Słońce coraz bardziej zuchwale wyłania się zza różowych skał. My powoli unosimy się nad ziemią. Raz jesteśmy wyżej, raz niżej. Niemalże dotykamy skalnego grzybka, obok którego przemykamy w naszym balonowym koszu, by za chwilę pilot Hazim jednym pociągnięciem linki zmienił kurs – obrót i oddalamy się od skały. Doliny zaczynają rozświetlać się złotymi promieniami wschodzącego słońca. Na niebie odbywa się najbardziej magiczny spektakl, jaki przyszło mi w życiu oglądać. Razem z nami budzącą się do nowego dnia Kapadocję ogląda kilkaset osób – wszyscy w koszach uwieszonych pod wielkimi i kolorowymi balonami, które pokryły niebo nad Kapadocją.

Obejrzyj poniższą galerię zdjęć i jak już sam zapragniesz doświadczyć tego spektaklu, a poniżej pod galerią znajdziesz informacje, które pomogą ci zorganizować taki lot.

Kapadocja, Balony przed startem z Różowej doliny
Kapadocja, Balony przed startem z Różowej doliny

Balony nad Kapadocją

Balony nad Kapadocją, niektóre prawie dotykają skał

Wschód słońca nad Kapadocją

Balony nad Kapadocją

Kapadocja, Balon wylądował na polu

Kapadocja, osadzanie balonu

Lot balonem nad Kapadocją – wszystko, co musisz wiedzieć

Najlepszym miejscem, by zorganizować sobie lot nad Kapadocją jest miejscowość Göreme. To tutaj funkcjonuje kilka firm specjalizujących się w organizacji lotów balonem. My swój lot rezerwowaliśmy przez hotel, w którym zatrzymaliśmy się w Göreme – to bardzo wygodne. Manager hotelu zaproponował nam wybór spośród trzech organizatorów lotów – wybraliśmy Cappadocia Voyager Balloons.

Do Göreme najłatwiej dostać się lecąc do Stambułu (loty bezpośrednie oferują LOT i Turkish Airlines), a stamtąd lokalnym połączeniem lotniczym do Kayseri i następnie wypożyczonym autem. Albo tak jak my, czyli lot do Ankary (z przesiadką w jednej z europejskich stolic, my lecieliśmy przez Monachium) a potem już autem. Jeśli podróż na własną rękę nie jest dla ciebie nie oznacza to, że musisz rezygnować z marzenia o locie balonem – z atrakcji możesz skorzystać w ramach zorganizowanych wakacji z jednym z biur podróży.

Ile kosztuje lot balonem w Kapadocji?

Lot balonem nad Kapadocją do tanich nie należy, ale jeśli wybieracie się do tej krainy to warto zaoszczędzić środki i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapamiętacie ten dzień na całe życie. No dobra, ale ile to kosztuje? Cena zależy podobno od sezonu i waha się od ok. 80 do nawet 250 euro. Jeśli znacie datę swojego pobytu w Kapadocji, zarezerwujcie lot wcześniej. My lot na przełomie kwietnia i maja rezerwowaliśmy już w styczniu i zyskaliśmy cenę o 30 euro niższą niż obowiązująca w dniu lotu.

Jak to wygląda?

Zbiórka przed hotelem odbywa się bardzo wcześnie – może się różnić od pory roku. W ostatni dzień kwietnia autobus firmy baloniarskiej zabierał nas spod hotelu o godz. 4:00. Zostaliśmy przewiezieni do siedziby firmy, gdzie czekało nas śniadanie. Kiedy my piliśmy kawę busiki dowoziły kolejnych turystów. Następnie wszyscy zostaliśmy przydzieleni do ponumerowanych balonów i odpowiadających tym numerom kolejnym busikom. Znowu transport busem – tym razem do Różowej Doliny skąd lot rozpoczynają balony Cappadocia Voyager Balloons.

Ile trwa lot?

Lot trwa ok 1-1,5 godziny i kończy się wspólną lampką szampana oraz wręczeniem pamiątkowym dyplomów.

Loty balonów można obserwować z punktów obserwacyjnych, ale jeśli macie czym, warto przyjechać do Różowej Doliny skąd startuje wiele firm baloniarskich. My zrobiliśmy tak drugiego dnia.

NOCLEG

Zatrzymaliśmy się w Göreme w Guzide Cave Hotel, który polecamy. Ładnie urządzony, czysty hotel, z pysznym śniadaniem świeżo przyrządzonym każdego ranka. Bardzo ładne pokoje, w których masz wrażenie iż jesteś w skalnej jaskini (a nie jesteś, bo hotel jest do skały przytulony). Oddalony o kilka minut spaceru od głównej promenady miasta oraz od punktu oglądania zachodu słońca. Do tego niezwykle pomocny manager Murat, który podpowie wam jak spędzić czas w Kapadocji, poleci najlepsze miejsce do spróbowania lokalnego dania, zorganizuje lot balonem czy inna wycieczkę.

GDZIE JEŚĆ

Dibek – by spróbować lokalnego specjału pottery kebab oraz dla atmosfery miejsca
Kebapzade – polecamy zestaw przystawek, a szczególnie sałatki z pomidorów i z bakłażana. Pyszny pistaccio kebab. I zaskakujące czekadełko.

Więcej o kuchni tureckiej, jej specjałach oraz regionalnych przysmakach znajdziesz w artykule „Smaki Turcji, czyli dania których nie możesz sobie odmówić”.

Balony nad Kapadocją

Balony nad Kapadocją

Kapadocja, unoszący się balon

5 komentarzy

 1. Lataliśmy balonami w wielu miejscach świata, ale w Kapadocji jeszcze nie. Zapisujemy na naszej tablicy, bo kierunek jak i krajobrazy są zacne 🙂

  • Monika Reply

   Koniecznie! Nie mam doświadczenia w innych miejscach, ale spektakl na niebie z udziałem tak wielu balonów w Kapadocji jest przeżyciem wyjątkowym

  • Monika Reply

   Oj tak! nie wiem, które lepsze – lot balonem, czy obserwowanie z ziemi jak setki balonów tańczą na niebie

Write A Comment