Lubię Skandynawię nadmorską. Podczas naszej wycieczki sprzed kilku lat mieliśmy okazję przejechać kilka tysięcy kilometrów po Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wiem po tym objeździe, że za Szwecją środkową nie przepadam – lasy i jeziora to nie mój klimat. Lubię góry, nie powiem bym była fanką morza, ale skaliste wyspy wynurzające się z wody wyglądają bardzo malowniczo. Do tego spokój, czyli kompletnie inaczej niż moje dotychczasowe morskie doświadczenia (wrzeszczące bachory, wcale nie cichsi ci starsi, co chwila piłeczka spadająca w pobliżu głowy, smród smażonych frytek itp.). Nadmorska Skandynawia to nie tylko skalisty krajobraz licznych małych wysepek, ale też specyficzna architektura, faluńska czerwień, pokrzykujące przerośnięte mewy, żeglarska moda, przystanie jachtowe i budy ze świeżymi krewetkami.

W tekście opis miejsc  na zachodnim wybrzeżu Szwecji, które cię oczarują. Wszystkie idealne na całodniową wycieczkę jeśli zatrzymujecie się w Göteborgu i macie ochotę wyskoczyć na jeden dzień poza miasto.

Zobacz najpiękniejsze miejsca w Szwecji, które dla ciebie wybraliśmy!

#1 FJÄLLBACKA

Fjällbacka
Fjällbacka

Dzięki Camilli Lackberg o Fjällbace usłyszały miliony ludzi na całym świecie. To letniskowe miasteczko pewnie nie potrzebowało dodatkowej reklamy, gdyż od lat jest popularną destynacją wakacyjną Szwedów, z pokojami hotelowi wynajętymi na wiele miesięcy do przodu. Fjällbacka leży około 120 km na północ od Göteborga, co czyni ją dobrym punktem wypadowym na niedzielny obiad, tym bardziej że w turystycznej ofercie znajdziemy m.in. krewetkowe safari (rejs po archipelagu połączony z połowem krewetek i ich degustacją). W samym centrum miasteczka, przy Ingrids Bergman Torg (swoją drogą po opisach w książkach Lackberg spodziewałam się okazałego placu, a tu mały trawnik wielkości przyblokowej piaskownicy ze skromniutkim pomnikiem ku pamięci aktorki) ustawione zostały drewniane schody, prowadzące na szczyt królującej nad miasteczkiem góry Vetteberget, z widokiem na malownicze wyspy otaczające Fjällbakę. Widok ów wart jest zadyszki towarzyszącej pokonywaniu stromych schodów, a dodatkową nagrodą dla oka jest spacer szczeliną dzielącą górę na dwie części (Kungsklyftan), nad którą niczym dach uwieszonych jest kilka olbrzymich kamieni.

Jak się dostać do Fjällbaki?

Najpierw do Göteborga, a stamtąd najlepiej autem. Prosto na północ drogą E6. Dojazd zajmuje około 1,5 godziny.

Czytaj dalej

1 2 3 4 5 6 7

Write A Comment