Zwiedzając Wilno i Kowno nie da się obojętnie przejść obok murali, które wmalowują się w przestrzeń obu miast, a nieraz ożywiają szaro – żółte mury miejskie. Jest ich naprawdę sporo, czasami wrysowują się w architekturę, czasami poruszają społeczne tematy, czasami są komentarzem politycznym artysty. Dlatego zasługują na szczególną uwagę.

Mural w Wilnie

Murale w Wilnie

Chyba najbardziej znanym muralem w Wilnie jest ten, na którym Władimir Putin i Donald Trump wymieniają się dymkiem papierosowym (w pierwszej wersji muralu, sprzed zniszczenia przez wandali, Trump i Putin całowali się).

Mindaugas Bonanu, Dominykas Čekauskas, mural Putin całujący Trumpa, w Wilnie

Mapę wileńskich murali wraz z opisem każdego z nich znajdziecie TUTAJ, natomiast jeśli interesuje cię co zobaczyć w Wilnie zajrzyj do artykułu Pomysł na długi weekend – Litwa.

Sztuka uliczna w Wilnie to nie tylko Murale. Jej przykłady zaskoczą cię w różnych miejscach, chociażby przytaczając jako przykład ulicę Literacką. Natomiast jednym z miejsc, gdzie jest jej największe skupisko jest Republika Zarzecza. Tutaj poza muralami podczas spaceru mijać będziecie rzeźby, płaskorzeźby, uliczną galerię z obrazami…

Os Gemeos, Dziadek Litwin siedzący na dłoni olbrzyma, Wilno (tutaj dziadek zniknął za krzakami)

Murale w Kownie

Z kolei w Kownie w ramach programu Living Wall powstała specjalna platforma, na której mogą się ze sobą skontaktować artyści i właściciele budynków. Po prezentacji projektu mają oni szansę na sfinansowanie go przez gminę. W ten sposób zniszczone ściany dostają nowe życie (więcej o projekcie przeczytacie TUTAJ). Podobny projekt wdrożony został w 2019 roku również w komunikacji miejskiej, gdzie w ramach projektu wymiany taboru autobusowego, zanim nowy zastąpi stary, na pożegnanie te stare autobusy również są ozdabiane przez artystów.

Tadas Šimkus i Sigismund Amelyn, Stary Mędrzec, Kowno
Tadas Šimkus i Gabija Menkevičiūtė, Księżniczka na koniu, Kowno

Write A Comment