Niedawno usłyszałam, jak ktoś powiedział, że gdy zobaczył Forum Romanum zalał się łzami i pomyślał, że każdy choć raz w życiu powinien to miejsce zobaczyć. Ja bym tak powiedziała o Pompejach.

Pompeje to starożytne miasto założone w VII wieku p.n.e. u podnóża Wezuwiusza. Położenie tak blisko czynnego wulkanu przyniosło miastu najpierw ogromne zniszczenia w 62 r. n.e., a kilkanaście lat później – w 79 roku, całkowitą zagładę. Pokryte przez grubą warstwę pyłu wulkanicznego i popiołu odkryte zostało wiele setek lat później, pod koniec XVI wieku. Dzisiaj w miejscu miasta znajduje się stanowisko archeologiczne, a my możemy zobaczyć jak się w nim żyło ponad dwa tysiące lat temu, jak rozwinięte i wspaniałe było to miasto.

Pompeje – jak dojechać

Do Pompei najwygodniej jest dojechać z Neapolu, do którego dolecicie tanimi liniami z wielu miast w Polsce.

Z lotniska trzeba najpierw dostać się Alibusem do centrum Neapolu (cena w 2022 roku: 5EUR/os, autobus odjeżdża co 15-20 minut sprzed terminala lotniczego i jedzie pod sam dworzec kolejowy w centrum Neapolu, bilet kupujecie w biletomacie w terminalu lub bezpośrednio u kierowcy). Alibus zatrzymuje się przed Dworcem Garibaldi, skąd odjeżdżają pociągi m.in. do Pompei.

Na Dworcu Garibaldi musicie zejść na sam dół i iść się za kierunkowskazami do peronów, z których odjeżdża Circumvesuviana. Na samym końcu korytarza znajdują się dedykowane tej linii okienka biletowe – nawet jeśli zobaczycie tłum, nie ma czym się przerażać, sprzedaż idzie szybko i sprawnie. W 2022 roku bilet w jedną stronę kosztował 3 EUR.

Koleją Circumvesuviana jedziecie do stacji Pompei Scavi – Villa dei Misteri. Stąd już tylko 5 minut pieszo i jesteście przed wejściem na teren stanowiska archeologicznego.

W okresie letnim jeździ turystyczny pociąg Campania Express. Można jeszcze spróbować dostać się do Pompei pociągiem linii Trenitalia, ale dworzec znajduje się w centrum miasta, około 3 kilometry od stanowiska archeologicznego.

Pompeje (Włochy), Bazylika

Pompeje – informacje praktyczne

Przed wejściem na teren Pompei znajdują się szafki, w których można zostawić większy bagaż. Obsługiwane automatyczne, z prostą instrukcją (od czasu do czasu pojawia się jednak pracownik oferujący swoją pomoc) i bezpłatne.

Bilety na teren Pompei można kupić w kasach biletowych przed wejściem lub wcześniej online. W 2022 roku podstawowy bilet dla osoby dorosłej kosztował 16 EUR, a od 2023 roku ma kosztować 18 EUR.

Teren otwarty jest do zwiedzania w godzinach 9:00 – 19:00 od kwietnia do końca października (ostatnie wejście o 17:30) i od 9:00 do 17:00 w miesiącach zimowych (ostatnie wejście: 15:30).

Na miejscu można zeskanować plan terenu, ale polecam wcześniej pobrać oficjalną aplikację, w której znajduje się i mapa zwiedzania i opis oglądanych miejsc.

Na zwiedzanie trzeba zarezerwować kilka godzin. To z jednej strony ogromny teren, a z drugiej – ciekawe, wciągające miejsce i historia, którą będąc na miejscu jeszcze bardziej pragniesz poznać.

Na terenie parku archeologicznego Pompei znajduje się jeden bar z napojami i przekąskami (kanapki na ciepło i zimno, snacki, lody) oraz bezpłatną toaletą. Ceny są dosyć wysokie, warto więc zaopatrzyć się zawczasu w napoje i coś do jedzenia.
Więcej informacji: pompeiisites.org

Pompeje – co zobaczyć

Na terenie stanowiska archeologicznego zobaczycie, jak wyglądało miasto w I wieku, zanim zostało zniszczone. Czekają was zarówno miejsca użyteczności publicznej jak olbrzymich rozmiarów Forum, budynek władz miejskich, Teatr Wielki, Amfiteatr, wiele świątyń czy termy z bardzo nowoczesnymi jak na tamte czasy systemami ogrzewania wody. Zobaczycie prywatne domy – bardziej i mniej zamożnych mieszkańców, z pięknymi ceramikami zdobiącymi ściany i posadzki (niestety, większość to kopie). Miniecie ówczesne piekarnie i jadłodajnie. Wejdziecie do domu publicznego. A na ulicach zobaczycie, jak wyglądały ówczesne przejścia dla pieszych. Zobaczcie na zdjęciach a potem jedźcie sami, bo Pompeje to miejsce, które trzeba zobaczyć.

Write A Comment