej Göteborga niż Fjällback (po zjechaniu z E6 trasa prowadzi lokalnymi drogami). Po wjechaniu do miasteczka nie należy zatrzymywać się zaraz za mostem, a jechać najdalej jak się da, ewentualnie auto zostawić na parkingu przy hipermarkecie ICA. Potem już pieszo.

My do Smögen zajechaliśmy w drodze powrotnej z Fjällbacki i myślę, że najlepszym pomysłem jest własnie takie zaplanowanie dnia, by odwiedzic oba te miasteczka przy okazji jednej wycieczki.

[EDIT2018] Czytelniczka Basia, ktorej relacje z weekendu na zachodnim wybrzeżu Szwecji możecie przeczytać TUTAJ,  podpowiada, że dodatkowy bezpłatny parking znajduje się również zaraz za kolorowymi chatkami na łodzie -na samym końcu mostu, tuż przy owych chatkach.

 

#3 MARSTRAND

Marstrand
Marstrand

W czasach studenckich miałam okazję obserwować jak Marstrand budzi się do życia. Wsiadałam w jeden z pierwszych tramwajów wodnych (promów) płynących na wyspę, na przystani mijałam mieszkańców, którzy płynęli w drugą stronę by przesiąść się do aut i jechać do pracy do Göteborga, Kungälv lub Ytterby. W ciągu dnia widziałam jak okolica ożywa, przyglądałam się turystom i mieszkańcom zaglądającym do sklepów z marynistycznymi akcesoriami i ubraniami, obserwowałam pełne klientów restauracje i kawiarnie, by wieczorem opuszczać wyspę wraz z zachodzącym za nią słońcem. Któregoś weekendu wraz z mnóstwem Szwedów opalałam się na jej nabrzeżu, obserwując z wysoko położonych skał jachty opuszczające zatokę. O Marstrand do dzisiaj mam jakieś romantyczne wyobrażenie i zajmuje ona w moim sercu szczególne miejsce.

Część miasteczka położona na stałym lądzie rozbudowała się bardzo od moich czasów studenckich, część wyspiarska jest dokładnie taka sama jak ponad 10 lat temu. Ten sam klimat nadmorskiego kurortu od strony zatoki, z widokiem na zacumowane tu jachty, cudowne podmuchy wiatru od strony morza, na którą dostajemy się spacerkiem po skalnym gruncie wyspy. Z najwyżej położonych skał porządku na wyspie pilnuje twierdza Carlstens Fästning, która dzisiaj jest muzeum. Z niej też roztacza się malowniczy widok z jednej strony na Marstrand, z drugiej na otwarte morze.

Jak dojechać na Marstrand?

Autem – drogą E6 do miejscowości Kungälv, a stamtąd 168 w kierunku Ytterby i do samego Marstrand. Auto zostawiamy na parkingu (ok. 30 SEK/dzień – ale dokładnie czytajcie, bo parkingi są różne i ceny są różne, niektóre są bezpłatne w wybranych okresach, na innych można postawić auto tylko na długi okres itp.), a na wyspę przedostajemy się promem (bilet na prom: 30 SEK/os).

Autobusem – z Göteborg do Marstrand dostaniemy się bezpośrednim autobusem ekspresowym – MARSTRAND EXPRESS – z terminala Nils Ericson, który znajduje się w ścisłym centrum miasta. Rozkład autobusu pod linkiem: www.vasttrafik.se

 

LINKI, POD KTÓRE WARTO ZAJRZEĆ:

Carlstens Fästning
Kungälv
442 67 Marstrand
www.carlsten.se

Match Cup Sweden
Marstrand
www.stenamatchcupsweden.com

Bohus Fortress
Fästningsholmen
442 81 Kungälv
www.bohusfastning.com

 

#4 POŁUDNIOWY ARCHIPELAG GÖTEBORGA

Południowy archipelag
Południowy archipelag

Zarówno archipelag południowy jak i północny to wyspy zamieszkałe przez osoby na co dzień pracujące w Göteborgu. Część z nich mieszka na wyspach przez cały rok, część przeprowadza się tam na okres letni. Do obu dostaniemy się swobodnie komunikacją miejską, a potem promem. Archipelag południowy składa się z wysp, na których nie ma ruchu kołowego. Samochód należy zostawić na parkingu w Saltholmen, a po wyspie poruszać się pieszo lub rowerem.

Na wyspach jest sporo znakowanych szlaków. Niezbyt długich, więc jeśli jeden to za mało, możecie wsiąść na prom i przenieść się na inna wyspę, gdzie czeka na Was kolejny szlak (albo kilka). Wyspy są różne, więc w ogóle warto sobie taką przesiadkę zafundować i zobaczyć jak wygląda życie na kilku z wysp.

Jeśli nie macie czasu na długą wycieczkę po okolicy, a chcecie zobaczyć wyspiarską Skandynawię, warto wybrać się choćby w rejs promem z Saltholmen do Vrångö (bez wysiadania). Po drodze mijać będziecie inne wyspy, oglądać wodne garaże (rybackie chatki), przystanie, drewniane szwedzkie domy postawione na skałach. Można skorzystać z górnego pokładu promu z ławeczkami bezpośrednio pod gołym niebem. A jeśli macie kilka godzin, wysiądźcie na którejś wyspie i idźcie na spacer skalistym wybrzeżem.

Polecam Wam nasze filmy o Południowym Archipelagu Göteborga, które obejrzycie TUTAJ i TUTAJ.

Jak się dostać na Południowy Archipelag?

Przez cały rok promem z przystani w Saltholmen (tu z centrum Göteborga dojedziecie tramwajem nr 9 i 13), a w okresie letnim również promem z przystani Stenpiren w centrum miasta.

 

#5 PÓŁNOCNY ARCHIPELAG GÖTEBORGA

Hönö
Hönö

Na północny archipelag można dostać się autem, którym wjeżdżamy na prom w Lilla Varholmen. My popłynęliśmy do Hönö, a stamtąd mostem przedostaliśmy się też na mniejsze Fotö. Północno-zachodnia część Hönö udostępnia szlaki spacerowe po górzystym nadmorskim terenie, który chwilami wygląda jak kosmiczna sceneria z filmów science-fiction. Różnorodne rodzaje skał, małe plaże, szum morza obijającego się o skalne wybrzeże, wilgotny zapach wodorostów porastających wystające z wody olbrzymie kamienie czynią pejzaż niemalże idealnym. Ciekawa jestem, czy w okresie letnim jest tam równie sielsko i spokojnie.

[EDITED] Od lata 2018 na Północny Archipelag z centrum Göteborga pływa prom. Jest linia uruchomiona na okres letni, a trasa obejmuje terminal promowy w Stenpiren – Eriksberg – Hönö Klåva. Promy pływają 4 razy dziennie (10:00, 12:30, 16:00, 18:30), rejs trwa godzinę i kosztuje 95 SEK. Rejsy powrotne z Hönö: 11:15, 14:45, 17:15, 19:45.

#6 TWIERDZA NEW ÄLVSBORG

New Älvsborg Fortress
New Älvsborg Fortress

Na tę XVIII – wieczną twierdzą w okresie letnim z przystani w Lilla Bomen (przy Lipsticku) cztery razy dziennie odpływa specjalny prom. Podczas 30-minutowego rejsu można obejrzeć nabrzeże Göta älv, a szczególnie jego północną część (w tym Eriksberg), do której turyści zaglądają rzadziej. Chwila na otwartym morzu i w sumie zaraz cumujemy przy twierdzy.

Samego zwiedzania budynków jest może na pół godziny, ale nikt nam tam czasu nie rozlicza, więc warto wybrać się na New Älvsborg Fortres pierwszym promem, a wrócić ostatnim, dzień spędzając na świeżym powietrzu, piknikując pod gołym niebem z widokiem na morze i wejście do Göteborga.

Jak się dostać do twierdzy?

Rejs na New Älvsborg Fortres jest jedną z atrakcji uwzględnionych w karcie turystycznej Göteborg City Card. Można też kupić wycieczkę w cenie 185 SEK (np. TUTAJ).


New Älvsborg Fortress
New Älvsborg Fortress

#7 GULLHOLMEN

Gullholmen
Gullholmen

Kolejna wyspa na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Na co dzień zamieszkana przez ok. 100-120 osób, w okresie wakacyjnym wypchana po brzegi przez odpoczywających tutaj Szwedów. Poświęciliśmy jej odrębny wpis, który przeczytacie TUTAJ.

Jak się dostać na Gullholmen?
Dojazd z Göteborga trasą E6 w kierunku północnym od miasta, przez wyspy Tjörn i Orust. Następnie ok. 10 minut promem z Tuvesvik – auto zostawiamy na parkingu, na prom wchodzimy pieszo.

Write A Comment